
"Budapesten az elmúlt évben 5-6 irodabérleti tranzakció történt a jogi cégek részéről, mely 1 990 m2 irodaterületet jelent. A bérleti szerződések nagy részében a jogi cégek a korábbi székhelyükről átköltöztek egy másik irodaházba." nyilatkozta Fekete Zsuzsa, a Cushman & Wakefield ingatlan-tanácsadó irodai üzletág vezetője.
"Több meghatározó ügyvédi iroda menedzsmentje alakult át, s komoly munkaerőáramlás volt tapasztalható, elsősorban a nemzetközi ügyvédi irodák között, s a trendek tükröződtek egyes irodák költözésében, valamint az általuk bérelt irodaterület nagyságának változásában. Tovább erősödött a magyarországi jogi piac regionalizálódása és integrációja a közép-európai, európai és globális piacokba, amelynek eredményeként kialakulóban van egyfajta munkamegosztás a lokális és a nemzetközi tranzakciókat kiszolgáló ügyvédség között." foglalta össze a jogi szektorban tapasztalt változásokat Christoper Noblet.
Melyik lesz a világ legmagasabb épülete? Képek |
Európa jogi központjai
A Cushman & Wakefield által készített "Jogi szektor európai áttekintése" kutatás Európa 16 városában vizsgálja a jogi cégek által bérelt irodaterület változását. A kutatásban szereplő 16 európai város esetében jelentősen eltért a jogi szektor irodapiaci kereslete és az illető város teljes irodakereslete közötti arány, a különböző helyi gazdasági viszonyoknak megfelelően. A jogi szektor részesedése tovább emelkedett az európai irodapiacon, mely a teljes bérbevett irodaterület 3,7%-át adja.
Az európai városok sorában London tovább növelte részesedését 2006-ban a jogi szektor által bérbevett 109 362 m2 irodaterületnek köszönhetően. A növekedés mozgatói a jogi piac erősödése és a londoni tőkepiacok elmúlt években tapasztalt elképesztő növekedése. A négy legnagyobb európai jogi cég, a Freshfields Bruckhaus Deringer, a Clifford Chance, a Linklaters és az Allen & Overy mindannyian londoni központtal rendelkeznek. Ezek a cégek drámai mértékben bővültek az utóbbi öt évben, elsősorban európai és tengerentúli összeolvadásaik és akvizícióik révén.
Párizs második helyen áll a 2006-ban bérbeadott 58 334 m2 irodaterülettel. Németország jogi központja, Frankfurt nyomott évet zárt 2006-ban. A jogi szektor által bérbevett irodaterület nagysága 24.050 m2 volt, mely 37%-os csökkenést mutat az előző évhez viszonyítva. Amszterdamban erőteljes volt az irodabérbeadás növekedése 2006-ban. A jogi szektorban bérbeadott terület csaknem megkétszereződött és elérte a 37 645 m2-t. Ez a növekedés nagyrészt annak köszönhető, hogy számos vezető holland cég megerősítette tevékenységét Amszterdamban, ide koncentrálva stratégiájukat Rotterdam és Hága helyett (a Legfelsőbb Bíróság és az ENSZ nemzetközi bíróságának székhelye).
Brüsszel továbbra is fontos jogi központ az Európai Unióban, ahol a jogi szektorban bérbeadott irodák területe szerény 5%-os növekedést mutatott 2006-ban és 22 016 m2 volt. A brüsszeli jogi piacot az Európai Unióval kapcsolatos üzletek, a lobbizás és a multinacionális cégek képviselete jellemzi. Mindazonáltal számos nagy brit és amerikai jogi cég található Brüsszelben. Moszkva a hatodik helyen áll a vezető jogi központok sorában. Az orosz fővárosban az előző évhez képest csökkent a bérbeadott terület nagysága, ugyanakkor a város 8 612 m2-vel a hatodik helyen áll.
Közép-Kelet Európában nagyszámú összeolvadás, akvizíció és szövetség jött létre az elmúlt években a független jogi cégek között, de a legnagyobb brit és amerikai jogi cégek jelen vannak a piacokon. Prágában tovább erősödőtt ingatlanpiac és a jogi szektornak bérbeadott terület nagysága elérte az 5 181m2-t.
Füstös búcsú: a többség 2 hónapig se bírja
Egyre vonzóbbak a városok
Drágább a régi, mint az új? Újszerű trendek az ingatlanpiacon
Gyerekkel milyen lakóhelyet választunk?