
A korrupció ellen küzdő nemzetközi társadalmi szervezet felmérése szerint Koszovóban, Kamerunban és Albániában a legrosszabb a helyzet. A legkevésbé korrupt országok közé tartozik Ausztria, Franciaország, Svájc és Svédország.
A politikai pártokról világszerte rendkívül negatív véleményt fogalmaztak meg. A válaszok szerint a megkérdezettek 70 százaléka nevezte általánosságban "korruptnak" vagy "rendkívül korruptnak" a politikai pártokat, s az ezzel kapcsolatos kilátásokat is felettébb kedvezőtlenül ítélték meg.
Elsősorban Európában a válaszadók az egészségügyet jelölték meg, ahol a leggyakrabban adnak pénzzel bélelt borítékot a kedvezőbb elbánás reményében. Az Európai Unió tagállamaiban, továbbá Izlandon, Norvégiában és Svájcban a megkérdezettek közel 5 százaléka ismerte el azt, hogy a jobb egészségügyi ellátás reményében kenőpénzt fizetett.
A jelentésből kitűnt, hogy a megvesztegetéssel mind a gazdagabb, mind a szegényebb országokban egyaránt éltek. A különbség az, hogy míg a gazdagok elsősorban befolyásuk erősítése érdekében éltek a megvesztegetési pénzek eszközével, a szegények a legalapvetőbb szolgáltatásokhoz való hozzájutás reményében használták azt.
anti-lop.hu: itt jelentse, ha korrupciót lát |
Ezzel szemben az Európai Unió tagállamaiban, valamint az Egyesült Államokban és Kanadában általános a borúlátás a korrupció elleni harc eredményességeinek kilátásait illetően. A válaszadók túlnyomó többsége annak ellenére vélekedett így, hogy ők maguk - mint állították - nem éltek a megvesztegetés eszközeivel.
A kameruniak 79 százaléka veszteget, és Kambodzsában vagy Albániában is meghaladja a kenőpénzt fizetők aránya a 70 százalékot. Afrikában egészében 42 százaléka a megkérdezetteknek vallotta azt, hogy érintett volt vesztegetésben.
Az új EU-tagok közül Romániában 33 százalékos, Csehországban 13 százalékos, Bulgáriában 7 százalékos a vesztegetők aránya a TI felmérése szerint. Lengyelországban elvégezték a felmérést, de az adatfelvétel nem részletezett problémái miatt nem közölték az eredményt. A többi új EU-tagországban, közte Magyarországon nem készített felmérést a TI.
Az EU régi, nyugat-európai tagországaiban kevésbé jellemző a korrupció, a lakosság 1-2 százalékát érinti, és hasonló a helyzet az Egyesült Államokban, Japánban és Dél-Koreában is, legalábbis a mostani TI-felmérés szerint.
Ázsia egészét nézve a lakosság bő ötöde érintett, a TI szerint 22 százaléka, jóllehet tavaly egy hasonló felmérés alkalmával 15 százalékot mértek csupán. Délkelet-Európában is hasonlót tapasztaltak: tavaly 8 százalékos volt a vesztegetési ráta, az idén 12 százalékos. Oroszországban 17 százalékos, Ukrajnában 30 százalékos a ráta a TI szerint.
Összességében a megkérdezettek fele azon a véleményen volt, hogy minden erőfeszítés ellenére az elkövetkező időben a korrupció további erősödése várható. 2003-ban "mindössze" 43 százalék vélekedett így.
Korrupció? Kínában 16 év börtön
Politikusok: korruptak és szavahihetetlenek
Olajért élelmiszert, korrupcióért börtönt
Dollármilliókkal kenték meg a magyar pártokat?
A gazdag országok kevésbé korruptak (hanganyag)
MTI