1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Világszerte minden tizedik ember fizetett kenőpénzt tavaly, ennek révén a rendőrök és az igazságszolgáltatásban dolgozók jutottak a legtöbb illegális jövedelemhez - derült ki a Transparency International Berlinben közzétett éves jelentéséből, amely Európában ugyanakkor az egészségügyet jelölte meg a korrupció legfőbb melegágyaként.
Világszerte minden tizedik ember fizetett kenőpénzt tavaly, ennek révén a rendőrök és az igazságszolgáltatásban dolgozók jutottak a legtöbb illegális jövedelemhez - derült ki a Transparency International (IT) Berlinben közzétett éves jelentéséből, amely Európában ugyanakkor az egészségügyet jelölte meg a korrupció legfőbb melegágyaként.

A berlini székhelyű szervezet úgynevezett "korrupciós barométere" 60 országban több mint 63 ezer ember megkérdezésével készült. Magyarország nem szerepel a listán.

A korrupció ellen küzdő nemzetközi társadalmi szervezet felmérése szerint Koszovóban, Kamerunban és Albániában a legrosszabb a helyzet. A legkevésbé korrupt országok közé tartozik Ausztria, Franciaország, Svájc és Svédország.

A politikai pártokról világszerte rendkívül negatív véleményt fogalmaztak meg. A válaszok szerint a megkérdezettek 70 százaléka nevezte általánosságban "korruptnak" vagy "rendkívül korruptnak" a politikai pártokat, s az ezzel kapcsolatos kilátásokat is felettébb kedvezőtlenül ítélték meg.

Elsősorban Európában a válaszadók az egészségügyet jelölték meg, ahol a leggyakrabban adnak pénzzel bélelt borítékot a kedvezőbb elbánás reményében. Az Európai Unió tagállamaiban, továbbá Izlandon, Norvégiában és Svájcban a megkérdezettek közel 5 százaléka ismerte el azt, hogy a jobb egészségügyi ellátás reményében kenőpénzt fizetett.

A jelentésből kitűnt, hogy a megvesztegetéssel mind a gazdagabb, mind a szegényebb országokban egyaránt éltek. A különbség az, hogy míg a gazdagok elsősorban befolyásuk erősítése érdekében éltek a megvesztegetési pénzek eszközével, a szegények a legalapvetőbb szolgáltatásokhoz való hozzájutás reményében használták azt.

anti-lop.hu: itt jelentse, ha korrupciót lát
A TI legutóbbi hasonló jelentését 2003-ban tette közzé. A most nyilvánosságra hozott felmérés rávilágított arra, hogy a korrupció által leginkább érintett kontinens Afrika, különös tekintettel a rendőrök megvesztegetésére, továbbá az oktatási helyekhez való hozzáférés biztosítására. Ugyanakkor az afrikai országok lakossága a legderűlátóbb azzal kapcsolatban, hogy a korrupció elleni harc hatékony lehet. Egyes afrikai országokban, például Ghánában és Nigériában ugyanakkor egészen "jó a helyzet".

Ezzel szemben az Európai Unió tagállamaiban, valamint az Egyesült Államokban és Kanadában általános a borúlátás a korrupció elleni harc eredményességeinek kilátásait illetően. A válaszadók túlnyomó többsége annak ellenére vélekedett így, hogy ők maguk - mint állították - nem éltek a megvesztegetés eszközeivel.

A kameruniak 79 százaléka veszteget, és Kambodzsában vagy Albániában is meghaladja a kenőpénzt fizetők aránya a 70 százalékot. Afrikában egészében 42 százaléka a megkérdezetteknek vallotta azt, hogy érintett volt vesztegetésben.

Az új EU-tagok közül Romániában 33 százalékos, Csehországban 13 százalékos, Bulgáriában 7 százalékos a vesztegetők aránya a TI felmérése szerint. Lengyelországban elvégezték a felmérést, de az adatfelvétel nem részletezett problémái miatt nem közölték az eredményt. A többi új EU-tagországban, közte Magyarországon nem készített felmérést a TI.

Az EU régi, nyugat-európai tagországaiban kevésbé jellemző a korrupció, a lakosság 1-2 százalékát érinti, és hasonló a helyzet az Egyesült Államokban, Japánban és Dél-Koreában is, legalábbis a mostani TI-felmérés szerint.

Ázsia egészét nézve a lakosság bő ötöde érintett, a TI szerint 22 százaléka, jóllehet tavaly egy hasonló felmérés alkalmával 15 százalékot mértek csupán. Délkelet-Európában is hasonlót tapasztaltak: tavaly 8 százalékos volt a vesztegetési ráta, az idén 12 százalékos. Oroszországban 17 százalékos, Ukrajnában 30 százalékos a ráta a TI szerint.

Összességében a megkérdezettek fele azon a véleményen volt, hogy minden erőfeszítés ellenére az elkövetkező időben a korrupció további erősödése várható. 2003-ban "mindössze" 43 százalék vélekedett így.
 
Korrupció? Kínában 16 év börtön
Politikusok: korruptak és szavahihetetlenek
Olajért élelmiszert, korrupcióért börtönt
Dollármilliókkal kenték meg a magyar pártokat?
A gazdag országok kevésbé korruptak (hanganyag)

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG