Legalább három országos mandátumot köszönhet a Jobbik vezetése azoknak a képviselő-jelölteknek, akik az országos átlag feletti szavazatszámot gyűjtöttek össze az egyéni választókerületekben, bejutásukra azonban – se a választókerületekből, se pártlistákról – semmi esélyünk sincsen - olvasható a Nézőpont Intézet elemzésében. Hoppon marad például a párt két legmagasabb szavazatarányt elérő egyéni képviselőjelöltje, Császár József és Kisgerely András. Területi vagy országos listáról viszont mandátumot szerez – részben a kimagasló egyéni eredményeknek köszönhetően – az egyéniben nem is induló Nyikos László, volt MSZMP-tag, vagy a fővárosi átlagnál is gyengébben szereplő Jobbik-vezetők Pörzse Sándor, Novák Előd, Balczó Zoltán.
Gyenge főváros, biztos mandátumok
A Jobbik fővárosi eredménye a párt egyik legnagyobb gyengeségének bizonyult a választáson, holott a párt mindent megtett azért, hogy ez ne így legyen. Vona Gábor kivételével itt indította legtöbb, országosan ismert politikusát, akik azonban nemritkán még a 10 százalékot sem érték el egyéni választókerületeikben. Gyenge szereplése ellenére az országos listáról mandátumhoz jut – többek között – Szabó Gábor pártigazgató (egyéniben: 7,86 százalék), Novák Előd alelnök (7,78), Dúró Dóra (6,55) és Pörzse Sándor (6,95) is.
Sajátos, hogy az 1990-ben még az MDF kampányfőnöki feladatait ellátó, majd a Szerencsejáték Zrt.-t vezető, később az FKgP-t és a MIÉP-et is segítő Pősze Lajos Budapest 28-as számú választókerületében elért 11,69 százalékos eredményével végül a somogyi lista éléről lesz tagja a Jobbik-frakciónak. A kompenzációs lista nemcsak a párt országosan ismert arcai számára jelentett mandátumot garantáló pozíciót: Szilágyi György, a pártelnök kabinetfőnöke is innen kerül a parlamentbe, miközben Budapest 25-ös választókerületében a szavazatok 9,63 százalékát kapta. Hegedűs Lórántné az V. kerületben Debreczeni József MDF-es jelölt mögött az utolsó helyen végzett.
Országos rekorderek partvonalon
A Jobbik a 2010-es országgyűlési választáson a keleti megyékben listán országos átlagát jelentősen meghaladó szavazatarányt ért el, Csongrád kivételével mindenhol második helyen végzett a Fidesz mögött. Mégis, a megyék vizsgálatánál kiderül: számos helyen pont a párt helyben legsikeresebb képviselőjelöltjei nem részesülnek a jó eredmény jelentette sikerből, nem kerülnek be a parlamentbe. Békés kivételével mindenhol találni minimum egy olyan jobbikos képviselőjelöltet, aki a megyei és az országos átlagot is felülmúló teljesítménye ellenére nem jut mandátumhoz, Nógrádban pedig a Jobbik egyetlen listás mandátumát az a Palotai Szilárd nyeri, aki egyéniben nem is mérettette meg magát.
Mivel az országgyűlési választás első fordulójában eredménytelen 57 választókerületben a Jobbik előreláthatóan sehol nem szerez mandátumot április 25-én, Kelet-Magyarországon és Pest megyében összesen 31 olyan jelölt marad, aki sem a területi, sem az országos listáról nem kerül be a parlamentbe, holott jobb eredményt ért el, mint a párt a megyében, vagy a helyi listavezető. Bár tagadhatatlan, hogy a Jobbik kelet-magyarországi támogatottsága szignifikáns szerepet játszott az egyéni jelöltekre adott szavazatarány alakulásában, ez a tény még nem zárja ki, hogy a kampány után feszültség bontakozzon ki az egyenlőtlen mandátumelosztás miatt, hiszen a párt jó szavazatarányt elérő egyéni jelöltjeire érkező összesen 192.167 szavazat legalább három országos listás helyet eredményez. Fontos megjegyezni, hogy egy helyi kampány megszervezése és lebonyolítása jóval több terhet jelent, mint a listás helyezés birtokában részt venni a választási hadjáratban.
Orbán: hamarosan vége lesz a bűnözők világának
"Valójában a Fidesz a legveszélyesebb párt"
Eredményvárás: költözik a Jobbik
Privátbankár