1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Válságos korszakot él át a kapitalizmus, de a kapitalizmus nincs válságban - jelentette ki Bajnai Gordon gazdasági miniszter és Surányi György volt jegybankelnök
Válságos korszakot él át a kapitalizmus, de a kapitalizmus nincs válságban - jelentette ki Bajnai Gordon gazdasági miniszter és Surányi György, a Corvinus Egyetem tanára, volt jegybankelnök a XXI. Század Intézet csütörtöki kerekasztal rendezvényén, amelyet "Válságban a kapitalizmus is?" címmel rendeztek.

Schmidt Mária, az intézet főigazgatója bevezetőjében felvetette: az 1929-33-as válság ismétlődik meg, vagy más forgatókönyv valósul meg? A kapitalizmus nem ideológia, hanem gépezet, amelynek két alappillére a mohóság és a félelem, a piacokat ez a két elem tartja egyensúlyban - mondta Bajnai Gordon. Az inga korábban  a mohóság irányába lengett ki, most a félelem irányába, amelynek jellemzője, hogy a pénzpiacokról eltűnt a bizalom - tette hozzá a miniszter.

Surányi György szerint a kapitalizmus válságokon keresztül fejlődik. A volt jegybankelnök elemzésében rámutatott: az utóbbi 10-15 évben néhány ország, főleg az USA hihetetlenül laza költségvetési és monetáris politikát követett, s fizetésimérleg- hiányát, azaz külső eladósodását mások finanszírozták.

Mélyponton: 300-ig szakadhat a forint
A bankrendszerben eltűnt pénzt a hitelfelvevőknél kell keresni, akik ezekkel a saját fogyasztásukat és a gazdasági növekedést segítették elő, és a bankrendszerbe visszajutatott pénz a betétesekhez kerül, akik megtakarítottak - vezette le a folyamatot a közgazdász professzor.

A kormány 1.400 milliárd forint összegű finanszírozási csomaggal segíti a kis- és középvállalkozásokat, az európai uniós források felhasználását felgyorsítja, és segíti a munkahelyek megőrzését - felelte Schmidt Mária kérdésére Bajnai Gordon. A gazdasági miniszter elmondta: lényegében a bankrendszer is egy közmű, amelynek a pénzáramlást kell megvalósítania, de a magyar bankrendszer ezt a feladatát nagyon lassan teljesíti.

A IMF és az EU által megnyitott 20 milliárd eurós hitelkeretből 2 milliárd eurót a bankrendszer garanciakeretére kívánja fordítani  a kormány, emellett az összegből a lejáró államadósság megújítása és a jegybank tartalékainak feltöltése lehetséges, jóléti célokra nem lehet költeni - tette hozzá.

Bajnai Gordon többször hangsúlyozta, hogy a munka becsületét és tiszteletét kell visszahozni a magyar társadalomba, s az adórendszert is ennek a célnak kell alárendelni. Véleménye szerint még az első félévben meg kell hozni azokat a döntéseket, elsősorban az adórendszerben, amelyek segítségével minél előbb fel lehet gyorsítani a magyar gazdaság növekedését. Annál is inkább, mivel jelenleg a magyar gazdaság növekedési potenciálja 2 százalék, szemben a régió többi országának 4,5 százalékos ütemével - magyarázta Bajnai Gordon.

Surányi György egyetértett a miniszterrel abban, hogy a súlyos likviditás  problémát kell gyorsan megoldani. Véleménye szerint a bankok által az MNB-ben elhelyezett többszáz milliárd forint hiányzik a pénzpiacról, s jelenleg az MNB még nem tudja, hogy ezeket az összegeket hogyan lehet "visszanyomni a rendszerbe".

A kérdés az, hogy képes-e a  monetáris rendszer kényszerhelyzetbe hozni a bankokat annak érdekében, hogy azok kölcsönt nyújtsanak a hitelképes vállalkozásoknak - fogalmazta meg a dilemmát a jegybank volt elnöke.

Devizahitelek: ne igyunk előre a medve bőrére
Tovább gyengítenék a svájci frankot
Most kell lecsapni a lakásokra: milliókat engednek
Zuhan a forint: nincs megállás 300-ig? 
Kaptak még egy lehetőséget a devizahitelesek

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG