Hullámvasúton az olaj: ma drágulhat
Szerdán még meredeken drágult a kőolaj annak örömére, hogy a világ irányadó központi bankjai egyeztetett akciósorozatot jelentettek be a bankközi pénzellátás szűkösségének enyhítésére. Ettől a piacon eredetileg az általános gazdasági kilátások javulását, azzal együtt az olajkereslet eddig vártnál nagyobb növekedését is remélték. Csütörtökre azonban eluralkodott az a nézet, hogy a központi bankok együttműködése csak a bankközi piacnak segít, a szélesebb gazdasági fellendítéshez kamatcsökkentésekre lenne szükség, ám a központi bankok azt aligha tehetik, az egyidejű inflációs aggodalmak miatt.
E hónap elején a kőolaj ára 15 százalékos csökkenéshez közelített a november 21-én elért csúcsokhoz képest. Akkor a korábbival ellentétes irányú spekuláció alakult ki: a befektetők az amerikai gazdaság egészsége, következésképp energiaéhségének enyhülése miatt aggódtak, másfelől felértékelték a dollárt, abban a reményben, hogy Fed hamarosan kamatcsökkentéssel segít elkerülni a nagyobb gazdasági visszaesést az Egyesült Államokban, miközben csaknem mindenütt a világon lassuló gazdasági növekedés ígérkezik jövőre.
Pénteken a kőolaj körülbelül 7 százalékkal olcsóbb volt az novemberi csúcsnál. Valamelyest csökkent a kőolaj politikai kockázati felára is azóta, hogy a múlt hét elején éppen egy amerikai hírszerzői jelentés megerősítette: Iránnak nincs atomfegyverkezési programja.
A nyugati féltekén irányadó amerikai könnyűolajfajta, a West Texas Intermediate a legközelebbi, januári határidőre ma reggel hordónként 92,65 dollár volt a New York-i árutőzsde (NYMEX) CME Globexen folytatódó elektronikus jegyzésében, 40 centtel drágább a tegnapi zárónál. Hajnalban előbb 14 centtel, majd 30 centtel volt drágább az előző napi zárónál.
Az északi-tengeri Brent könnyűolaj referenciafajta a legközelebbi, januári határidőre reggel 92,73 dollár volt az Intercontinental Exchange (ICE) londoni IPE-jegyzésében, 61 centtel drágább a tegnapi zárónál. Hajnalban előbb 41 centtel, majd 39 centtel drágult.
Friss tőzsdei árfolyamok
Kuvait beszáll a Dow Chemical-be
Orosz lapok: a Mol csalogatja a Gazpromot
A BNP Mol-papírjainak opciós jogairól szerződtek
MTI