
A ház ebből kiindulva kétségesnek tartja, hogy a konfliktus a következő néhány napnál tovább elhúzódhat, mivel a helyzet rendkívül káros mindkét ország nemzetközi megítélésére, és fizetési mérlegére is, éppen olyan időszakban, amikor mindketten a globális pénzügyi válság következményeit szenvedik.
Ráadásul a mostani helyzet újabb lendületet adhat az európai energiaellátás sokoldalúbbá tételét, az alternatív üzemanyagok kifejlesztését és a megbízhatóbb szénhidrogén-szállítási útvonalak kiépítését célzó kezdeményezéseknek. Ez utóbbi véleményt egyébként az orosz Gazprom földgázipari csoport második számú vezetője nem osztotta előző napi londoni sajtóértekezletén.
Az MTI kérdésére, hogy a rendre visszatérő orosz-ukrán gázvita és az ebből eredő ellátási fennakadások véleménye szerint nem adnak-e újabb lendületet az európai Nabucco vezetékrendszer beruházásának, amelynek célja a függés csökkentése az orosz szállításoktól, Alekszandr Medvegyev vezérigazgató-helyettes azt mondta: a Nabuccót a Gazprom soha nem tekintette saját, Ukrajnát elkerülő tervezett vezetékrendszerei versenytársának.
"Isten áldja a Nabuccót, ha találnak hozzá gázt is", de Európának mindegyik vezetékrendszerre szüksége lesz, sőt még az Északi és a Déli Áramlat majdani belépésével is lesz "rés" az európai kereslet és a kínálat között - fogalmazott az orosz földgázcég vezérigazgató-helyettese.
A Goldman Sachs londoni elemzői szerint a korábbiaknál súlyosabb idei konfliktus kialakulásához "ironikus módon" hozzájárulhatott a "hírhedten homályos" hátterű közvetítő cégek kiiktatása. Ezek a vállalatok, amelyek még a legutóbbi évben is intézték az ukrán gázimportot, mindkét ország illetékeseit személyesen érdekeltté tették "a viszonylag stabil status quo állandósításában". Miután eltávolították ezeket a cégeket a tárgyalási folyamatból, az ukrán fél - azzal, hogy "belenyúl" a tranzitgáz-áramlásba - most már kész olyan taktikához folyamodni, amelyet a múltban "nem mert alkalmazni", fogalmaznak a GS londoni elemzői.
A Goldman Sachs elemzése szerint a pénzügyi vitát a 2004-es ukrán fordulatig visszanyúló kétoldalú politikai viszály is erősíti. Julija Timosenko ukrán miniszterelnök az elmúlt hónapokban ugyan megpróbálkozott egy mosolyoffenzívával az orosz vezetés felé - tartózkodva a grúziai konfliktusban játszott orosz szerep bírálatától, és személyesen felkeresve Moszkvában Medvegyev orosz elnököt és Putyin kormányfőt -, Viktor Juscsenko ukrán elnök azonban továbbra is hangos bírálója az orosz vezetésnek (valamint Timosenkónak), és változatlanul törekszik az ukrán NATO-tagságra.
Bármeddig tart is a jelenlegi gázvita, a politikai viszony jó eséllyel fagyos marad a 2010. januári ukrán elnökválasztásig, írták a Goldman Sachs londoni elemzői, hangsúlyosan kiemelve ugyanakkor, hogy semmiféle katonai konfliktust nem tartanak elképzelhetőnek a két ország között.
A GS megerősítette azt a korábbi elemzéseiben is felmerült véleményét, hogy Ukrajna az elmúlt évekhez képest most jobb tárgyalási helyzetben van. A tavalyi második félévben kezdődött olajárzuhanás ugyanis azt jelenti, hogy az európai fogyasztók által fizetett, jelenleg 400-500 dollár/ezer köbméter körüli, történelmi magasságban járó földgázárak is hamarosan nagy ütemben elkezdenek esni az Ukrajna által ajánlott vételár felé; az olajárakat a földgázárak rendszerint 6-9 havi elmaradással követik.
Mindemellett Ukrajna nagy mennyiségű gázt tárolt, és az ország ipari termelésének meredek - novemberi állapot szerint, éves összevetésben 29 százalékos - zuhanása éves szinten várhatóan 20 százalékkal mérsékli az ukrán földgáz-felhasználást is.
Ráadásul az orosz fizetésimérleg-helyzet romlása nyomán, amely miatt az orosz devizatartalék csak a tavalyi utolsó öt hónapban 160 milliárd dollárral apadt, most sokkal fontosabbak a földgázexport-bevételek a rubel stabilitása szempontjából, mint egy évvel ezelőtt. Jóllehet Ukrajna pénzügyi helyzete sokkal rosszabb, mint Oroszországé, politikai rendszere jóval inkább alkalmazkodott a gazdasági sokkokhoz, mint Oroszországé, és így jobban is tudja azokat kezelni, áll a Goldman Sachs átfogó londoni elemzésében.
Újabb bizonyíték, hogy több lábon kell állni
Az Ukrajnával kialakult kétoldalú árvitájának lezárása után Oroszország ismét megbízhatóan szállít majd földgázt, ahogy azt az utóbbi négy évtized is bizonyítja - vélekedett a Gazprommal szerződésben álló OMV osztrák gáz- és olajipari konszern vezére.
Wolfgang Ruttenstorfer az ORF rádióban elhangzott nyilatkozatában megerősítette, hogy az ausztriai tárolókban 1,7 milliárd köbméter gázt halmoztak fel, és szükség esetén a hazai termelés is bővíthető. Az alpesi országban évente 8 milliárd köbméternyi gázt használnak fel. Ennek durván egyötöde jut a háztartásokra, az ipari üzemek, illetve az áram- és távhőtermelő egységek hozzávetőleg egy-egy harmaddal részesednek a fogyasztásból.
Az OMV vezérigazgatója leszögezte, hogy a világ legnagyobb gázkészletével rendelkező Oroszország a jövőben is fontos szállítója és ellátója marad Európának. "Ennek ellenére okos dolog nem csupán két- vagy három lábon állni, hanem a lehető legtöbb beszerzési forrásra támaszkodni" - tanácsolta.
Szóba hozta a 7,9 milliárd eurós költséggel tervezett, 3300 kilométer hosszú Nabucco-gázvezetéket, amelyen keresztül az elképzelések szerint közép-ázsiai és közel-keleti lelőhelyekről folyna a gáz Európa felé. Ruttenstorfer azt mondta, hogy a több országot felölelő, nagyszabású beruházásról, amelynek az OMV mellett a Mol is tagja, még az idén meg kell hozni a végső befektetői döntést, hogy 2013-ban beindulhasson a szállítás.
Véleménye szerint a kirobbant ukrán-orosz konfliktus miatt nem lesz drágább a gáz, ellenkezőleg, a gáz ára is csökkenni fog, mert az olaj árával összhangban mozog.
MTI