1p
Nemzetközi elemzők szerint a jövő héten csak egyvalami lesz bizonyos a világ tőzsdéin: a bizonytalanság. Az ellentétes impulzusok továbbra is a szokásosnál nagyobb kilengéseket okozhatnak
Nemzetközi elemzők szerint a jövő héten csak egyvalami lesz bizonyos a világ tőzsdéin: a bizonytalanság.

A legnagyobb részvénypiacok mind a tengerentúl, mind Európában öt hete emelkednek több-kevesebb hullámzás közepette, túlesvén a görög válság okozta riadalmon Az utóbbi hetek föllendülését főleg a vártnál jobb vállalati eredmények és az európai bankvizsgálat megnyugtató következtetései vezérelték, de közben az amerikai makrogazdasági adatok minduntalan az általános gazdasági háttér viszonylagos romlására figyelmeztettek, pontosabban arra, hogy az Egyesült Államokban lassul a gazdaság javulása. Legutóbb, pénteken az új amerikai foglalkoztatási adatok ismét sokkal rosszabbak voltak a vártnál.
   
Az ellentétes impulzusok - jó vállalati eredmények, biztató makrogazdasági mutatók az euróövezetben, de gyengék az Egyesült Államokban, együtt azzal, hogy az augusztusi nyaralási szezon miatt kicsi a forgalom a részvénypiacokon - továbbra is a szokásosnál nagyobb kilengéseket okozhatnak.
  
A jövő héten hétfőn a júniusi német ipari termelés és a külkereskedelem, kedden a júliusi német infláció, az amerikai munkaköltségek és a termelékenység második negyedévi alakulása, szerdán a júliusi brit munkanélküliség, az IFO euróövezeti üzleti bizalmi mutatója és az amerikai külkereskedelem júniusi adatai, csütörtökön a júniusi euróövezeti ipari termelés és a heti amerikai munkanélküliségi adatok, pénteken a második negyedévi német, francia, euróövezeti és EU-beli GDP-alakulás előzetes adatai és a júliusi amerikai infláció számai mozgathatják a piacokat.


Fed kamatdöntés kedden


Az amerikai szövetségi tartalékbankrendszer (Fed) pénzügypolitikai testülete (FOMC) kedden tartja legközelebbi kamatdöntő értekezletét. Abban minden elemző egyetért, hogy a Fed alapkamata változatlan marad, de újabban sok a találgatás, vajon már most elhatároznak-e valamilyen más enyhítést, vagy várnak még legalább hat hetet.

A Fed alapkamata - a napikamatcélja - 2008. december 16-a óta rekord alacsony: a cél 0,0-0,25 százalék között van. Ennél lejjebb nyilván nem mehet a Fed, de a keddi értekezletéről kiadandó közleményt alaposan tanulmányozni fogja mindenki, aki tudni szeretné, milyen más segítségre számíthat az amerikai gazdaság a központi banktól még az idén.    
   
A féléves kongresszusi meghallgatásán, júliusban a Fed elnöke, Ben Bernanke elmondta, hogy három lehetőséget lát további enyhítésre. Ezek: nyilatkozatban megerősíteni az elkötelezettséget, hogy a kamatszint tartósan alacsony marad (ez a piacok olvasatában legalább egy-másfél évet jelent), csökkenteni a betétkamatot - így ösztönözve hitelezésre a kereskedelmi bankokat -, illetve lejáratkor újra befektetni a Fed birtokában lévő, jelzáloggal fedezett értékpapírokat, sőt, növelni a portfóliót.
   
Bernanke egy múlt heti charlestoni (Dél-Karolina) előadásában azt mondta, hogy az amerikai gazdaság előtt "még nagy út áll a teljes gyógyulásig", és "a lakosság és a vállalatok növekvő fogyasztása segíthetne fenntartani a növekedést". Ám hozzátette: "a munkapiac lassú lábadozása és az álláskilátások ebből származó bizonytalansága terheli a háztartások bizalmát és költekezését".

A feltételek megvannak ahhoz, hogy a Fed tovább könnyítse a pénzügypolitikai körülményeket. Vezetői - múlt havi nyilatkozataik tanúsága szerint - hajlanak is erre, ha a helyzet nem javul. Már csak az a kérdés, mikor határozzák el magukat cselekvésre. A keddi után a Fed idén még három pénzügypolitikai ügydöntő értekezletet tart: szeptember 21-én, november 3-án és december 14-én.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG