Idén lepipáljuk a Nyugatot?
A bank Bécsben közzétett jelentése azonban úgy fogalmaz, hogy a krízis kiváltotta visszaesés nem fogja olyan mértékben érinteni a térség gazdaságait, mint a nyugatiakét: a hatás inkább csak korlátozott lesz, aminek köszönhetően a régió országainak növekedési üteme továbbra is a jóval a nyugati szint fölött marad majd. Részben azért, mert a vállalatok az utóbbi évek lendületét kihasználva jelentős pénzforgalmat bonyolítottak le, és most abban a helyzetben vannak, hogy finanszírozni tudják a beruházásokat - vélekedett a jelentést ismertető sajtóértekezleten Henning Esskuchen, a pénzintézet kutatási részlegének vezetője.
Az Erste Csehország, Horvátország, Lengyelország, Magyarország, Románia és Szlovákia számára átlag 5 százalékos GDP-növekedést jósol 2008-ra, azzal, hogy a fejlődés üteme meglehetősen egyenlőtlen elosztásúvá válhat az egyes országok között. A gyarapodás viszonylagos lanyhulását főképpen ciklikus problémákkal magyarázta. Egyrészt azzal, hogy az utóbbi két év növekedése a fejlődési potenciál határát súrolta a térségben - vagy túl is lépett azon. Másrészt azzal, hogy a nyugati gazdaságokkal való összeolvadás folyamata még mindig jövedelmező a közép- és kelet-európai országok számára. Az utóbbi azt jelenti, hogy a bővülési különbözet a következő három évben is fennmarad Nyugat- és Kelet-Európa között. Ugyanakkor az utóbbi számára gondként jelentkezhet az infláció megugrása.
Annak ellenére, hogy az amerikai jelzálogpiaci krízis csak visszafogottan érezteti hatását a CEE-államokban, a bank elemzői szerint a régióban is megtorpanhat a növekedés a második negyedévben, ha az Egyesült Államokban megszilárdulnak, sőt felerősödnek a recessziós várakozások. Különösen Ausztria van kitéve annak, hogy gazdasága megsínyli a visszaesést.
Az Erste mindazonáltal befektetési modelljében Ausztriának, Lengyelországnak és Magyarországnak adott átlagon feletti ajánlási osztályzatot. Csehországot "jónak, de drágának" minősítette, és semleges értékelési kategóriába sorolta. A délkelet-európai országokat - Törökországot is beleértve - kevésbé előnyösnek értékelte, hatalmas potenciált lát ellenben a bank Oroszországban, mind vállalati, mind piaci szinten: a gazdaság lendülete kitartó, és a politikai környezet is kedvez a beruházásoknak.
A jelentés összességében a közép- és kelet-európai gazdaságokat tekinti - az ázsiaiak után - a legnagyobb nyerteseknek a feltörekvő piacon, a globális befektetési alapok szemében is megnőtt a jelentőségük. A ZWE/Erste Bank hangulati felmérése pedig azt jelzi, hogy Közép- és Kelet-Európában a gazdasági várakozások sokkal derűlátóbbak, mint Nyugat-Európában. Az utóbbiban a megkérdezettek kétharmada számít rosszabbodásra, az előbbi térségbe éppen fordítva: kétharmaduk stabil gazdasági környezetet vetít előre.
A részvénybefektetés szempontjából az ajánlott vállalatok között van a bank listáján az OTP és a Richter.
Évszázados mélyponthoz közelít az amerikai lakáspiac
Minden cég jelentésében meglátszik majd a válság (hanganyag)
Világgazdaság: egyenesen lefelé
Jóslatból valóság: Amerika recesszióban!
Jó mélyre kell ásni, ha kiutat akarunk
MTI