1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Erste Bank elemzői szerint az amerikai jelzálogpiaci válság és a globális növekedés lassulása a közép- és kelet-európai országok (CEE) gazdasági gyarapodására mérséklő hatással lesz az idén, ami aztán maga után vonhatja a részvénypiacok gyengébb szereplését is.

A bank Bécsben közzétett jelentése azonban úgy fogalmaz, hogy a krízis kiváltotta visszaesés nem fogja olyan mértékben érinteni a térség gazdaságait, mint a nyugatiakét: a hatás inkább csak korlátozott lesz, aminek köszönhetően a régió országainak növekedési üteme továbbra is a jóval a nyugati szint fölött marad majd. Részben azért, mert a vállalatok az utóbbi évek lendületét kihasználva jelentős pénzforgalmat bonyolítottak le, és most abban a helyzetben vannak, hogy finanszírozni tudják a beruházásokat - vélekedett a jelentést ismertető sajtóértekezleten Henning Esskuchen, a pénzintézet kutatási részlegének vezetője.

Az Erste Csehország, Horvátország, Lengyelország, Magyarország, Románia és Szlovákia számára átlag 5 százalékos GDP-növekedést jósol 2008-ra, azzal, hogy a fejlődés üteme meglehetősen egyenlőtlen elosztásúvá válhat az egyes országok között. A gyarapodás viszonylagos lanyhulását főképpen ciklikus problémákkal magyarázta. Egyrészt azzal, hogy az utóbbi két év növekedése a fejlődési potenciál határát súrolta a térségben - vagy túl is lépett azon. Másrészt azzal, hogy a nyugati gazdaságokkal való összeolvadás folyamata még mindig jövedelmező a közép- és kelet-európai országok számára. Az utóbbi azt jelenti, hogy a bővülési különbözet a következő három évben is fennmarad Nyugat- és Kelet-Európa között. Ugyanakkor az utóbbi számára gondként jelentkezhet az infláció megugrása.

Annak ellenére, hogy az amerikai jelzálogpiaci krízis csak visszafogottan érezteti hatását a CEE-államokban, a bank elemzői szerint a régióban  is megtorpanhat a növekedés a második negyedévben, ha az Egyesült Államokban megszilárdulnak, sőt felerősödnek a recessziós várakozások. Különösen Ausztria van kitéve annak, hogy gazdasága megsínyli a visszaesést.

Az Erste mindazonáltal befektetési modelljében Ausztriának, Lengyelországnak és Magyarországnak adott átlagon feletti ajánlási osztályzatot. Csehországot "jónak, de drágának" minősítette, és semleges értékelési kategóriába sorolta. A délkelet-európai országokat - Törökországot is beleértve - kevésbé előnyösnek értékelte, hatalmas potenciált lát ellenben a bank Oroszországban, mind vállalati, mind piaci szinten: a gazdaság lendülete kitartó, és a politikai környezet is kedvez a beruházásoknak.

A jelentés összességében a közép- és kelet-európai gazdaságokat tekinti - az ázsiaiak után - a legnagyobb nyerteseknek a feltörekvő piacon, a globális befektetési alapok szemében is megnőtt a jelentőségük. A ZWE/Erste Bank hangulati felmérése pedig azt jelzi, hogy Közép- és Kelet-Európában a gazdasági várakozások sokkal derűlátóbbak, mint Nyugat-Európában. Az utóbbiban a megkérdezettek kétharmada számít rosszabbodásra, az előbbi térségbe éppen fordítva: kétharmaduk stabil gazdasági környezetet vetít előre.

A részvénybefektetés szempontjából az ajánlott vállalatok között van a bank listáján az OTP és a Richter.

Évszázados mélyponthoz közelít az amerikai lakáspiac
Minden cég jelentésében meglátszik majd a válság (hanganyag)
Világgazdaság: egyenesen lefelé
Jóslatból valóság: Amerika recesszióban!
Jó mélyre kell ásni, ha kiutat akarunk

MTI

 

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG