1p
A feltörekvő piaci terjeszkedés mellett az adósságkezelésre, a likviditás javítására és a hitelminősítés megtartására koncentrálnak idén az európai autógyártók
A feltörekvő piaci terjeszkedés mellett az adósságkezelésre, a likviditás javítására és a hitelminősítés megtartására koncentrálnak idén az európai autógyártók – állítják a Crédit Agricole Corporate and Investment Bank (CA-CIB) elemzői. A roncsprémiumprogramok kifutása és a nyomott árak miatt Európában és Amerikában kedvezőtlenül változott a működési környezet.

Az európai autógyártás szereplői számára 2011-ben a legfontosabb cél a piaci és a pénzügyi pozícióik stabilizálása lehet, s ez a nyomás a Crédit Agricole Corporate and Investment Bank (CA-CIB) elemzői szerint 2013 végéig is fennmaradhat. Az elemzők szerint az eddigi leminősítéseket továbbiak követhetik, s a gyártók helyzetét nehezíti az európai kormányok roncsprémiumprogramjainak kifutása - áll a szerkesztőségünkhöz eljuttatott sajtóközleményben.

A legnagyobb európai autógyártó, a kontinens személyautópiacából 20,8 százalékot kezében tartó Volkswagen európai értékesítéseinek 3,7 százalékos csökkenését bőven ellensúlyozza a kínai és észak-amerikai eladások felfutása. A VW várakozásai szerint a tavalyi üzemi eredmény (EBIT) meghaladhatja a 6 milliárd eurót, az idei előrejelzés pedig ugyancsak e körül alakulhat.

A konszern likviditási helyzete az iparági átlagnál jobb, a rendelkezésre álló készpénzállomány 5 milliárd euró körüli, ám ezt a következő két évben vélhetően jelentősen csökkenti a Porschéban való bevásárlás, ami 2011-ben összesen várhatóan mintegy 3 milliárdot emészt fel. Emellett további eurómilliárdokra rúghat a Porsche AG feletti ellenőrzés átvétele. A VW ezzel együtt előre menekül: Oroszországban, Brazíliában és Kínában tervez új gyárakat nyitni, továbbá a MAN teherautógyártó felvásárlása sem kizárt.

A nagyszabású tervek ellenére a társaság hitelminősítésének stabilitását tartja 2011 egyik legfontosabb kihívásának, hiszen az ágazat értékesítési és jövedelmi kilátásait továbbra is nagyfokú óvatossággal ítéli meg.

A Daciát, a Samsungot és a Renault-t is magáénak tudó Renault csoport a szinergiák kihasználásában látja a likviditás megőrzésének, illetve a recesszióból való kilábalásnak az útját. A vállalat arra számít, hogy a globális autópiac 2-3 százalékkal bővül 2011-ben, ám ezen belül az európai eladások 1 százalék körüli csökkenését prognosztizálják.

A vállalat besorolásának megerősítését hozhatja a CA-CIB elemzői szerint a 3 milliárd eurós francia állami kölcsön 1 milliárdos előtörlesztése, valamint a Volvóban birtokolt részvénycsomag értékesítése – elemzői vélekedések szerint ezek gyakorlatilag biztossá teszik a hitelek visszafizetését.

A Peugeot SA attraktív növekedést tervez a következő évekre: 2011-ben és 2012-ben egyaránt 1,1 milliárd eurós üzemi eredményre számít, ennek esélyeit azonban rontják a tömegautó szegmensben várható negatív ártrendek, valamint a kormányzati roncsautóprogramok lezárása. A PSA növekedését az Európán kívüli piacok segíthetik. Oroszországban – igaz, alacsony szintről – emelkedő piaci részesedéssel kalkulálhat a társaság, miként Kínában és Latin-Amerikában is. Éppen ezért a CA-CIB elemzői arra számítanak, hogy a Peugeot expanziót indít a feltörekvő piacokon, az Európán kívüli jelenlét növelése érdekében.

Nincs könnyű helyzetben a korábban a válság nyertesének tűnő FIAT csoport. A roncsprémiumokat és a zloty gyengélkedését kitűnően meglovagoló társaság kilátásait az bizonytalanítja el, hogy a roncsprémiumok kifutásával meggyengült jövedelmi helyzete a következő évben sem javul számottevően. A társaság 20 százalékot birtokol a javuló eredményeket produkáló Chryslerben, s a csomagot várhatóan 35 százalékra növelik. Többségi tulajdont azonban csak jelentős adósságcsökkentés után szerezhet a FIAT az amerikai autógyárban, ám erre a 2011-es pozitív üzemi eredmény és a javuló likviditás ellenére is várni kell még.

A világ első számú prémiummárkája, a BMW különösen Ázsiában tudta növelni eladásait. A kínai értékesítés csaknem kétszeresére tudott emelkedni, de a fejlett piacokon sem teljesített rosszul a társaság. Ennek eredményeként az üzemi veszteség már tavaly pozitívba fordult, s a kedvező trend a CA-CIB elemzői szerint idén sem gyengül. A kereslet további erős növekedése várható ugyanis a BRIC-országokban (Brazília, Oroszország, India és Kína), ráadásul Oroszországban kormányzati roncsautóprémium is segíti bővülést. A BMW likviditási helyzete várhatóan annak ellenére sem romlik 2011-ben, hogy a társaság jelentős adósságtörlesztést tervez.

A másik német prémiumgyártó, a Daimler eladásait a BRIC-régió húzta, ennek nyomán jelentősen javult az üzemi eredmény. A CA-CIB elemzői szerint a vállalat mintegy 10 százalékkal tudta növelni eladásait a 2010-es pénzügyi évben, és az üzemi eredmény az év egészében is számottevő javulást mutat, elérheti a 4,5 milliárd eurót (a 2009-es 1,5 milliárdos veszteség után).

A Volvo a versenyképesség erősítését tartja szem előtt, elsősorban a teherautók szegmensében. A CA-CIB elemzői szerint ugyanis a feltörekvő piacokon élesedő árversennyel, valamint a hazai konkurencia erősödésével kell szembenézniük. A csoport likviditási helyzete nagyon kedvező, 26,9 milliárd svéd korona értékű készpénz és piacképes értékpapír mellett 34 milliárd korona értékű kihasználatlan hitellehetőséggel is bír a társaság. Eddig is legjobban teljesítő piacain – vagyis az észak-amerikai és az európai piacon – az idei évre összesen mintegy 200 ezer jármű eladására számít, ami 30 százalék körüli növekedést jelentene. A következő két évben a Volvónál az árbevétel évenkénti 10 százalékos növekedését várják.

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG