A vezérigazgató azt is elmondta, hogy Szerbiának mintegy egymillió köbméter gáz áll rendelkezésére - 500 ezer köbméter saját termelés, és ugyanannyi tartalék az udvarnoki tározóban -, ami nem elegendő ahhoz, hogy működő gázellátásról lehessen beszélni. A csőrendszerben megmaradt gázt is igyekeznek kiszivattyúzni, hogy még ideig-óráig működni tudjanak a gázüzemű hőközpontok.
Ezek egy része már leállt. Újvidéken, Szerbia legnagyobb városában több lakónegyed maradt fűtés nélkül, mert a négy helyi hőközpont közül csak hármat lehetett átállítani gázolajra. A Belgrád melletti, csaknem 80 ezres Pancsován a háztartásoknak csak a 15 százalékában van fűtés.
Petar Skundric energetikai miniszter bejelentése szerint Szerbiában van elegendő gázolaj. Ahol át tudnak állni annak használatára, ott nem lesznek súlyos gondok a fűtéssel, amire nagy szükség van, mert Szerbia nagy részén ezekben a napokban -15 és -4 Celsius-fok között változik a napi hőmérséklet.
A legkomolyabb veszély az, hogy a villamos fűtésre való tömeges átállás miatt esetleg összeomlik az áramellátó rendszer. A Szerb Villamosművek ezért felhívásban kérte, hogy aki teheti, az tüzeljen szénnel, fával, butángázzal vagy biomasszával. Az elektromos hálózat kapacitása ugyanis véges, az egész országot lehetetlen villamos energiával fűteni - közölte az áramellátó.
Újabb gázkorlátozást rendeltek el: itt a II. kategória!
Ferihegy is második kategóriás, elzárták a gázt
MVM: az árammal biztos nem lesz gond
Ennyi volt: megszűnt a gázszállítás Ukrajnán át
MTI