Az illetékről szóló törvény értelmében ingó vagyontárgy ajándékozása ajándékozási illeték tárgyát képezi. E jogszabály alkalmazásában ingónak minősül – és így főszabályként ajándékozási illetékköteles – a fizetőeszköz is - olvasható az APEH e tárgyban közzétett tájékoztatóiban.
A tájékoztatás szerint az ilyen ajándékozás azonban csak akkor esik ajándékozási illeték alá, ha arról okiratot állítottak ki, vagy okirat kiállítása ugyan nem történt, de az egy megajándékozottnak jutó ingó forgalmi értéke a 150 000 forintot meghaladja. Fontos tudni, hogy ilyen esetben a teljes összeg után meg kell fizetni az illetéket, nem csak a 150 000 forintot meghaladó rész után. Az ilyen ajándékozást ráadásul az állami adóhatósághoz 30 napon belül be is kell jelenteni.
A törvény az ajándékozási illeték mértéke tekintetében egyébként különbséget tesz aszerint, hogy a megajándékozott áll-e, és ha igen, milyen rokonsági viszonyban az ajándékozóval. Eszerint 3 csoportot különböztetnek meg. Ha a megajándékozott az ajándékozó gyermeke, házastársa, szülője, valamint a háztartásában eltartott szülő nélküli unokája, úgy az illeték mértéke 18 millió forintig 11%, a 18 millió forint feletti rész után 35 millió forintig 18%, a 35 millió forint feletti rész után pedig 21%.
Itt az APEH újabb szégyenlistája: Gazsiék az élen |
Pénz ajándékozása esetén figyelemmel kell lennie arra, hogy az illetékről szóló törvény szerint mentes az ajándékozási illeték alól a takarékbetét ingyenes megszerzése. E jogszabály szerint takarékbetét a magánszemély által a hitelintézetnél elhelyezett pénzösszeg és kamata, ideértve a magánszemély bankszámla, illetőleg folyószámla szerződés keretében elhelyezett pénzeszközeit és azok kamatát. AZ APEH szerint kivételt képez ugyanakkor az adózás rendjéről szóló törvény alapján az állami adóhatósághoz kötelezően bejelentendő üzleti célú pénzforgalmi bankszámlán, elszámolási számlán elhelyezett pénzeszköz és annak kamata.
Ahogy élsz, annyit érsz: bárkire rászáll az APEH |
Amennyiben tehát a takarékbetét fogalma alá tartozó ügyletről okiratot állítanak ki, vagy az említett összeghatárt meghaladja, az ügylet ajándékozási illeték tárgyát képezi, de az az ügylet mégis illetékmentes. A fent említett bejelentési kötelezettséget ugyanakkor nem befolyásolja, hogy a vagyonszerzés a jogszabály szerint illetékmentes, azt mindenképpen teljesíteni kell az adóhatóság felé - olvasható az adóhatóság honlapján.
Szétcsapott a szakácsok között az APEH
Rettegnek a cégek a bezárástól
Idén sem nyaral az APEH
50 milliós adósáv: rá lehet startolni
APEH: egyre becsületesebb a magyar
Az APEH szerint drágább a nyár végi tankolás
Privátbankár