Rehn szerint további aggodalomra ad okot, hogy Amerika is a korábban feltételezettnél lassabban lábal ki a válságból, és ide sorolta az államadósságok piacán tapasztalható zavarokat is.
Az európai gazdaság az elmúlt négy évben tapasztalható leggyorsabb növekedését könyvelhette el az idei év második negyedévben azok után, hogy a görög adósságválság korábban csökkentette az euróba vetett bizalmat és a hiánycsökkentő lépések erősítésére kényszerítette a kormányzatokat.
Az euróövezet növekedése az év második felében lassulni látszik az amerikai gazdaság lassulása és a bizonytalan kínai exportkilátások hatására. Az amerikai gazdaság a második negyedévben akár a válságot követő időszak legrosszabb növekedését is produkálhatta, amennyiben - a Bloomberg hírszolgálat által megkérdezett elemzők előrejelzésével összhangban - a kereskedelmi minisztérium a kilábalás kezdete óta a legalcsonyabbra csökkenti a második negyedévi növekedés felülvizsgált mutatóját. Kína gazdasági növekedése 10,3 százalékra lassult a második negyedévben és az ipari termelés növekedési üteme is a vártnál jobban mérséklődött.
Olli Rehn azt is hozzátette, hogy "elengedhetetlen, hogy az olyan országok, mint Görögország, Spanyolország vagy Portugália addig orvosolják versenyképességi problémáikat, míg tart a gazdasági fellendülés". Amíg a második negyedévben a német gazdaság 2,2 százalékkal bővült, addig a spanyoloké csak 0,2 százalékkal, az EU pénzügyi segélyével kimentett Görögország pedig 1,5 százalékkal esett vissza.
Az EU a múlt héten számolt be arról, hogy Görögország idő előtt teljesíti a 110 milliárd eurós mentőcsomag ellenében vállalt kiadáscsökkentési kötelezettségeit. A görög kormány a fizetések és nyugdíjak csökkentésére és adók emelésére vállalt kötelezettséget a hitelmegállapodásért cserébe, amellyel megmenekült a csődtől, emlékeztetett a Bloomberg.
A televíziós interjúról készült írásos beszámolójában a hírszolgálat idézte Olli Rehnnek a Wall Street Journal keddi számában megjelent írásából, hogy a görög költségvetési kiadáscsökkentés meg fogja győzni a befektetőket, hogy az adósság átütemezése miatti aggodalmak megalapozatlanok. "Annak jeleit tapasztaljuk, hogy fokozatosan megszilárdul Görögország piaci megítélése" és "bízom benne, hogy az ország kockázati megítélése is javulni fog a korrekciós program előrehaladtával. Ez végső soron majd megalapozza az ország visszatérést a normális piaci finanszírozáshoz" - tette hozzá a pénzügyi biztos.
MTI