"A takarékszövetkezeteknek - mivel közel 500 milliárd forintos szabad likviditással rendelkeznek - a sajtóból megismert konstrukcióra szintén nincsen szükségük. Az ő esetükben a hitelezői pozíció további erősítését a szabad forintlikviditás egy részének devizára történő cserélése szolgálhatná" - nyilatkozta a vezérigazgató az MTI-nek.
Mentőöv vagy beavatkozás? Hazai bankok: mi lesz a 600 milliárd sorsa? Pofozgatják a magyar bankmentő csomagot Bankmentés: riasztóak a kőkemény feltételek |
Az FHB Jelzálogbanknál nem okozna különösebb problémát az állam tulajdonosi szerepvállalása, részvétele az igazgatóságban. Az állam ugyanis jelenleg is tulajdonos a bankban, 4,11 százaléknyi B sorozatú elsőbbségi részvényt birtokol, és az igazgatóságban is jelen van. A bank a napokban 120 milliárd forint hitelt kapott az államtól a lakossági és vállalati hitelezés élénkítésére. Az IMF hitelből elkülönített 600 milliárd forintos banktámogató csomagból 300 milliárd forintot a hitelintézetek tőkéjének felemelésére, 300 milliárd forintot pedig garanciavállalásra lehet felhasználni. Az utóbbi célra felhasználható keret azonban az összeg többszöri felhasználása miatt 1.500 milliárd forint is lehet.
A garancia lehetőségével azok a hitelintézetek élhetnek, amelyek még nem tőkehiányosak, a garanciavállalást az MNB elnöke és a PSZÁF Felügyeleti Tanácsának elnöke együttesen javasolja. A garanciáért díjat kell fizetni, s az igénybe vevő hitelintézetnél a vezető állású személyek munkabérét, díjazását és jutalmazását korlátozzák.
A tőkeemelést kérheti a hitelintézet, de az állam önhatalmúlag is elrendelheti. Kérelemre történő tőkeemelés esetén az állam egyebek mellett tagot delegálna a hitelintézet igazgatóságába és felügyelő bizottságába, s korlátoznák a vezető állású személyek juttatásait.
Hivatalból indított tőkeemelésre akkor kerülhet sor, ha valamely hitelintézet 20 munkanapon túl, a mérlegfőösszeg 5 százalékát meghaladó mértékben veszi igénybe a Magyar Nemzeti Bank likviditási hitelét, ha szavatoló tőkéje nem éri el a tőkekövetelmény 50 százalékát, ha a vállalt állami garancia alapján kifizetés történik, és azt a hitelintézet 30 napon belül nem téríti meg az államnak, vagy a hitelintézet fizetésképtelensége a hazai pénzügyi rendszer működésében súlyos károkat okozna.
Az UniCredit bejelentkezett a mentőövért
Az állam beszáll az Erste Bankba
Az UniCreditnél is veszélyben a munkahelyek
Rizikófaktor vagyunk a bankok szemében
MTI