Dominique Strauss Kahn, az IMF vezérigazgatója ezzel kapcsolatban elmondta: az új intézkedésekre 17 milliárd dollárt szánnak, ez a legszegényebbeknek szánt IMF-alapok példa nélküli felduzzasztását jelenti. Szerinte az új források és az érintett országokhoz történő eljuttatás új formája milliókat ment meg a szegénységtől.
A Húszak (G20) csoport által április elején elhatározott, több százmilliárd dolláros nemzetközi növekedésösztönző csomag a válság továbbterjedésének megakadályozását célozza: 500 milliárd dollárral háromszorosára nő a Nemzetközi Valutaalap (IMF) közvetlenül mozgósítható tőkekészlete, és a szervezet további 250 milliárd dollár saját "új pénzt" bocsáthat ki a súlyos finanszírozási problémákkal küszködő felzárkózó gazdaságok megsegítésére, jelentették be áprilisban a londoni G20-csúcstalálkozó végén. A feltöltés végett az IMF kétoldalú megállapodást kötött számos ország központi bankjával, ezek alapján például szerdán 1,475 milliárd SDR-t (2,29 milliárd dollár) hívott le a norvég, a japán és kanadai központi bankból.
Az IMF és a Világbank szerint a vezető országok politikusainak túl kell nézniük a jelenlegi globális pénzügyi válságon, és sürgősen a növekedést kell előtérbe helyezniük, hiszen ellenkező esetben a jelenlegihez képest még további 90 millió ember süllyedhet szegénységbe a fejlődő országokban. A Világbank vezető közgazdásza, Justin Lin szerint a tavalyi élelmiszer- és olajár rekordok 100 millióval növelték a szegények számát, és táboruk a jelenlegi válság közepette tovább duzzadhat.
Egy 2005-ös adat szerint a fejlődő országokban a globális népesség 25 százalékának, azaz 1,375 milliárd embernek kellett megélnie napi 1,25 dollárnál kevesebb összegből.
IMF: a dollárnak nincs valódi kihívója
Az IMF szerint jövőre már szárnyalhat Szlovákia
Újabb IMF-részlet Ukrajnának
Kérdéses Lettország hitelének sorsa
MTI