Morsink annak kapcsán tartott tájékoztatót, hogy az IMF igazgatótanácsa aznap fogadta el a hitelszerződés első rendes felülvizsgálatának eredményét, és jóváhagyta a készenléti hitelkeret második, mintegy 2,5 milliárd eurós részletének lehívását. A magyar misszióvezető a Gyurcsány Ferenc miniszterelnök lemondásának hatását firtató kérdés kapcsán úgy fogalmazott: a magyar kormány egyelőre a helyén van, helyes politikát folytat, és az IMF egy politikát támogat, nem pedig egy adott kormányt. Ami a jövőt illeti, ha a jelenlegi politika érvényben marad, akkor az IMF támogatása is folytatódik - szögezte le.
Az MTI kérdésére válaszolva kifejtette: az IMF által újonnan elfogadott rugalmasabb hitelezési politika fő hatása a magyar hitelszerződés esetében az, hogy a jövőben eltörlik a strukturális teljesítménykritériumokat. Erre lesz egy átmeneti időszak. Az IMF igazgatósága szerdán befejezte az első felülvizsgálatot, és ennek részeként jóváhagyta a március végéig végrehajtandó szerkezeti teljesítménykritériumokat. A következő felülvizsgálat idején már nem lesznek ilyen teljesítménymutatók. A strukturális feltételek teljesülését úgynevezett referenciapontokkal fogják ellenőrizni. Mint magyarázta, a jelenlegi szabályozásban a teljesítménykritériumok nem teljesítése meggátolhatja egy felülvizsgálat elfogadását és a következő részlet lehívását; ennek eltörlésével rugalmasabbá válik a feltételrendszer.
Ön kit látna szívesen a miniszterelnöki székben? Szavazzon! |
Azzal a kérdéssel kapcsolatban, hogy Magyarország is folyamodhatna-e az IMF új válságmegelőző eszközéért, az úgynevezett rugalmas hitelvonalért (FCL), amelyet előző nap hirdettek meg a nagyon jó eredményeket elérő feltörekvő országok számára, kifejtette: ezt egyelőre nem lehet megmondani, Magyarország esetében még nem végezték el annak vizsgálatát, hogy teljesül-e a megszabott feltételrendszer.
John Lipsky, az IMF első igazgatóhelyettes arról beszélt, hogy a magyar hitelszerződés programját kiigazították a globális gazdasági környezet romlására tekintettel. Mint kifejtette, a módosított gazdaságpolitikai program azt a célt szolgálja, hogy megmaradjon a befektetői bizalom Magyarország iránt, egyúttal el lehessen kerülni a recessziót elmélyítő intézkedéseket.
Tudjuk hogy fájni fog, mégis kell
Megvannak a miniszterelnök-jelöltek
Ebből is Gyurcsány jön ki győztesen?
A jövőről vitatkozik Szerbia és az IMF
20 milliárd eurót kap Románia
A helyzethez igazodik az IMF
Szomorú litvánok: elérték a magyar szintet
IMF: Románia kap, de nem annyit, mint a magyarok
MTI