1p
Dominique Strauss-Kahn, az IMF főigazgatója Washingtonban megerősítette: nincs külön szerződés a magyar készenléti hitelkeretről, és minden anyag nyilvános.

"Amit a kormány mond, az helyes" - szögezte le az IMF vezetője internetes sajtótájékoztatóján az MTI-nek arra a kérdésére, hogy létezik-e külön hitelszerződés, illetve meg tudja-e erősíteni a magyar kormány azon közlését, hogy ilyen nincs.

 "Van egy megállapodásunk a kormánnyal, ez a kialakított program, amely nyilvános, valamint a szakértői jelentés, amely szintén nyilvánosságra kerül napokon belül" - mondta.

Hozzátette, hogy az IMF saját szakértői jelentésének befejezéséhez még néhány napra szükség van, de "még ezen a héten vagy a következő hét elején elérhető lesz mindenki számára".

Strauss-Kahn elmondta: a magyar kormány erős gazdasági programot tervezett a pénzügyi zavarokra válaszul, és az IMF támogatta a programot a 12,3 milliárd eurós hitelkerettel. Ez a program "a kormányzati kiadásokat és a bankszektort érintő intézkedésekre koncentrál, amelyeknek központi szerepük van a bizalom és a magyarországi pénzügyi piacok normális működésének helyreállításához". A program célja a pénzügyi szektor stabilitásának helyreállítása és a gazdasági felépülés feltételeinek megteremtése.

Az IMF főigazgatója hangsúlyozta: a program külön figyelmet fordít a népesség legsérülékenyebb csoportjaira, "például az alacsony jövedelmű nyugdíjasok juttatásai védettek". Ezenkívül "Magyarországon viszonylag jó szociális juttatások vannak, amelyek szintén enyhíteni fogják ezen intézkedések szociális hatásait".    

Mint hangsúlyozta: jelentős a kihívás a bizalom helyreállításával és a gazdaság növekedési pályára való visszatérésével kapcsolatban, de a jelen gazdasági program és a kormány szilárd szándéka garantálni fogja a sikert.

Arra a kérdésre, hogy az IMF ajánlotta-e fel a segítséget, vagy a magyar kormány folyamodott érte, azt felelte: az IMF feladata, ha gond támad, segítsen. "Elemeztük az ország helyzetét, megvitattuk a hatóságokkal, a magyar kormány szeretett volna beszélni az IMF-fel egy esetleges programról, hogy tudunk-e segíteni nekik megoldani a gazdasági helyzetet" - mondta. "Miután a magyar kormány segítséget kért, kialakítottuk ezt a programot, és biztosítjuk a finanszírozást, hogy sikeres legyen" - mondta.

Az MTI kérdésére kifejtette: az IMF legközelebb decemberben küld szakértőket Magyarországra, majd február környékén kerül sor a hitelprogram rendes felülvizsgálatára. "Nagyon szorosan nyomon fogjuk követni a kormánnyal a program teljesülését" - mondta.

Arra a kérdésre, hogy romlott-e a gazdasági környezet Magyarországon, amióta az IMF jóváhagyta a hitelkeretet, úgy felelt: "ellenkezőleg, az IMF által biztosított összeg célja a piac stabilizálása volt, és a program indítása óta azt látjuk, hogy a piaci helyzet javulóban van". Mint hozzátette, a jelenlegi erőfeszítések a tartalékok növelésére, valamint a pénzpiac stabilizálására irányulnak, "szerintem a program jó úton halad, és amit megpróbáltunk elérni, azt helyesen végrehajtották".

Az IMF-főigazgató arra a kérdésre, hogy véleménye szerint a forintot érte-e olyan nagy arányú támadás, mint az angol fontot a 90-es évek elején, azt mondta: a brit gazdaság annak idején kissé más helyzetben volt, nem volt globális krízis. Most válság van, de Magyarország nem az egyetlen, amelyik ilyen kihívással néz szembe. Most az történik, hogy "a pénzügyi piacok zavarai miatt a bankok és a magánbefektetők kockázatvállalási kedve csökkent, a tőke egyfajta repatriálásának vagyunk tanúi", a hiteláramlás nemzetközileg visszaesett. "Szóval, ami a Magyarország és a világ többi része közötti kapcsolatban végbemegy, az nem nagyon tér el attól, mint ami más gazdaságok esetében történik" - mondta. Hozzátette, hogy Magyarország esetében talán egy kicsit erősebb a hatás a korábbi nagy arányú külföldi tőkebeáramlás és a magas külföldi és lakossági eladósodottság miatt, "ezért mélyebbek lehetnek a problémák". "Ezért segítünk ezzel a programmal, de Magyarország helyzete nem egyedi" - jelentette ki.

Strauss-Kahn végül az IMF alakulóban levő szerepe kapcsán kifejtette: ha a cél az ilyen válságok megelőzése, akkor egy korai, pontosabb vészjelző rendszerre lesz szükség, ennek pedig részét képezik az IMF előrejelzései. Rámutatott, hogy a Valutaalapot sokan bírálták, amiért tavaszi előrejelzése a világgazdaságra és Magyarországra nézve is túlságosan borúlátó volt, "de az IMF-nek lényegében igaza volt".

IMF: nem lesz hitelszerződés
Gyurcsány: jobban szeretek adni, mint elvenni  
Kiszolgáltatott a forint
Fidesz: elsőként jöjjön a nulla százalékos járulék
Az MDF is sürgeti az eurót
Bankmentés: elnapolták a vitát

MTI

 

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG