A Mediafax román hírügynökség a tárgyaláson résztvevő forrásokra hivatkozva tudni véli: az IMF küldöttsége azzal a feltétellel egyezett bele a bruttó hazai termékhez viszonyított államháztartási hiány 4,6 százalékos mértékébe (a román költségvetési törvény 2 százalékosra tervezte azt), hogy nem növelik a bérezésre szánt alapokat, és az előre látható bevételeken túl bármilyen további többletbevételt kizárólag beruházásokra fordítanak. A feltételek között szerepel az is, hogy Románia felelősségteljes pénzügyi törvényeket dolgozzon ki, amelyek több évre szóló költségvetési konstrukciókat is kötelezővé tennének a jövő évtől kezdődően.
Nehéz szülés volt... Románia: az IMF-csomag az év végére elfogyna? IMF-hitelben ránk vernek a románok? IMF-hitel: a románok nem engednek az adókulcsból 19 milliárd eurót kér Románia |
Még hisznek a növekedésben?
A román parlament által elfogadott idei költségvetés 2,5 százalékos gazdasági növekedéssel, a bruttó hazai termékhez viszonyítva 2 százalékos államháztartási hiánnyal, 5 százalékos inflációs rátával és 579 milliárd lejes (144,7 milliárd eurós) bruttó hazai termékkel számol. Erre az évre a kiadások összegét 205,5 milliárd lejre (51,3 milliárd euróra) becsülik, amely a bruttó hazai össztermék 35,5 százalékát teszi ki.
A hétvégén Radu Berceanu közlekedési miniszter még úgy nyilatkozott, hogy Románia körülbelül 19 milliárd eurós hitelcsomagról folytat tárgyalásokat. Szerinte ebből az összegből csak 4 milliárd eurót használhat majd fel a kormány, a többi tartalékban marad. Kormányforrások még a múlt héten jelezték: Románia az Európai Bizottságtól 4 milliárd euróhoz jutna, az IMF-től 13 milliárdot kapna, egy-egy milliárd eurót pedig az Európai Beruházási Bank és a Világbank biztosítana.
A Ziarul Financiar pénzügyi-üzleti napilap kedden tudni vélte, hogy az IMF szakértői 4-6 százalékos gazdasági csökkenésre számítanak Romániában. Nicolaie Chidesciuc, az ING Bank vezető közgazdásza a lapnak úgy vélekedett: 3,5 százalékos visszaesés esetén a román bruttó hazai termék 121 milliárd euró lenne, egy 4,7 százalékos államháztartási hiány ez esetben mintegy 5 milliárd eurónak felelne meg, ami lényegében "el is vinné" az EU által nyújtott kölcsönt.
Strauss-Kahn: a bankokat kell menteni!
London: Gyurcsány lemondása nem gáz
Duplájára nőhet a német visszaesés
Rólunk is bizalmas jelentést készített Berlin
Csúcs után: fellélegezhet Kelet-Európa
A lengyelek is kopogtatnak az IMF-nél
MTI, Privátbankár