A NASDAQ (National Association of Securities Dealers Automated Quotations) az Egyesült Államok elektronikus tőzsdéje, a NASD (az amerikai értékpapírforgalmazók szervezetének) automatizált árfolyamjegyzési rendszere. A NYSE fizikailag is jelenti a "tőzsdei parkettet", azaz a brókerek egy épületben monitorok előtt, telefonokkal a fülükön hadonásznak. A NASDAQ ezzel ellentétben gyakorlatilag egy telekommunikációs hálózatot jelent; az eladók és a vevők egy bonyolult elektronikus rendszeren keresztül kapcsolódnak egymáshoz.
Az alapvető különbség a két tőzsde között a kereskedés módjában van. A NYSE úgynevezett aukciós piac, az egyéni befektetők rendszerint egymás között adnak-vesznek; a kialakuló aukciókon a legmagasabb eladási árajánlatot párosítják a legalacsonyabb vételi árajánlattal. A NASDAQ viszont "dealer piac", ahol a résztvevők nem egymásnak adják el a papírokat, hanem az úgynevezett market makereknek (árjegyzőknek). Ők azok a bejegyzett értékpapír-kereskedők, akik a tőzsdei ügyleteknél közvetítőként jelennek meg. Szerepük azonban nem merül ki ennyiben: ők felelnek az árak piaci fenntartásáért, saját tőkéjükkel képesek a piaci likviditás növelésére, a részvényárfolyam stabilizálásra. (Hasonló szerepkör a NYSE-n is van, a forgalom folytonosságáért ott a specialista felel.)
A NASDAQ-ról származik a "limit down" kifejezés; ezt arra az időszakra használják, amikor a tőzsdei kereskedést fel kell függeszteni a szabályozásban meghatározott maximális napi árfolyamesés elérése miatt. Eredetileg a teljes piaci kereskedés szüneteltetésére vonatkozik, de ma már használják egy adott részvény vonatkozásában is. A legutóbbi limit down a NASDAQ-on 2008. október 24-én volt, előtte 2001. szeptember 11-én fordult elő a teljes kereskedés szüneteltetése. |
Az évek során a NASDAQ-on is bevezették a kereskedési jelentéseket és az automatizált kereskedési rendszert, így elkezdett felzárkózni a hagyományos tőzsdékhez. 1987-ig az adásvételhez szükséges kapcsolattartás nagyrészt telefonon történt. A ´87 októberi összeomlás idején azonban az árjegyzők nem szívesen vették fel a folyamatosan csörgő telefonokat, így megalkották a SOES-t (Small Order Execution System), ami lehetőséget adott a megbízások elektronikusan történő benyújtására. Mára a világ legnagyobb napi forgalmú tőzsdéjévé nőtte ki magát.
A tőzsde indulásával egy időben, 1971-ben kezdték publikálni a Nasdaq Composite indexet is, amely figyelmbe veszi az összes, NASDAQ-on forgalmazott részvény árfolyamát. Jelenleg 2970 komponense van, melyeket piaci kapitalizációjuknak megfelelő súlyozással vesznek figyelembe a számításnál. 100 pontos értékkel indult; 1995. július 17-én lépte át az 1000 pontos határt. Értéke 1974 októberében volt a legalacsonyabb, mindössze 54 pont.
A képen elrejtettünk egy lufit. Megtalálja?
A Nasdaq Composite index árfolyama az indulás óta
Mivel az index számítása nagyrészt technológiai papírok árfolyamán alapul, a hatalmasra fújt dotkom-lufiba kapaszkodva a Nasdaq Composite meredeken az égbe tört. 2000 március 10-én nap közben egészen 5132,52 pontig szárnyalt, majd beállította a napi záróérték-csúcsot is 5048,62 ponton. A lufi kipukkanásakor az index értéke egy éven belül megfeleződött, 2002. október 10-én egészen 1108 pontig süllyedt.
2008, a válság éve a NASDAQ-on is
A Nasdaq Composite tőzsdei szimbóluma: IXIC |
Az 1985-ben 250 ponttal indított NASDAQ-100 index a Composite-nál szűkebb mutató: a 100 legnagyobb, NASDAQ-on jegyzett amerikai és nemzetközi cég részvényeinek árfolyamaiból tevődik össze. A pénzügyi részvénytársaságok papírjait nem veszi figyelembe; ezek teljesítményét a NASDAQ Financial-100 index méri.
A sorozat korábbi részei: Index-történelem: gondolkozzunk nagyon nagyban! (NYSE Composite) Index-történelem: 112 éve erre figyel a világ (Dow Jones Ipari Átlag) |
Kilő az olajár, ha beindul a világ
Első fokon nyert a Mol a felügyelet ellen
Százmilliárdot buktak a befektetési alapok
Megint kísértett a "fekete október"
Privátbankár