1p
Tőzsdeindexeket bemutató sorozatunk korábbi részeiben a NYSE és a NASDAQ részvényeinek teljesítményét külön-külön vizsgáló mutatókkal foglalkoztunk. Ezúttal egy olyan index kerül terítékre, ami nem kivételezik a börzékkel: az S&P 500 egyaránt válogat mindkét tőzsde parkettjéről.
Tőzsdeindexeket bemutató sorozatunk korábbi részeiben a NYSE és a NASDAQ részvényeinek teljesítményét külön-külön vizsgáló mutatókkal foglalkoztunk. Ezúttal egy olyan index kerül terítékre, ami nem kivételezik a börzékkel: az S&P 500 egyaránt válogat mindkét tőzsde parkettjéről.

Az S&P 500 kizárólag amerikai vállalatok részvényeinek teljesítményét jelzi,
szám szerint 500 úgynevezett large-cap (nagy kapitalizációjú) társaságot vesz figyelembe. A kis kapitalizációjú cégek az S&P 600-ban szerepelnek, a mid-cap cégek pedig az S&P 400-ban. A három index által tömörített 1500 részvény teljesítményének együttes vizsgálatára az S&P 1500 hivatott, melyet emiatt S&P 1500 Composite Indexnek is neveznek.

Az S&P 500 indexben a két legnagyobb amerikai értéktőzsde, a New York Stock Exchange és a NASDAQ nagy közkézhányadú vállalatai szerepelnek. A DJIA után a második legfontosabb indexnek tartják a large-cap társaságok teljesíménymérésével kapcsolatban. Fontos indikátora az amerikai gazdaság állapotának; rendszerint az SPX vagy az INX szimbólummal hivatkoznak rá.

Az indexet a Standard & Poor´s pénzügyi szolgáltató vállalat, a világ egyik legnagyobb hitelminősítője alapította és tartja fenn.
Világszerte számos indexkövető befektetési alap illetve ETF követi az S&P 500 teljesítményét oly módon, hogy ugyanazokat a részvényeket vásárolja, mint amelyek az index kosarában szerepelnek. Részben ennek köszönhető, hogy a kosárba bekerülő részvények ára rendszerint hirtelen megugrik, mivel az alapkezelők azonnal vásárolni kezdik, hogy követhessék az index összetételét.

Az S&P 500 1957-ben indult, de értékét a korábbi időszakra is meghatározták. Az első S&P index 1923-ban mutatkozott be. ´57-ig 90 vállalat részvényei alapján számolták, elnvezése ezért S&P 90 volt, és naponta publikálták. Egy szélesebb körű, 423 papírt vizsgáló indexet is indítottak, ennek friss értékét hetente hozták nyilvánosságra. A számítástechnika fejlődése 1957. március 4-én tette lehetővé a valósidejű adatokkal számoló S&P 500 létrehozását.



Az S&P 500 alakulása a kezdetektől napjainkig


Az S&P határidős kereskedésének azért van jelentősége (S&P Futures), mert az amerikai tőzsdék nyitása előtt lemérhető rajta a befektetők kezdeti reagálása a különböző hírekre, bejelentésekre.
Mivel az S&P 500 érték- és növekedésorientált részvényeket is tartalmaz, valamint mindkét nagy amerikai tőzsdéről válogat, széles körben alkalmazzák a piacok teljesítményének mérésére. 2000 márciusában (a dotkom-lufinak köszönhetően) érte el csúcsát 1552,87 ponton, majd két éven belül értékének felét elveszítette. 200.2 október 10-én már mindössze 768,63 ponton állt. Később a részvénypiacok talpraálltak, ám az index nem tudta tartani a lépést a DJIA-val vagy a Wilshire 5000-rel, végig a 2000-ben elért csúcsértékek alatt maradt. 2007. július 13-án aztán 1555 pont fölé emelkedett; ez nominálisan (az inflációt figyelmen kívül hagyva) rekordot jelent. A pénzügyi szektorban kirobbant hitelválság azonban újra a medve ölébe lökte a piacokat. Megkezdődött a majd´ egy éven át tartó lejtmenet, 2003 óta először került 1000 pont alá az index értéke idén október 7-én. Azóta erős hullámzás uralkodik a piacokon, nem ritka, hogy az egyik nap giganitkus (11 százalék fölötti) erősödésére egy másik nap 9 százalékos zuhanása a válasz.


Az index teljesítménye 2008-ban

Az indexet eleinte piaci érték alapján súlyozták; ez azt jelenti, hogy a magasabb piaci értékű vállalatok (a részvények árfolyama x a részvények darabszáma) nagyobb súllyal szerepeltek a képletben. Később áttértek az úgynevezett közkézhányad kapitalizáció alapú súlyozásra; csak azokat a részvényeket veszik figyelembe, amelyek az S&P szerint a piacon ténylegesen foroghatnak. és nem pl. stratégiai befektetők portfoliójában állnak.

Ahhoz, hogy az S&P 500 értéke folyamatos legyen, illetve hogy az eltérő időpontbeli értékek összehasonlíthatóak legyenek, figyelembe kell venni a vállalatoknál végbemenő változásokat - összeolvadásokat, szétválásokat, részvénykibocsátásokat, osztalékfizetést, stb. Az összetevő részvények listáját pedig folyamatosan frissíteni kell, hogy mindig a valós és aktuális állapotát mutassa a részvénypiacnak. A vállalati mozgások miatti eltérések kiküszöbölésére minden ilyen esemény bekövetkezésekor módosítják a számítási képletben szereplő osztót (ez a folyamat az úgynevezett Divisor adjustment). Ha egy vállalat kikerül az összetevők közül és egy másik, eltérő kapitalizációjú papírral helyettesítik, akkor is módosul a képlet ezen változója. Így az index értéke nem változik. Az osztószám értékét mindig piaczárás után módosítják.

A sorozat korábbi részei:
Index-történelem: a világ leglátványosabb zuhanása (Nasdaq Composite)
Index-történelem: gondolkozzunk nagyon nagyban! (NYSE Composite)
Index-történelem: 112 éve erre figyel a világ (Dow Jones Ipari Átlag)






Nagyot bukhat, aki most vált nyugdíjpénztárat
2 in 1: Mentőmellény és kényszerzubbony egyben 
Zsebre vágta a bécsi tőzsde a prágait 
Kilő az olajár, ha beindul a világ 
Obama: Magyarország fontos szövetségesünk

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG