Tamás Ferenc háziorvos elmondta: az új influenza elleni vakcinával beoltottak rendelkezésére bocsátott, éjjel-nappal hívható telefonvonalon eddig mindössze hárman jelentkeztek, ám ők sem valamilyen szövődmény, vagy mellékhatás miatt. Arra voltak kíváncsiak: beszedhetnek-e bizonyos gyógyszereket anélkül, hogy a két szer együttes jelenlétének káros hatása lenne.
Tamás Ferenc szerint az első adag vakcina beadásától számított tíz napos időtartamot figyelembe véve biztató az eddigi eredmény, ám a végső megállapítások csak 3-4 hét múlva, az úgynevezett folyamatos "monitorozás" (rendszeres kikérdezés-ellenőrzés, illetve kontroll vérvétel) eredményeként vonhatók le.
Németh Zsolt, az oltóanyagot gyártó pilisborosjenői Omninvest szóvivője elmondta, hogy gyártóként nem vesznek részt a humán klinikai vizsgálatokban, mert független forrásnak kell megerősítenie, hogy az oltóanyag hatékony és ártalmatlan.
Sorbanállás oltásért: kit kell előreengednünk? |
Székely Tamás egészségügyi miniszter augusztus 5-én jelentette be, hogy a kormány döntése értelmében összesen hatmillió vakcinát fognak beszerezni, ebből az Egészségügyi Világszervezet (WHO), továbbá az Európai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ (ECDC) útmutatásainak megfelelően a lakosság 40 százaléka oltható be. A tömeges oltások várhatóan októberben kezdődhetnek.
Kongatják a vészharangot a gyógyszerészek
Influenza-futam: ki ad oltást 1 milliárd embernek?
Új influenza: új remény a vadászgörényektől
Influenza elleni oltás: teljes a káosz?
MTI