A felügyeletnek formailag minden ingatlanalappal sikerült megállapodnia, a forgalmazás azonban a PSZÁF főigazgatója szerint csak az érintett alapok 95 százalékánál lesz ténylegesen is fenntartható. Varga Csaba kifejtette: a PSZÁF 2008. november 10-étől tíz munkanapra felfüggesztette a nyíltvégű ingatlanalapok és ingatlanalapok alapjai befektetési jegyeinek forgalmazását. A felfüggesztés pénteken járt le, vagyis hétfőtől már forgalmazhatók az érintett befektetési jegyek.
A főigazgató közölte: a PSZÁF kötelezte az alapkezelőket, hogy a felfüggesztés időtartama alatt módosítsák kezelési szabályzatukat, például tegyék egyértelművé benne, hogy az ingatlanalapoknál az elszámolás normál esetben 90 nap. A piaci szereplők eltérhetnek ettől a szabálytól, de 30 napnál gyorsabb kifizetést csak felügyeleti engedéllyel vállalhatnak.
Elmondta: a forgalmazás újraindítását az is lehetővé tette, hogy a befektetési jegyek forgalmazási és visszaváltási szabályaival kapcsolatban hétfőn törvénymódosítást fogadott el a parlament. A módosítás szerint az alapkezelő kérelmére a felügyelet legfeljebb 180 napra felfüggesztheti a befektetési jegyek visszaváltását, ha azt a befektetők érdekeinek védelme szükségessé teszi.
Erre egy esetleges gyors tőkekivonás esetén, illetve akkor kerülhet sor, ha a visszaváltások következtében az alapban a likvid eszközök aránya a saját tőke tizenöt százaléka alá csökken. További változás az, hogy a nyílt végű ingatlanalapok zárt végűvé alakulhatnak, valamint, hogy az ingatlanalapok az ingatlanjaik terhére hitelt vehetnek fel, ezzel is növelve a likviditást.
Szalai Sándor, a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ) elnöke elmondta: azóta, hogy a PSZÁF 10 nappal ezelőtt felfüggesztette az ingatlanalapok jegyeinek forgalmazását, lényegesen lecsökkent a befektetési alapokból kiáramló pénzmennyiség. Míg november 1-jétől november 10-ig napi 11,5 milliárd vagyont vontak ki az összes magyarországi alapból, addig az ingatlanalapok forgalmazásának felfüggesztését követően, azaz november 11-20. között a nettó pénzkiáramlás az összes hazai alapból "mindössze" napi 4,5 milliárd forintra volt tehető.
A BAMOSZ elnöke elmondta: az ingatlanalapokból októberben 112 milliárd forintot vontak ki a befektetők, így az ingatlanalapok vagyona egy hónap alatt 20,8 százalékkal csökkent, október végén 433 milliárd forint volt, míg egy hónappal korábban 547 milliárd forintot tett ki.
Az elnök ismertette: október utolsó napján az ingatlanalapokban felhalmozott 433 milliárd forint úgy oszlott meg, hogy 325 milliárd forint volt nyilvános, nyílt végű ingatlanalapokban, mintegy 89 milliárd forintot őriztek ingatlanalapok alapjaiban. A maradék 20 milliárd forintból 8 milliárd forint esett a zárt végű ingatlanfejlesztő alapokra, míg 12 milliárd forint jutott a zártkörű ingatlanalapokra.
PSZÁF: egy ingatlan mindig jó befektetés
Múltbeli hozamok: spongyát rá?
Ki hinné? Csúcsot döntenek az ipari ingatlanok
Ingatlanalapok: időt akar adni a PSZÁF
MTI