Ikvai-Szabó Imre az esemény köszöntőjében a partneri viszonyt hangsúlyozta: „A befektetés-ösztönzés a főváros, az állam és az ingatlanfejlesztők összefogásánál kezdődik” – mondta el Budapest főpolgármester-helyettese. „Ezért kezdeményeztük a főváros fejlesztésében meghatározó szerepet játszó befektetők partnerségét az augusztusban megalakított Város- és Ingatlanfejlesztői Fórummal, és ezért támogatjuk a magánkezdeményezésként indult BBR-együttműködést is. Ebben az együttműködésben pont háromszorosan vagyunk erősebbek, mint, ha egyedül lennénk” – tette hozzá.
„Alapvetően azért kiemelt fontosságú szoros kapcsolatot fenntartani az ingatlanfejlesztőkkel, mert ha egy komoly befektető, például a BP Magyarországra jön, elsőosztályú irodaházat keres. Ha ilyet nem tudunk kínálni, elveszítjük a potenciális befektetőt” – emlékeztetett Kilián Csaba, az ITD Hungary befektetési igazgatója. A magyar befektetésösztönzésért felelős ügynökség az év első fél évében közel 70 milliárd forint értékben jelentett be beruházást Magyarországon. A beruházások által közel hatezer új munkahely jön létre. Olyan cégek döntöttek a magyarországi bővítés mellett, mint a Vodafone, az IBM vagy az Infineon, és olyan új beruházások szavaztak bizalmat Magyarországnak, mint a BP, amely több mint ezer fős beruházást hajt végre.
Mennyit tudsz az Európai Unióról? Mérd fel tudásod és nyerj! |
A BBR látja ugyanakkor a jelenlegi helyzet súlyosságát is. A 2009 első felében átadott bruttó 86.800 négyzetméter irodaingatlan például 54%-a még üresen áll. Az ipari ingatlanok esetében is hasonló a helyzet: a 126 ezer négyzetméternyi átadott területből ma mintegy 70 ezer négyzetméter kihasználatlan. Az ipari és irodai ingatlanok bérleti díjai pedig a következő évben tovább csökkenhetnek. A nagyberuházások többségének komoly gondot okoz a projektfinanszírozás. Ennek jelenleg a leghatékonyabb ellenszere a külföldiek magyarországi befektetéseinek ösztönzése lehet. Ennek alapja a személyes kapcsolatokban rejlik. „A válság bebizonyította, hogy személyes kapcsolatokon keresztül lehet a bizalmat visszaszerezni. A mai esemény is ezt demonstrálja, és ezért megyünk ki a vásárokra” – mondta el az alelnök.
Dr. Takács Ernő régiós válságértékelésében rámutatott, hogy súlyos problémát jelent a szektor rövid távú, kampányszerű gondolkodása. „A lufit lehet fújni, de előbb-utóbb ki fog pukkadni. A túlélés nem stratégia, nem elég Budapestnek” – hangsúlyozta a BBR alelnöke. A régiós versenyképesség előfeltétele egy hosszú távú stratégia meghatározása, és végigvitele. A BBR éppen ezért hosszú távon tervez. Budapest transznacionális központként, mint a Duna Fővárosa fogja Közép-Kelet Európában elősegíteni Európa keleti és nyugati felének szervesülését.
„A gazdasági válság nyomán bizonytalanná vált fundamentumokra a BBR a marketingkommunikáció erősítésével reagál: ebben a piaci helyzetben, amikor a szubjektív benyomás szerepe felértékelődött, minden eddiginél fontosabb, hogy a régió legjobb lehetőségeivel jelenjen meg a nemzetközi befektetők előtt” – hangsúlyozta Orbán Gergely, a Budapest Business Region klasztermenedzsere.
10000 euró a Fifth Avenue és a Váci utca között
A válság megtisztítja az ingatlanpiacot
Irodák: nem bérelnek, csak ha felépült
Így tesznek rendet az építőiparban
Már csak mese a gazdaság fehéredése
Ismét lejtmenetben az építőipar
Privátbankár