1p
2009 második negyedévében Európa-szerte csökkentették a bérleti díjakat minden ingatlanszektorban. A közgazdászok rövidtávú várakozásai szerint az aktivitás a legtöbb európai piacon csökkent az elmúlt hónapokban, ez pedig hatással van a bérlői piac feltételeire és a bérleti díjak változásaira.
2009 második negyedévében Európa-szerte csökkentették a bérleti díjakat minden ingatlanszektorban – derül ki a CB Richard Ellis (CBRE) európai bérleti díjakat és hozamokat vizsgáló jelentéséből. A közgazdászok rövidtávú várakozásai szerint az aktivitás a legtöbb európai piacon csökkent az elmúlt hónapokban, ez pedig hatással van a bérlői piac feltételeire és a bérleti díjak változásaira.

A CB Richard Ellis EU-15 első osztályú irodaingatlanokra vonatkozó bérleti díj-indexe 2,9 százalékkal esett 2009 második negyedében, összesen 8,6 százalékot csökkenve egy év alatt. A 49 vizsgált piacot tekintve 26-ban mozdultak lefelé a bérleti díjak, 23-ban változatlanok maradtak és egyetlen városban sem nőttek. A legnagyobb csökkenés Kijevben (-25%, 360 dollár/m2/év-re) és Moszkvában (-16%, 1000 dollár/m2/év-re) következett be. Számos más közép-kelet-európai piacon szintén estek a díjak, ahogyan Londonban, Madridban, Dublinban és Oslóban is, míg a Hollandiában és Németországban relatíve stabilak maradtak.

A bérleti díjak mozgása a két másik szektorban jóval visszafogottabban alakult: a CBRE EU-15 kiskereskedelmi (ún. „retail”) ingatlanokra vonatkozó bérleti díj-indexe stabil maradt a második negyedévben, és az egész elmúlt évet tekintve is csak csekély elmozdulást produkált. Mindazonáltal a 42 vizsgált helyszínből 14-ben némi lejtmenet volt tapasztalható a második negyedévben, főleg számos brit városban és olyan közép-kelet-európai piacokon, mint Budapest, Bukarest és Belgrád, amelyek mindegyikében kétszámjegyű díjesés következett be. Egyedül Frankfurtban emelkedtek a díjak a második negyedévben.

A CBRE EU-15 ipari ingatlanokra vonatkozó bérleti díj-indexe 1,5 százalékkal csökkent a negyedévben és 5,3 százalékkal az elmúlt egy év során. Ez szinte elfedi az a tényt, hogy 41 helyszínből 25-ben a felmérés nem tapasztalt díjváltozást az első osztályú ipari ingatlanok piacain. A csökkenő bérleti díjakat felmutató 16 város közül a spanyol, a belga és az ír helyszínek szenvedtek el jelentősebb esést.
 
Az elmúlt évben szinte mindenhol nőttek a hozamok,
2009 második negyedében azonban már változatosabb képet mutat a hozamemelkedés Európában. Az ipari és a kiskereskedelmi ingatlanok piacára jellemző hozamindexek 0,1 százalékpontos növekedést könyvelhettek el, míg az irodapiaci hozamindex gyakorlatilag változatlan maradt. A CBRE EU-15 minden ingatlanszektort tartalmazó átlagindexe csupán 0,02 százalékponttal emelkedve 6,13 százalékra nőtt a második negyedévben, jelentősen alulmúlva az elmúlt négy negyedév trendjét, amely átlagosan 1,03 százalékpontos emelkedést mutatott.

Ipari ingatlanok: eddig tartott a lendület?

Remény: egyre kapósabbak az ipari ingatlanok?
Az CBRE EU-15 irodapiaci hozamindexe 0,02 százalékpontot esett az elmúlt negyedévben, bár még így is 0,8 százalékponttal haladja meg egy évvel korábbi szintjét. A 49 helyszínből 11-ben nőtt a hozam, 5-ben csökkent és 33-ban változatlan maradt. A legtöbb nyugat-európai nagyvárosban nem történt változás, bár Párizsban 0,25 százalékpontos rekord-esés született, Glasgow-val és Edinburgh-val egyetemben. A legnagyobb hozamemelkedés Kijevben (1 százalékponttal 15%-ra) és Moszkvában (0,5 százalékponttal 12 %-ra) történt.

A kiskereskedelmi ingatlanok hozamindexe kismértékben nőtt a negyedév során:
az EU-15 index 0,05 százalékpontot emelkedett, és így 0,74 százalékponttal haladja meg az egy évvel ezelőtti szintjét. A legtöbb esetben (42 városból 32-ben) a hozamok változatlanok maradtak. A 10 másik város közül Budapesten (1 százalékponttal 7,75%-ra) és Szófiában (1 százalékponttal 8%-ra nőtt legjobban a hozam, de a régió más városaiban (Moszkva, Prága és Pozsony) is emelkedett.

Az ipari ingatlanok EU-15 hozamindexe 0,1 százalékponttal nőtt a negyedévben, és így 1,04 százalékponttal magasabb az egy évvel ezelőtti mértékénél. A 41 város közül 23-ban nőttek a hozamok, különösen Dubaiban (2 százalékpont), Szófiában, Barcelonában és Kijevben (1-1 százalékpont). Az újraárazást követően két brit városban csökkenésnek indultak a hozamok: Birminghamben és Manchesterben 0,1-0,1 százalékponttal egyaránt 8,25 százalékra.

Az ideális bevásárlóközpont: hol költenek a magyarok?
Ipari ingatlanok: eddig tartott a lendület?
Irodapiac: nem mozdulnak a bérlők
A külföld jobban szeret minket, mint mi magunkat
Még mindig New Yorkban a legdrágábbak a boltok

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG