
Az európai uniós Románia állampolgárainak sem lesz vízumkötelezettsége, így az itt élő magyarok is akár útlevéllel, akár személyivel átléphetik a magyar határszakaszt. Ugyanakkor a határnak csak az egyik oldalán lesz közös ellenőrzés.
Érdemi változás az Ukrajnában és a Szerbiában élő magyarokat érinti. Ez a két ország nem élvez vízummentességet. Eddig (december 21-éig) díjmentes vízummal jöhettek a szerb és az ukrán állampolgárok Magyarországra. Ez a díjmentesség december 21-ével, Magyarország schengeni tagságával megszűnik, és ettől kezdve a vízum mindkét ország polgárai számára 35 euróba kerül. Gémesi Ferenc ugyanakkor kitért arra, hogy széles társadalmi kör kaphat díjmentességet. Az EU mindkét állammal vízum-megállapodást és a toloncegyezmény is kötött; előbbiben meghatározták azoknak a körét, akik díjmentes vízumot kaphatnak. Ebbe a körbe tartoznak például a gyerekek, a nyugdíjasok, a vállalkozók, az újságírók, valamint a testvérvárosi, családi, egyházi, iskolai vagy kulturális céllal az unió térségébe beutazók.
A Magyarországgal szomszédos országokban élő magyarok számáról pontos adatok nincsenek, de a becsült lélekszám Ausztriában 40 ezer, Horvátországban 17 ezer, Szlovéniában a népszámlálás szerint 6 ezer, Szerbiában mintegy 200 ezer, Romániában 1,5 millió, Szlovákiában 500 ezer, míg Ukrajnában 150-200 ezer körülire tehető. |
December 21-e után is megmarad az ingyenes úgynevezett "nemzeti vízum"; ez azonban csak Magyarország területére érvényes többszöri beutazásra, illetve tartózkodásra. Ez a Szerbiában és Ukrajnában élő magyaroknak jelent érdemi segítséget.
Gémesi Ferenc kitért arra is, hogy a magyar kormány januártól egy új támogatási formát vezet be az említett két régióban élők számára. A magyar-magyar kapcsolattartási támogatásra keresztelt pénzbeni segítséget azok igényelhetik, akiknek anyagi okokból nehézzé válik az anyaországgal való kapcsolattartás. Az identitás-megőrzést támogató segítség a személyes kapcsolattartásra, kulturális programokon, vagy például egy magyarországi továbbképzésen való részvételre kérhető. A Szülőföld Alap januárban választja ki régiónként azt a lebonyolító szervezetet, amelyik ezt a feladatot majd kézben tartja. A támogatás igénylésével összefüggő technikai feladatokat a határon túli információs irodák látják el.
Ötszázan nem akarnak rendőrök lenni
Amerika, jövünk! De ugye vízum nélkül?
"Csak mítosz az osztrák-magyar mézesmázosság"
Schengeni pénzből vásároltak tömegoszlató járműveket
MTI