1p
Az egyik legnagyobb londoni befektetési ház most már csak júniusra valószínűsíti az eddigi előrejelzésekben szerepelt május helyett az MNB kamatcsökkentő sorozatának elkezdését
Az egyik legnagyobb londoni befektetési ház most már csak júniusra valószínűsíti az eddigi előrejelzésekben szerepelt május helyett az MNB kamatcsökkentő sorozatának elkezdését, összhangban a vártnál erősebb legutóbbi GDP-növekedési és béradatok után teljesen elbizonytalanodott londoni konszenzussal.

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató, amelynek eddig alapeseti forgatókönyve volt a hétfői negyed százalékpontos magyarországi kamatcsökkentés, pénteken kiadott új előrejelzésében közölte: továbbra is lát "valamelyes" - 40 százalékosra tett - esélyt arra, hogy a május 21-ei monetáris tanácsi ülésen kamatcsökkentésről születik döntés, különösen akkor, ha az új Inflációs Jelentés az eddiginél kedvezőbb 2008-as inflációs jóslatot tartalmaz. A ház azonban alapeseti forgatókönyvét úgy módosította, hogy aszerint egy hónappal később, csak júniusban kezdődik el az MNB pénzügypolitikai enyhítési ciklusa, áll az elemzésben.

A JP Morgan - csakúgy, mint a többi nagy londoni befektetési ház - kiemeli, hogy az előző nap közzétett, éves összevetésű márciusi bruttó nominálbér-növekedési adat jóval meghaladta a konszenzust, és jelentősen gyorsult is februárról. A prémiumok nélkül számolt magánszektorbeli éves bérnövekedés a 8,4 százalékos nemzetgazdasági átlagon belül 11,6 százalék volt, márpedig az MNB ezt a bérkomponenst az inflációs várakozás előrejelző eszközének tekinti, áll a pénteki londoni elemzésben.

A JP Morgan szerint, jóllehet a bérnövekedés legutóbbi gyorsulását részben a gazdaság kifehérítésének lehet tulajdonítani, mivel a szigorodó adóellenőrzések révén a munkáltatók korábban nem regisztrált alkalmazotti bérek kifizetését is bejelentik, az MNB azonban úgy véli, hogy a bérnövekedés úgynevezett cost-push béroldali inflációs nyomást is jelezhet (ez a meghatározás a növekvő munkaköltség oldaláról gerjesztett árinflációt jelöli, olyan környezetben, amelyben a keresleti oldali nyomás egyébként nem erősödik).

A JP Morgan továbbra is azzal számol, hogy a magyarországi alapkamat az év végére 7,00 százalékra csökken a jelenlegi 8,00 százalékról.
Az elemzés szerint a ház álláspontja változatlanul az, hogy erős indokok szólnak a kamatcsökkentés mellett - köztük az enyhe maginfláció, a javuló költségvetési és külső fizetési egyensúly,  a csökkenő reálbérek és a gyengülő belső kereslet -, ugyanakkor a béradatok, valamint a vártnál szintén erősebb első negyedéves növekedési számok, és a kissé gyengülő forint valószínűleg "még egy kis időre" óvatossá teszik a jegybankot.

Londonban néhány hete még általános konszenzus volt a májusi kamatcsökkentés, ez azonban a héten - főleg a GDP- és a "negatív meglepetésként" fogadott béradatok hatására - alaposan megrendült. Az MTI által előzetesen kérdezett, illetve előrejelzéseikben szemlézett londoni befektetési házak véleménye most már teljesen megoszlik abban, hogy lesz-e hétfőn kamatcsökkentés; aki számít kamatcsökkentésre ebben a hónapban, az is azt mondta, hogy az év egészében várható enyhítési mérték várhatóan nem lesz túl meredek.

A JP Morganhez hasonlóan például a Barclays Capital is csak 40 százalékos valószínűséget adott a negyed százalékpontos hétfői csökkentésnek, megjegyezve, hogy a piac még mindig 80 százalékos valószínűséggel árazza ugyanezt. Ez a ház is 1,00 százalékpontos kamatcsökkentést vár az idén, de az enyhítést kezdetét most már "májusnál későbbre" valószínűsíti.

A hétfői kamatcsökkentés előrejelzése mellett kitartó londoni házak között van a Goldman Sachs és a BNP Paribas. Előbbi szerint a vártnál erősebb béradatok után "bizonytalanabbá" vált ugyan a májusi kamatcsökkentés esélye, a GS azonban továbbra is azzal számol, hogy az MNB hétfőn végrehajt egy negyed százalékpontos enyhítést, tekintve az előző ülés óta közzétett kedvező inflációs számokat. A cég szerint ugyanakkor valószínűtlen, hogy a további kamatcsökkentési pálya "meredek" lenne. A BNP Paribas szintén azt várja, hogy hétfőn lesz kamatcsökkentés, ám a ház szerint ezt "erősen héja megfogalmazású közlemény" fogja kísérni, amelyben nagy hangsúlyt kap a bérkiáramlás. Ebből a cég közép-európai elemzője szerint az következhet, hogy az egész évi csökkentés a piac által árazottnál kisebb lesz, esetleg csak fél vagy háromnegyed százalékpont.

A Dresdner Kleinwort, a Dresdner Bank londoni befektetési részlege ugyanakkor azt jósolja, hogy az MNB hétfőn még nem csökkent kamatot, és júniusra, sőt esetleg júliusra halasztja az enyhítés kezdetét.

A Dresdner szerint ugyanis az első negyedévi és a márciusi béradatok azt mutatják, hogy a bérkiáramlási nyomás a gazdasági növekedés és a munkahelyteremtés lassulása ellenére még mindig magas, ez pedig a magas inflációs várakozás tünete lehet. Emellett a forint legutóbbi gyengülése és a másodlagos inflációs hatások továbbra is jelentős kockázata is erősíti azt a kilátást, hogy hosszabb időbe telik, mire a drágulási ütem visszatér a célszintre.
A Reuters havi felmérésében az elemzők többsége is úgy vélte, hogy a Magyar Nemzeti Bank a korábbi várakozásokkal ellentétben ebben a hónapban sem csökkenti kamatait.

A gazdaság éves növekedése az első negyedévben 2,9 százalék volt, ami a régióban a leglassabb, a várakozásoknál azonban gyorsabb. Ebből az elemzők arra következtettek, hogy a lakossági fogyasztás a vártnál erősebben húzza a gazdasági növekedést. Ezt erősítették meg az OTP hitel- és a Mol üzemanyagkeresleti adatai is, majd a márciusi béradatok, amelyek a bruttó bérek éves bővülésének 8,4 százalékra gyorsulását mutatták a februári 5,7 százalékról.
Az MTI-hez pénteken eljuttatott közlemény szerint az elemzők a héten nyilvánosságot látott adatok szerint a kormányzati megszorítások vélhetően nem fogták vissza a lakossági fogyasztást a várt mértékben. Ugyanakkor nem tudni, ebben mekkora inflációs veszélyt látnak az MNB döntéshozói, s ezért sok elemző továbbra is kamatcsökkentésre számít. Az elemzők szerint májusban konszenzusuk szerint némileg tovább mérséklődhet a márciusban 9 százalékon tetőző infláció. Egy hónappal ezelőtt a szakemberek többsége még arra számított, hogy májusban az infláció visszavonulását követve az MNB megkezdi kamatai csökkentését, az utóbbi napokban megjelent gazdasági adatok azonban átrajzolták a várakozásokat.

A jelentés szerint bár a béradatokat az adószabályok változásai torzíthatják, ezek az adatok szolgálnak az egyik legfontosabb útmutatóként a kamatokról döntő Monetáris Tanács tagjai számára az inflációs várakozásokról. A magasabb fogyasztás és bérnövekedés a vártnál nagyobb inflációs feszültséget jelezhet az infláció leszorításáért felelős jegybank számára.

Mindezek miatt tolta ki egy hónappal az elemzői többség az első MNB-kamatcsökkentés várt dátumát. A felmérésben 26 közül 15 elemző azt várja, hogy hétfői ülésén változatlanul hagyja a 8 százalékos alapkamatot a Monetáris Tanács. Tízen negyed százalékpontos kamatcsökkentésre tippeltek, egy elemző szerint viszont a bank merészen háromnegyed százalékpontot vág majd.

Egy másik, a devizakereskedők közt végzett Reuters körkérdésben csaknem fele-fele, 8-7 arányban oszlottak meg a vélemények a kamattartás és a vágás között. Az elemzői felmérés ennél egyértelműbben hajlott a tartás irányába, a vélemények azonban november óta nem voltak annyira megosztottak, mint most. November volt az az első hónap, amikor az MNB sorozatos emelések után először hagyta változatlanul - máig - az alapkamatot.

A devizakereskedők és az elemzők közül többen megjegyezték, hogy a rövid távú folyamatokat illetően elbizonytalanodtak és előrejelzésük valószínűsége alig nagyobb 50 százaléknál. Az elemzők óvatosabbá válását jelzi az is, hogy az egész évre már csak összesen egy százalékpont kamatcsökkentést valószínűsít a konszenzus, szemben az egy hónapja várt 125 bázispontnál.

A júniusi kamatvágásra vonatkozó várakozást részben az támaszthatja alá, hogy májusban az elemzői konszenzus szerint folytatódik az éves infláció visszavonulása a 9 százalékos márciusi csúcsról: ebben a hónapban 8,5 százalékos lehet az éves árindex, ami némileg nagyobb csökkentést jelentene az áprilisinál, amikor 8,8 százalékra mérséklődött az infláció.

A rövid távot illető elemzői elbizonytalanodás annak ellenére következett be, hogy a felmérés a magyar gazdaság egyensúlyi problémáinak mérséklődésébe vetett hit további erősödését mutatta, jelezve hogy a figyelem az államháztartás hiánya felől az infláció és a más piacokhoz mért magyar kamatszint irányába tolódott el.

Mit vár az idei évtől a Pénzügyminisztérium?
A jelzáloghitelezésre nem hatnak a megszorítások?
Londonban negatív meglepetést hozott a béradat
Nőnek a keresetek? Mennyivel?

MTI
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG