A referendum eredményét szombaton teszik közzé. A legfrissebb felmérések szerint az igenek aránya 48 és 68, míg a nemeké 17 és 33 százalék között lehet. Európai vezetők remélik, hogy az igenek többségével kimozdulhat a holtpontról az európai intézmények reformja.
Brian Cowen ír kormányfő csütörtökön, vidéki választókerületében kampányolva bizakodását fejezte ki, hogy az írek támogatni fogják a szerződést, amelynek hatályba lépéséhez mind a 27 tagállam jóváhagyása szükséges. Dick Roche, az európai ügyek államtitkára egy interjúban úgy vélekedett, hogy egy esetleges elutasítás a lisszaboni szerződés elvetését jelentené, azaz kétsebességű Európai Unió jönne létre.
A 27 uniós tagállam közül Írország az egyetlen, amelyben az alkotmány értelmében népszavazásra van szükség a szerződés ratifikálásához. Az írek 2008. június 12-én 53,4 százalékos arányban elutasították a lisszaboni szerződést. Ellentételezés fejében azonban végül vállalták, hogy megismétlik a referendumot. "A garanciák megcáfolhatatlanok, és lényegesen megváltoztatták a népszavazás dinamikáját" - mondta az ír kormányfő, utalva azokra a biztosítékokra, amelyeket Dublin az uniótól kapott az abortusz tilalmára, a katonai semlegességre és az alacsony adókulcsokra vonatkozóan.
A közvélemény-kutatások ugyan a reformpártiak győzelmét jelzik, de a referendum kimenetelét bizonytalanná teszi a gazdasági válságra adott dublini válaszok kedvezőtlen fogadtatása.
A referendum végeredményét csak szombat délelőttre várják, mert a szavazatok kézzel történő összeszámlálása szombaton helyi idő szerint csak reggel nyolckor kezdődik.
Mennyit tudsz az Európai Unióról? Mérd fel tudásod és nyerj!
Pénteken szavaznak az írek: ez az utolsó dobás
Belerúgnak-e Európába újra az írek?
Írország megint kirúgja a széket Európa alól?
MTI