
A 16 amerikai felderítő szervezet közös véleményét tükröző nemzetbiztonsági értékelésből hétfőn hoztak nyilvánosságra részleteket, amelyek szerint Irán 2003 leállította titkos atomfegyverprogramját. A jelentés váratlanul érte a Fehér Házat, George Bush elnöknek szinte magyarázkodnia kellett Irán-politikáját illetően. Azt mondta, Irán továbbra is veszélyes, nem lehet enyhíteni a rá nehezedő diplomáciai nyomáson.
Donald Kerr a képviselőház felderítési albizottságában vett részt egy meghallgatáson, ahol kifejtette: az urándúsítás, valamint a polgári célú nukleáris program révén fontos ismeretekre tesz szert Irán. Ezt összekötötte azzal, hogy a perzsa állam ballisztikus rakétákat fejleszt.
"Mi egyáltalán nem azt sugalltuk, hogy Iránnak jóindulatú tervei vannak a jövőre nézve" - magyarázta a jelentést a szakember. Kiemelte, ők csak feltárták azt a tényt, hogy Teherán "programjának legalábbis egy részét 2003-ban felfüggesztette". Felhívta a figyelmet: a jelentés szerint "közepes megbízhatósággal" megállapítható, hogy Irán a jövőben meg akarja szerezni az atomfegyver előállításának képességét.
Todd Tiahrt kansasi republikánus képviselő kétségeit fejezte ki a nemzetbiztonsági értékelés tartalmát illetően. Szerinte az amerikai kémszervezeteket túl sokan irányítják, viszont kevés a hírszerző ügynök. Kerr erre azzal reagált, hogy talán az eddigi legátfogóbb értékelés készült, több mint ezer értesülésen alapszik. Hozzátette, a hírszerző közösség különösen ügyelt arra, hogy ne csússzon hiba a számításba, ne kövessenek el megint olyan hibát, mint amikor az iraki invázió előtt túlbecsülték Irak katonai képességeit. Az értékelés következtetéseit szigorú próbáknak vetették alá, és azok helyességét alternatív magyarázatokkal tesztelve ellenőrizték.
A jelentés nyilvánosságra hozatala után demokrata politikusok úgy nyilatkoztak: azt várják el, hogy Bush hagyja abba iráni kardcsörtető politikáját. Vezető amerikai lapok azonban óvatosságra intettek az iráni atomprogrammal kapcsolatban, arra figyelmeztetve, hogy Teheránnak még lehetnek titkolt szándékai.
Irán nukleáris programja továbbra is veszélyt jelent - mondta Angela Merkel német kancellár Párizsban, Nicolas Sarkozy francia elnökkel tartott közös sajtótájékoztatóján. A német kancellár és Nicolas Sarkozy a nemzetközi nyomásgyakorlás és a tárgyalások kettős politikájának alkalmazását sürgette Iránnal szemben.
Bush majdnem belehalt az iráni hírekbe
Kihúzta Bush alól a talajt az Irán-jelentés
Iránnak mégsem kell atombomba?
MTI