
Az amerikai felderítés egy magas rangú tisztségviselője elmondta: az Egyesült Államok két éve, 2005-ben még meg volt győződve arról, hogy Iránnak eltökélt szándéka az atomfegyver előállítása, és folytatja is az erre irányuló programot. A mostani új információ viszont arra utal, hogy Teherán engedett a diplomáciai nyomásnak - tette hozzá a névtelenséget kérő szakértő.
"Teheránnak az a döntése, hogy leállítja nukleáris fegyver-programját, arra enged következtetni, hogy kevésbé eltökélt az atomfegyver kifejlesztését illetően, mint azt 2005 óta gondoltuk" - tartalmazza a titkos dokumentum közzétett kivonata. Amerikai tisztségviselők szerint az új információ azt sugallja, hogy diplomáciai eszközökkel sikerült megfékezni Irán nukleáris törekvéseit.
Egy ugyancsak név nélkül nyilatkozó tisztségviselő közölte: az Egyesült Államok és partnerei politikája némi sikert hozott, Irán meghátrált a nyomás hatására. "A jó hír ellenére nincs szándékunkban lazítani, folytatjuk a nyomásgyakorlást" - mondta az illető.
A Perzsa-öböl menti országok csúcstalálkozóján Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök a washingtoni bejelentéssel közel egy időben, de arra külön nem utalva leszögezte, hogy "az iráni atomdosszié le van zárva... a nukleáris ügy véget ért". Közölte, hogy Irán folytatja programját "a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) szabályai és döntései keretén belül". Mint mondta, az ENSZ Biztonsági Tanácsában országa ellen hozott szankciók "hamis információkon alapultak".
"A NAÜ vizsgálatai és közleményei az bizonyítják, hogy Irán a törvényes úton halad saját nukleáris programja fejlesztésében... bebizonyosodott, hogy Irán álláspontja törvényes és igazságos" - jelentette ki. "Nem tartunk a fenyegetésektől... felkészültünk minden eshetőségre és körülményre" - mondta Ahmadinezsád Dohában.
Ahmadinezsád szövetkezne: fél egyedül?
Irán új ballisztikus rakétát gyártott
Bush, ha izraeli lenne, aggódna
Váratlanul Iránba utazott az orosz külügyminiszter
MTI