Az első félévben tíz négyzetméter bérbeadásból közel négy nem járt a bérlő költözésével, hiszen ugyanarra a területre írtak alá, ahol eddig is voltak. Az év második fele további állománynövekedést hoz és várhatóan a kihasználatlanság trendje nem fordul meg – áll a CB Richard Ellis (CBRE) legfrissebb budapesti irodapiaci elemzésében.
A magyar gazdaság valószínűleg az év harmadik negyedében éri el a mélypontot, amit stagnálás követhet, mielőtt a növekedés újra megindul. A válság legerősebben az ipari teljesítményt sújtja, ahol a kibocsátás visszaesése -a beszűkült exportpiacok miatt- akár tíz százalékos is lehet.
A szolgáltató szektorban a csökkenés kisebb, mégis súlyos az irodapiacra gyakorolt hatás. Habár Budapest irodapiacán az első félév bérbeadási szintje rekord magas volt (183.000 m2), a kereslet megoszlása kedvezőtlenül változott: a szerződés-újratárgyalások az összes tranzakció 37 százalékát tették ki, és ez az arány az év eleje óta emelkedik. Leginkább a főváros belső kerületeiben jellemző a szerződés-hosszabbítás, míg a pesti nem-központi területeken az előbérletek és az új szerződések dominálnak
A modern bériroda-állomány július elejére elérte a 2,21 millió m2-t. Az elmúlt három hónapban 65.200 m2 új iroda került átadásra, ami magasabb szint, mint az első időszakban, de a harmadik negyedévben várható csúcstól elmarad. „Az előrejelzésünket sűrűbben kell felülvizsgálnunk, mivel a kivitelezés során is egyre gyakrabban fordul elő csúszás vagy időszakos felfüggesztés esetleg leállás.” – kommentálta a jelentést Borbély Gábor, a CBRE vezető elemzője. „Az év eleje óta új projekt kivitelezése nem kezdődött meg Budapesten. Legfrissebb becslésünk szerint kb. 345.000 m2 iroda áll ma építés alatt.”
A terézvárosi csendrendelet az ingatlanpiacon is éreztetheti hatását: Csendrendelet: nem a mi műfajunk |
A kihasználatlanság áprilishoz képest a dél-pesti területet kivéve mindenhol nőtt. Ugyanakkor továbbra is itt a legmagasabb az üres irodák aránya (32% a márciusi 41% után). Júliusban Belső Budán volt legalacsonyabb a kihasználatlanság, csupán hét százalék. Bár a területek közötti jelentős kihasználtságbeli eltérések továbbra is meghatározzák a budapesti piacot, a különbség a legmagasabb és legalacsonyabb értékek között várhatóan csökken. Ehhez az erős kereslet Dél-Pesten és a magas kínálat Dél-Budán és a belső kerületekben egyaránt hozzájárul.
A külföld jobban szeret minket, mint mi magunkat |
A termálfürdőkre építenék a turizmust
Új gyarmatosítás: Magyarország is célpont
Nem tetszik az építőiparnak a fedezetkezelő
Remény: egyre kapósabbak az ipari ingatlanok?
A plázáknak se jó a sok csellengő fiatal
Tisztul az építőipar a válság hatására
Privátbankár