Utalt arra, hogy mindkét államban már túl vannak a törvényhozási szakaszon. Emlékeztetett, a lengyel köztársasági elnök korábban közölte, hogy a sikeres ír népszavazás esetén alá fogja írni az okmányt.
A szakállamtitkár szerint így már csak egy nyitott kérdés marad: a cseh ratifikációs folyamat befejezése. Elmondta, a cseh szenátus tagjainak egy csoportja beadvánnyal fordult az alkotmánybírósághoz, és amíg a panaszról a testület nem hoz határozatot, addig az elnök nem írhatja alá az okmányt. Ennek idejét nehéz megmondani, ám a cseh alkotmánybíróság elsőbbségi ügyként kezeli az ügyet - fűzte hozzá. Felidézte azt is, hogy volt már egy hasonló beadvány, akkor a cseh alkotmánybíróság a feltett kérdések alapján azt állapította meg, hogy a lisszaboni szerződés nem ellentétes a cseh alkotmánnyal.
Elmondta, az idén még két európai tanácsülést tartanak, ahol az állam- és kormányfők megvitathatják azokat a kérdéseket, amelyek a lisszaboni szerződés végrehajtásával kapcsolatban adódnak; az egyiket október 29-30-án tartják, míg a másik december 10-én kezdődik. Jelezte: október végéig a ratifikációs folyamat valószínűleg nem ér véget.
Mennyit tudsz az Európai Unióról? Mérd fel tudásod és nyerj! |
Azzal összefüggésben, mi történik, ha Írország nemmel szavaz, azt mondta: akkor az új szerződés kérdése egy időre lekerül az unió napirendjéről, és a nizzai szerződés alapján működik tovább az unió, a mai intézményrendszerrel. Mint fogalmazott, így kihagynánk egy lehetőséget, de ez nem jelentené a dolgok végét. Arra mutatott rá: ma is működik az unió, ám a lisszaboni szerződés alapján több lehetőség nyílna olyan új, közös politika, mint például az energia-, vagy a klímapolitika elindítására.
Az ír választók 53,4 százaléka tavaly júniusban nemet mondott az EU döntéshozatalát, intézményrendszerét megreformáló lisszaboni szerződésre. A 27 uniós tagállam közül Írország az egyetlen, amelyben az alkotmány értelmében népszavazásra van szükség a szerződés ratifikálásához.
Európa még nyugtalankodva várja az írországi népszavazás kimenetelét, ám a dublini bukmékerek szerint föllélegezhetnek a lisszaboni szerződés támogatói: a népszavazás a támogatók jelentős győzelmét fogja hozni.
William Hill fogadóirodájában a fogadók nagy többsége arra tette föl a pénzét, hogy az írek 60-65 százaléka igennel fog szavazni az Európai Unió szerkezetét és működését megreformáló dokumentumra. "Úgy néz ki, hogy ezúttal szerencséjük lesz a szerződést támogatóknak" - vélekedett a tulajdonos. A népszavazás eredményét várhatóan szombaton kora este teszik majd közzé.
Európa utoljára fog kikecmeregni a válságból
Ír igenért imádkozik Európa
Pénteken szavaznak az írek: ez az utolsó dobás
Belerúgnak-e Európába újra az írek?
Írország megint kirúgja a széket Európa alól?
MTI