A cafeteria keretében adott juttatások közül idén mindössze néhány maradt teljesen adómentes, sok népszerű javadalmazási forma után januártól 25 százalékos személyi jövedelemadót kell fizetni. Ilyen az iskolakezdési támogatás is, melynél a kedvezményes szja-n kívül további járulékteher nem rakódik a juttatásra.
A munkáltató annak a munkavállalójának adhat iskolakezdési támogatást, aki közoktatásban (általános iskola, vagy középfokú oktatási intézmény) részt vevő gyermeket nevel. A juttatás további feltétele, hogy a kedvezményezett gyermeket nevelő szülő - vagyis a munkavállaló - családi pótlékra legyen jogosult.
Az utalványok forgalmazásával is foglalkozó Sodexo Pass Hungária internetes oldalán elérhető tájékoztatás szerint a családok támogatásáról szóló törvény módosítása érinti az iskolakezdési támogatási utalvány jogosultsági körét is. A 2010. augusztus 30-ai hatállyal életbe lépő változtatás szerint ugyanis a családi pótlék két részből (nevelési, illetve iskoláztatási támogatás) fog állni, utóbbi pedig augusztus 30-ától csak annak a tanévnek a végéig jár, amelynek utolsó napjáig a gyermek huszadik életévét betölti.
Ez a cég tájékoztatása szerint azt jelenti, hogy akinek a gyermeke augusztus 30-án vagy 31-én betölti a huszadik életévét, augusztus 30-át követően már nem kaphat utalványt, hiszen még a tanév megkezdése előtt tölto be a korhatárt (az eddigi szabályozás szerint a támogatás kedvezményes adózás mellett legfeljebb a gyermek 23. életékoráig juttatható).
A juttatás évente a minimálbér 30 százalékáig terjedő értékben adható. Ennek megfelelően 2010-ben a kedvezményes adókulccsal adható iskolakezdési támogatás értékhatára gyermekenként 22.050 forint (73.500x0,3). Fontos tudni, hogy a munkavállaló szülő mellett a vele egy háztartásban élő házastárs is ugyanilyen feltételek mellett részesülhet a juttatásban, így egy tanköteles korú gyermek iskolakezdését a munkaadó akár 44.100 forinttal is támogathatja.
A kedvezményes összeghatáron felül összeg természetbeni juttatásként adózik, így utána 54% szja, valamint az ezzel növelt érték után 27% tb járulék (összesen 95,58% közteher) fizetendő. |
A támogatás számla alapján, vagy utalvány formájában adható és alapvetően tankönyv, taneszköz, vagy ruházat vásárlására fordítható. A munkáltató tehát kétféle megoldás közül választhat: vagy befogadja és kifizeti a munkavállaló említett eszközök vásárlásáról szóló számláit, vagy kizárólag ilyen termék vásárlására jogosító utalvány formájában nyújtja a támogatást.
Privátbankár