A frank előző történelmi rekordja euróban 1,1945 volt, amit a múlt hét csütörtökön állított be, forintban pedig 226,11, amit tavaly szeptember 8-án ért el.
Csütörtökön egész nap gyengélkedett az euró mind a dollárral, mind pedig a svájci frankkal szemben.
A dollár erősödésének oka a Fed bejelentése: a 600 milliárd dolláros második mennyiségi monetáris enyhítőcsomag (quantitative easing, QE2) keretében végzett kötvényvásárlásoknak június végén véget vetnek, de a jegybank szerepét betöltő intézmény nem tett utalást egy újabb gazdaságösztönző célú program elindítására annak ellenére sem, hogy gyászos képet festett az amerikai gazdaság állapotáról. Részletek >>
A dollárt 187,82 forinton jegyezték csütörtök délelőtt 1,4273 dolláros euró árfolyam mellett. Délután fél 4-kor viszont már 190,00 forint illetve 1,4173 euró volt az árfolyam.
A forint a globális kockázatkerülő magatartás erősödése mellett a JP Morgan délelőtti elemzése nyomán veszített erejéből. Eszerint a magyar államadósság-befektetési program nyomán csökkenhet Magyarország kötvényportfolió-súlyozása. A JP Morgan bankcsoport szakértőinek kalkulációja szerint a héten bejelentett, hozzávetőleg 1400 milliárd forintos adósságleépítés - amely a magán-nyugdíjpénztári alapok által tartott, forintban denominált kormánykötvény-követelések megszüntetését jelenti - törvénybe iktatás esetén azt jelenti, hogy Magyarország súlya 7,17 százalékról valószínűleg 6,05 százalékra, vagyis 1,12 százalékponttal csökken a JP Morgan által vezetett, felzárkózó piacokra szakosodott egyik irányadó modellportfolióban, a GBI-EM-Global Diversifed Indexben. A ház szerint ennek nyomán csökkenni fog a kereslet azoknak az alapoknak a részéről, amelyek nem kívánják módosítani kitettségi arányukat a magyar piacon.
MTI, Privátbankár