Alekszandr Medvegyev vezérigazgató-helyettes a brit fővárosban tartott sajtótájékoztatóján elmondta: a Gazprom a "tranzitország felelőtlen magatartásának túszává vált", miután Ukrajna a területén áthaladó négy exportvezetékből hármat helyi idő szerint kedden hajnali fél 3-kor lezárt. Hozzátette: ezt a tényt a szlovák és az osztrák földgáztovábbító cégek is megerősítették.
Medvegyev adatai szerint Ukrajnából a jelenlegi helyzet alapján a Gazprom által exportált gázból naponta mindössze 40 millió köbméter jut tovább Európába, jóllehet az orosz cég az elmúlt nap során, napi szintre számítva 225 millió köbmétert próbált átjuttatni az ukrán határon. A vezérigazgató-helyettes "a gázpiac történetében példátlannak" nevezte ezt a mennyiségcsökkenést. Hozzátette: a helyzet "sajnos tovább romlik", és Ukrajna nyilvánvalóan megsérti gáztranzit-kötelezettségeit.
A sajtótájékoztatón elhangzott: a földgáz jelenlegi piaci ára ezer köbméterenként 450 dollár; a Gazprom utolsó ajánlata az ukrán félnek a tárgyalások megszakadása előtt 250 dollárról szólt.

Nabucco: megoldja a függőséget?
Medvegyev elmondta: jóllehet a Gazprom "éjjel-nappal készen áll" az egyeztetések folytatására, az ukrán fél nem jelenik meg a tárgyalóasztalnál. A vezérigazgató-helyettes szerint ennek valószínűleg "igen egyszerű magyarázata" az, hogy az ukrán küldöttségnek nincs felhatalmazása a politikai vezetés részéről a helyzet megoldására. A Gazprom vezető tisztviselője "nagyon fontosnak" nevezte, hogy a két tervezett alternatív vezetékrendszer, az Északi és a Déli Áramlat minél előbb megépüljön.
Az MTI kérdésére, hogy az évente visszatérő orosz-ukrán gázvita és az ebből eredő ellátási fennakadások véleménye szerint nem adnak-e újabb lendületet az európai Nabucco vezetékrendszer beruházásának, amelynek célja a függés csökkentése az orosz szállításoktól, Medvegyev azt mondta: a Nabucco-tervezetet a Gazprom soha nem tekintette saját, Ukrajnát elkerülő tervezett vezetékrendszerei versenytársának.
"Isten áldja a Nabuccót, ha találnak hozzá gázt is", de Európának mindegyik vezetékrendszerre szüksége lesz, sőt még az Északi és a Déli Áramlat majdani belépésével is lesz "rés" az európai kereslet (és a kínálat között), a jelenlegi gazdasági visszaesés hatásainak figyelembe vételével is, fogalmazott az orosz földgázcég vezérigazgató-helyettese.
NAPI ÖSSZEFOGLALÓ - MI TÖRTÉNT EDDIG?
Az oroszok nem viccelnek: alig jön gáz Európába
MTI