Elmúlt a vörösiszap-áradás miatti közvetlen veszély az ajkai térségben, a munka a kárfelszámolásra és a helyreállításra összpontosul - közölte Pintér Sándor belügyminiszter újságírókkal kedd délután Kolontáron, a védelmi bizottság ülését követően.
Lasztovicza Jenő, a védelmi bizottság elnöke azt mondta: a megsérült zagytározó melletti cellákból 100 ezer köbméter vizes iszapot szivattyúznak ki a megfelelő kémiai eljárás után, hogy enyhítsék a nyomást és megelőzzék az újabb kazettaszakadást.
Mint hozzátette, arra kérik a lakosságot, hogy a kiskertek veteményeit ne fogyasszák, a szennyezett takarmányt ne adják oda az állatoknak, de közlése szerint védőmaszkra nincs szükség, ugyanis a levegőben nincs szennyezőanyag.
A vörös színű sárlavinát összegyűjtik és a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (MAL) Zrt. által felajánlott területre szállítják. Arra a kérdésre, hogy mi okozhatta a katasztrófát, Lasztovicza Jenő nem tudott egyértelmű választ adni, mondván, az érintett cég és a katasztrófavédelem, illetve a rendőrség is vizsgálatot folytat.
Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár azonnali hatállyal felfüggesztette a MAL Zrt. termelői tevékenységét, egyúttal utasította a céget az ajkai térségben megsérült tározó helyreállítására. Az államtitkár kedd délután Kolontáron, a védelmi bizottság ülését követően az MTI tudósítójának azt mondta: a hétfő délutáni baleset óta a cég továbbra is folytatta a termelést, és felmerült a gyanú, hogy az ökológiai katasztrófa azért következett be, mert a zagytározóban sokkal több iszapot tároltak, mint amennyit szabad lett volna, illetve a cellák illesztése nem volt szakszerű.
A katasztrófa után egy nappal megszólaló MAL Zrt. nem tarja magát hibásnak az ajkai térségben kialakult helyzetért; a cégvezetők állítása szerint a vörösiszap emberre nem veszélyes anyag, nem okoz maradandó károsodást, és a keletkezett kár is lényegesen kisebb, mint amelyet emlegetnek. Bakonyi Zoltán cégvezető és Tolnay Lajos cégelnök Kolontáron, a védelmi bizottság ülését követően újságíróknak azt mondta: minden szabályt betartva működnek, ezért nem értik az okát, miért függesztette fel tevékenységüket Illés Zoltán.
A cégvezető szerint a vörösiszaptól "nem kell félni", nem okoz sérülést, mert az enyhe savas hatás vízzel érintkezve elmúlik, így ha valakinek a bőrére kerül, "lemosás után veszélytelen". Lasztovicza Jenő, a védelmi bizottság elnöke ezzel szemben néhány perccel korábban azt mondta: talajcserére van szükség, a házfalakról pedig le kell mosni, illetve le kell verni a szennyezett vakolatot, hogy az ne okozzon egészségkárosodást.
A szennyeződött élelmiszerek és takarmányok fogyasztásának megtiltásáról, az előzetes kárfelmérés megkezdésének elrendeléséről, valamint a településeken a szennyező iszap összegyűjtéséhez közhasznú munkások és települési erők igénybevételének szorgalmazásáról döntött a Veszprém Megyei Védelmi Bizottság - tájékoztatta a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósága (OKF) az MTI-t.
Mint írták, a töltésszakadás megszüntetése során egy három lépcsős gyűrűt építenek ki az üzemeltető kivitelezésében, ez várhatóan szerda reggelre elkészül. Ezzel gyakorlatilag kizárható hasonló kritikus helyzet bekövetkezése.
A hétfőn a közműszolgáltatásból kizárt területeket szakaszosan kapcsolják vissza az ellátásba. A folyamatos mintavétel és analízis egyértelműen bizonyítja, hogy az ivóvízhálózat nem szennyeződött, és a szennyezőanyag sugárzása nem nagyobb az átlagos mértéknél - közölték.
A katasztrófavédelem és a tűzoltóság állományából továbbra is a helyszínen tartózkodik 55 ember és 11 tűzoltójármű, valamint öt veszélyhelyzeti felderítő csoport. A rendőrségtől jelenleg 100-an vesz részt a helyszíni munkálatokban, további 33 rendőr tart a helyszínre, és készenlétben vannak 96-an.
A Marcal folyó vízminősége védelmének érdekében a vízügyi szakemberek irányításával a tűzoltó és honvédségi erők kalcium-nitrátot és magnézium-nitrátot juttatnak a folyóba a Duna szennyeződésének megakadályozása érdekében.
A helyszínen tartózkodik a Magyar Tudományos Akadémia kilenc tagú szakértői csoportja, amely tudományos álláspontot dolgoz ki a talaj és az ivóvíz védelme, valamint a mentesítés érdekében.
A kormány kedden veszélyhelyzet kihirdetését rendelte el Veszprém, Győr-Moson-Sopron és Vas megye területére a kolontári vörösiszap-tároló gátszakadása miatt. Illés Zoltán délelőtt Kolontáron azt mondta, négyen haltak meg az iszapömlés miatt az ajkai térségben: egy 35 éves férfi megfulladt, mikor a terepjáróját felborította az iszaplavina, egy idős embert az otthonában ért a halál, mikor a házára zúdult az áradat, meghalt továbbá egy hároméves gyermek és egyéves kishúga.
Az államtitkár akkori közlése szerint egymillió köbméter iszap folyt ki és még mindig ömlik a szennyezőanyag az ajkai timföldgyár 9-es és 10-es zagytározójának gátszakadása nyomán. Már nemcsak Devecser, Kolontár és Somlóvásárhely több ezres lakossága és élővilága, hanem egy 40 négyzetkilométeres terület került veszélybe. Illés Zoltán olyan ökológiai katasztrófának minősítette a helyzetet, amilyen még sehol a világon nem történt.
Schmitt Pál köztársasági elnök kedden a Honvédkórházban újságírók előtt részvétét fejezte ki azok hozzátartozóinak, akik az Ajka közelében történt hétfői iszapömlés következtében életüket vesztették.
***
A Privátbankár támogatja a társadalmi gyűjtést, amely a Nemzeti Segélyvonalon keresztül folyik a vörösiszap-katasztrófa károsultjai és az áldozatok családja számára. Olvasóink a 1752-es telefonszám felhívásával egyszeri 250 forintnyi pénzadományt juttathatnak el számukra az öt legnagyobb magyar karitatív szervezeten keresztül. Kérjük, hívják a 1752-es Nemzeti Segélyvonalat!
MTI, Privátbankár