Itt az újabb leminősítés
Az S&P londoni bejelentése szerint a hosszú és rövid futamú magyar deviza- és forintadósság besorolása az eddigi "BBB plusz/A-2"-ről egy osztattal "BBB/A-3"-ra változik. Ugyanilyen mértékben módosul a Budapestre külön érvényben tartott adósbesorolás.
A cég egyben levette a magyar adósosztályzatokat a múlt hónap közepe óta érvényben volt negatív kihatású megfigyelési listáról, és visszaállította a módosított besorolásokra a márciusi népszavazás után bejelentett negatív kilátást.
A nemzetközi hitelminősítői gyakorlatban a negatív kilátás rendszerint hosszabb időtartamra szól, feloldása - akár az osztályzat rontásával, akár a kilátás visszajavításával - másfél-két évig is eltarthat. A negatív figyelőlista erőteljes utalás a hamarosan bekövetkező osztályzatrontás lehetőségére.
A Standard & Poor´s már október 15-én, a figyelőlistára vétel napján jelezte, hogy az akkor bejelentett negatív felülvizsgálat eredményét még az év vége előtt közli.
Kai Stukenbrock, az S&P vezető feltörekvő piaci elemzője a hétfői magyar osztályzatrontást azzal indokolta, hogy a függés a külső finanszírozási forrásoktól és a nagy államadósság "különösen sérülékennyé teszi Magyarországot" a gyengülő piaci kockázatvállalási készséggel szemben.
Stukenbrock szerint a korlátozottan hozzáférhető külső finanszírozás, a csökkenő külső kereslet és a hazai hitelkiáramlás lassulása "megtorpanásszerű" gazdasági korrekcióhoz, a gazdasági aktivitás csökkenéséhez fog vezetni, ami nyomást gyakorol a magán- és a közszféra mérleghelyzetére, és romlani fog a pénzügyi szféra hitelportfóliójának minősége.
A Standard & Poor´s elemzője szerint a Magyarország számára összeállított és jóváhagyott 20 milliárd eurós - az éves GDP-érték 18 százalékának megfelelő - pénzügyi védőcsomag hozzájárult a stabilizálódáshoz, normalizálódásához azonban nem. A hitelminősítő 2009-re 2 százalékos GDP-visszaesést jósol Magyarországon.
Az S&P várakozása szerint Magyarország még az idén összesen 7 milliárd eurót hív le az IMF, a Világbank és az EU által nyújtott pénzügyi keretből. A hitelminősítő azzal számol, hogy ez 2009-ig a GDP-érték 78 százaléka fölé duzzasztja a bruttó államadósságot a tavaly mért 66 százalékról, a nettó adósság pedig 72 százalékra emelkedik a 2007-es 64 százalékról.
A negatív kilátás az osztályzatokra ható, zömmel lefelé mutató kockázatokat tükrözi. A magyar adósbesorolások tovább süllyedhetnek, ha a gazdasági kiigazítás a jelenleg vártnál nagyobb problémákkal jár majd, vagy ha a költségvetési konszolidáció politikai támogatása gyengül, írta elemzésében a Standard & Poor´s térségi szakértője.
A hitelminősítő szerint az is növelheti a besorolásokra nehezedő nyomást, ha a pénzügyi szektorban a vártnál nagyobb stressz jelentkezik, és ha komoly költségvetési forrásokat igényelne a gyengébb helyzetben lévő bankok feltőkésítése.
Az S&P szerint azonban, ha rendben és gyorsan sikerül felszámolni a jelenlegi egyensúlytalanságokat, és a költségvetési politika tartósan képes lesz csökkenteni a magas államadósságot, valamint intézkedések születnek a növekedést akadályozó szerkezeti okok kezelésére, azt a hitelminősítő az osztályzatokat támogató tényezőknek tekintené.
Nemrég a Fitch Ratings is hasonló mértékű leminősítést jelentett be a magyar szuverén adósságra, de ez a hitelminősítő az addigi negatívról stabilra javította vissza a kilátást, levéve a napirendről a további osztályzatrontást.
A minap a Moody´s Investors Service szintén rontotta a magyar adóskockázati osztályzatot, ez a cég azonban - "A3" besorolással - továbbra is elsőrendű adósi szinten tartja nyilván Magyarországot, igaz, az S&P-hez hasonlóan negatív kilátással.
Az S&P és a Fitch besorolásai közepes befektetői szintűek; a Moody´s hosszú futamú magyar adósosztályzata a másik két cég által érvényben tartottnál két fokozattal jobb.
Az utóbbi hetekben sorozatban rontják a kelet-európai szuverén adósok besorolási kilátásait vagy osztályzatait a nagy nemzetközi hitelminősítők, a pénzügyi válság térségbeli terjedésének indokával. Románia besorolásait - az EU-ban példa nélkül álló módon - a Fitch és a Standard & Poor´s is a befektetésre ajánlott sáv alá, spekulatív kategóriába sorolta vissza az elmúlt napokban.
A "gonosz IMF" és Magyarország
Budapest is megkapta: leminősítették
Fitch: a feltörekvők kapják a legnagyobb pofonokat
Megint leminősítettek minket - a románok még rosszabbul jártak
Itt az újabb pofon: a Moody´s leminősítette Magyarországot
MTI