1p
Visszaminősítette egy fokozattal a magyar szuverén adósosztályzatot hétfőn a Standard & Poor´s, arra a véleményére hivatkozva, hogy a külső pénzügyi-gazdasági környezet romlása "kedvezőtlenül hat" a magyar gazdaságra, és a nemzetközi pénzügyi védőháló igénybevétele növelni fogja az államadósságot.

Az S&P londoni bejelentése szerint a hosszú és rövid futamú magyar deviza- és forintadósság besorolása az eddigi "BBB plusz/A-2"-ről egy osztattal "BBB/A-3"-ra változik. Ugyanilyen mértékben módosul a Budapestre külön érvényben tartott adósbesorolás.

A cég egyben levette a magyar adósosztályzatokat a múlt hónap közepe óta érvényben volt negatív kihatású megfigyelési listáról, és visszaállította a módosított besorolásokra a márciusi népszavazás után bejelentett negatív kilátást.

A nemzetközi hitelminősítői gyakorlatban a negatív kilátás rendszerint hosszabb időtartamra szól, feloldása - akár az osztályzat rontásával, akár a kilátás visszajavításával - másfél-két évig is eltarthat. A negatív figyelőlista erőteljes utalás a hamarosan bekövetkező osztályzatrontás lehetőségére.

A Standard & Poor´s már október 15-én, a figyelőlistára vétel napján jelezte, hogy az akkor bejelentett negatív felülvizsgálat eredményét még az év vége előtt közli.

Kai Stukenbrock, az S&P vezető feltörekvő piaci elemzője a hétfői magyar osztályzatrontást azzal indokolta, hogy a függés a külső finanszírozási forrásoktól és a nagy államadósság "különösen sérülékennyé teszi Magyarországot" a gyengülő piaci kockázatvállalási készséggel szemben.

Stukenbrock szerint a korlátozottan hozzáférhető külső finanszírozás, a csökkenő külső kereslet és a hazai hitelkiáramlás lassulása "megtorpanásszerű" gazdasági korrekcióhoz, a gazdasági aktivitás csökkenéséhez fog vezetni, ami nyomást gyakorol a magán- és a közszféra mérleghelyzetére, és romlani fog a pénzügyi szféra hitelportfóliójának minősége.

A Standard & Poor´s elemzője szerint a Magyarország számára összeállított és jóváhagyott 20 milliárd eurós - az éves GDP-érték 18 százalékának megfelelő - pénzügyi védőcsomag hozzájárult a stabilizálódáshoz, normalizálódásához azonban nem. A hitelminősítő 2009-re 2 százalékos GDP-visszaesést jósol Magyarországon.

Az S&P várakozása szerint Magyarország még az idén összesen 7 milliárd eurót hív le az IMF, a Világbank és az EU által nyújtott pénzügyi keretből. A hitelminősítő azzal számol, hogy ez 2009-ig a GDP-érték 78 százaléka fölé duzzasztja a bruttó államadósságot a tavaly mért 66 százalékról, a nettó adósság pedig 72 százalékra emelkedik a 2007-es 64 százalékról.

A negatív kilátás az osztályzatokra ható, zömmel lefelé mutató kockázatokat tükrözi.
A magyar adósbesorolások tovább süllyedhetnek, ha a gazdasági kiigazítás a jelenleg vártnál nagyobb problémákkal jár majd, vagy ha a költségvetési konszolidáció politikai támogatása gyengül, írta elemzésében a Standard & Poor´s térségi szakértője.

A hitelminősítő szerint az is növelheti a besorolásokra nehezedő nyomást, ha a pénzügyi szektorban a vártnál nagyobb stressz jelentkezik, és ha komoly költségvetési forrásokat igényelne a gyengébb helyzetben lévő bankok feltőkésítése.

Az S&P szerint azonban, ha rendben és gyorsan sikerül felszámolni a jelenlegi egyensúlytalanságokat, és a költségvetési politika tartósan képes lesz csökkenteni a magas államadósságot, valamint intézkedések születnek a növekedést akadályozó szerkezeti okok kezelésére, azt a hitelminősítő az osztályzatokat támogató tényezőknek tekintené.

Nemrég a Fitch Ratings is hasonló mértékű leminősítést jelentett be a magyar szuverén adósságra, de ez a hitelminősítő az addigi negatívról stabilra javította vissza a kilátást, levéve a napirendről a további osztályzatrontást.

A minap a Moody´s Investors Service szintén rontotta a magyar adóskockázati osztályzatot, ez a cég azonban - "A3" besorolással - továbbra is elsőrendű adósi szinten tartja nyilván Magyarországot, igaz, az S&P-hez hasonlóan negatív kilátással.

Az S&P és a Fitch besorolásai közepes befektetői szintűek; a Moody´s hosszú futamú magyar adósosztályzata a másik két cég által érvényben tartottnál két fokozattal jobb.

Az utóbbi hetekben sorozatban rontják a kelet-európai szuverén adósok besorolási kilátásait vagy osztályzatait a nagy nemzetközi hitelminősítők, a pénzügyi válság térségbeli terjedésének indokával. Románia besorolásait - az EU-ban példa nélkül álló módon - a Fitch és a Standard & Poor´s is a befektetésre ajánlott sáv alá, spekulatív kategóriába sorolta vissza az elmúlt napokban.

A "gonosz IMF" és Magyarország  
Budapest is megkapta: leminősítették
Fitch: a feltörekvők kapják a legnagyobb pofonokat
Megint leminősítettek minket - a románok még rosszabbul jártak
Itt az újabb pofon: a Moody´s leminősítette Magyarországot 

MTI

 

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG