1p
Visszaminősítette, de még az elsőrendű "A" besorolási sávban tartja a magyar szuverén adósosztályzatot a Moody"s, amely szerint a korábbi évek "nem megfelelő" gazdaságpolitikája most növeli az ország sérülékenységét
Visszaminősítette, de még az elsőrendű "A" besorolási sávban tartja a magyar szuverén adósosztályzatot a Moody"s Investors Service, amely szerint a korábbi évek "nem megfelelő" gazdaságpolitikája most, a jelenlegi kockázatkerülő környezetben növeli az ország sérülékenységét.

A Moody´s pénteki londoni bejelentése szerint Magyarország devizában és forintban kiadott államkötvényeinek eddigi "A2"-es besorolása, valamint a devizabankbetéti országplafon szintén "A2"-es eddigi osztályzata egy fokozattal "A3"-ra romlik, és az új besorolásokra további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátás érvényes.

Magyarország - náluk közepes befektetői - "BBB plusz" adósosztályzatának kilátását a Fitch Ratings október közepén stabilról negatívra rontotta, a Standard & Poor´s pedig negatív kihatású figyelőlistára helyezte.

A Moody´s, amely a három nagy nemzetközi hitelminősítő közül egyedüliként sorolja az elsőrendű sávba a magyar szuverén adósságot, eddig a Fitch és az S&P osztályzatánál két fokozattal jobb szinten tartotta Magyarországot; a különbség most egy osztatra szűkült. A Moody´s a pénteki osztályzatrontás előtt stabil kilátást tartott érvényben Magyarországra, vagyis nem jelezte, hogy leminősítésre készülne.

Az osztályzatrontáshoz fűzött elemzésében Jonathan Schiffer, a cég szuverén besorolásokért felelős alelnöke azt írta: Magyarország makrogazdasági és adósmutatói sok éven át "valamelyest gyengébbek voltak" a hasonló besorolású többi országénál. Az a tény azonban, hogy a besorolás az "A" sáv közepén volt, a további EU-integráció várható előnyeit tükrözte.

Jóllehet a Moody´s két éve már rontotta a magyar adósság osztályzatát, a költségvetési hiány korlátok közé szorítására tett sikeres - a kedvező globális és térségi likviditási helyzet által is segített - erőfeszítések miatt lehetett eddig az osztályzati kilátást is stabilan tartani.

A legutóbbi nemzetközi hitelpiaci zavar, valamint a fokozott és elhúzódó kockázatkerülés kilátása azonban "jelentősen bonyolítja" a döntéshozók munkáját, és "nagyon komoly" makrogazdasági-pénzügyi kiigazítást tesz szükségessé, áll az elemzésben. Schiffer szerint a globális likviditási válság kirobbanása óta Magyarország hozzáférése a külső finanszírozási piacokhoz a korábbinál sokkal korlátozottabbá vált.

A Moody´s alelnöke szerint a Magyarország számára jóváhagyott 25 milliárd dolláros finanszírozási védőcsomag puszta szükségszerűsége és mérete mutatja az ország által az elmúlt néhány évben alkalmazott "gazdaságpolitikai megközelítés hiányosságait". Ezek most, a jelenlegi kockázatkerülő globális klíma közepette növelik Magyarország sebezhetőségét, fogalmaz a hitelminősítő vezető elemzője.

Schiffer megítélése szerint az állam általános pénzügyi helyzete és ennek megfelelően az adósságmutatók  romlani fognak az IMF-keret lehívásával, akár akkor, ha arra az állami adósságszolgálat teljesítése, akár akkor, ha a magánszektor kötelezettségeinek fedezése végett kerül sor. A Moody´s alelnöke úgy véli: valószínűleg sok év telik el, mire Magyarország adósságmutatói visszatérnek az eddigi szintre.

Schiffer szerint a magyar makrogazdasági stabilitás a gyenge globális gazdasági környezetben valószínűsíthetően "bizonyos mértékű nyomás alatt marad", ezért "helyénvaló" az új osztályzatok negatív kilátása és ezzel együtt a globális válság másodlagos hatásainak szoros figyelemmel követése.

A Moody´s kiemeli, hogy a kereskedelmi adósságkibocsátóknak külön megállapított deviza- és forintkötvény-besorolási, valamint a forintbankbetéti besorolási országplafonokat ("Aa1", illetve a két utóbbi kategória esetében a lehető legmagasabb "Aaa") a leminősítés nem érinti.


"Nem volt tartható az osztályzatunk"

Magyarország egyes adósmutatói "sokkal gyengébbek" más, azonos besorolású  országokéinál, a Moody´s Investors Service ezért tartotta indokoltnak rögtön a szuverén adósosztályzat rontását, előzetes negatív kilátás nélkül, mondta Jonathan Schiffer, a nemzetközi hitelminősítő alelnöke.

Az MTI kérdésére, hogy a Moody´s miért rögtön az osztályzatrontás mellett döntött a negatív kilátás kihagyásával, a cég szuverén besorolásokért felelős alelnöke pénteken azt mondta: egyes magyarországi adósság- és likviditási mérőszámok "háromszor-négyszer-ötször rosszabbak", mint más, hasonlóan besorolt országoké.

Schiffer megfogalmazása szerint eddig az tartotta a magyar adósságot az "A2"-es osztályzaton, a besorolást pedig stabil kilátáson, hogy a piac mindig is nagyon kedvezően ítélte meg Magyarországot ahhoz képest, amit "a magyar adósság- és likviditási ráták egyébként sugalltak volna".

Magyarország eddig könnyen és olcsón vehetett fel kölcsönt, tekintettel arra, hogy mindig nagyon jó törlesztő volt. A  könnyű és olcsó piaci hozzáférés ellensúlyozta "a nagyon kockázatos" adósság- és likviditási rátákat, és ez tette lehetővé a Moody´s számára a stabil kilátás fenntartását, egészen addig, amíg ez a könnyű feltételekkel, csekély felárakkal jellemzett hozzáférés fennállt, mondta a cég alelnöke.

Schiffer szerint a globális likviditás összeroppanása azonban nagyon gyors folyamat volt, és ez az a tényező, amely miatt a cég úgy érezte: nem követhető a szokásos eljárás, vagyis a leminősítés előtt először a negatív kilátás, majd a negatív figyelőlistára vétel.

Arra a kérdésre, hogy ebben az esetben csak a Magyarország számára jóváhagyott 25,1 milliárd dolláros pénzügyi védőcsomag miatt tartja-e továbbra is a Moody´s elsőrendű sávban a magyar adósbesorolást, az alelnök mindazonáltal határozott nemmel válaszolt, mondván: ehhez hozzájárul annak figyelembevétele is, hogy az EU-integrációs folyamattal a magyar jogi, szabályozói és intézményi rendszer rendkívüli mértékben megerősödött.

A Moody"s nem bízik Litvániában és Észtországban
Leminősítették Bulgáriát is  
Befektetői szint alá került Románia
A magyar bankok is megkapták a magukét a Fitchtől 
Fitch: leminősítés fenyegeti Magyarországot

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG