.jpg)
Simon Peresz izraeli elnök közben elutasította a tűzszünetre vonatkozó külföldi felhívásokat. Leszögezte: nem fogadhatnak el olyan elképzelést, hogy Izrael tűzszünetet hirdessen, miközben a Hamász folytatja az ország lövetését. Egy amerikai tévécsatornának adott vasárnapi interjújában azt is közölte, hogy Izrael nem akarja megszállni a Gázai övezetet, és nem a Hamászra, hanem a terrorra akar csapást mérni. "A Hamásznak szüksége van egy valódi és komoly leckére. Most kapják meg" - mondta Peresz, aki egyben felhívta a figyelmet arra, hogy Izrael eddig visszafogott volt és várt, sokszor esélyt adott a Hamásznak a megbékélésre.
"Ők (a Hamász) nem tudják megmagyarázni, hogy miért lőnek ... és nem tudják elfedni azt, hogy Irán utasítására cselekszenek. Iránnak két segédcsapata van a Közel-Keleten, a Hezbollah Libanonban és a Hamász Gázában" - mondta Peresz.
Dick Cheney amerikai alelnök közölte vasárnap, hogy Izrael sem engedélyt, sem jóváhagyást nem kért Washingtontól, mielőtt szárazföldi támadást indított volna a Hamász iszlamista szervezet célpontjai ellen a Gázai övezetben. A CBS televízió egyik műsorában Cheney elmondta, hogy az izraeli vezetők valószínűleg úgy döntöttek, a légi hadjárat nem elegendő ahhoz, hogy felszámolják a szervezet rakétakilövő állásait.
Három részre osztották a Gázai övezetet
Az izraeli szárazföldi csapatok vasárnap, második napja tartó gázai offenzívájuk során három részre osztották a Gázai övezetet, miközben egyelőre nincs foganatja a tűzszünetre szólító külföldi felhívásoknak.
Az izraeli média vasárnap jelentette, hogy az izraeli erők többek között az egykori zsidó település, Necarim körzetében tartózkodnak, körülbelül három kilométerre Gázavárostól. A körzetben húzódik a Gázai övezet fő észak-déli közlekedési útvonala, és a hadsereg így akarja korlátozni azoknak a palesztin fegyvereseknek a szabad mozgását, akik rakétákat lőnek ki Izraelre.
A szárazföldi csapatok a palesztin terület több szektorában is mélyen előrenyomultak. Az izraeli harckocsik közeledtére Necarim körzetéből családok tucatjai menekülnek személy- és teherautókon dél felé - közölték szemtanúk. Harckocsik vágtak ketté egy fontos közlekedési útvonalat Dzsabalíja és Beit Lahíja közelében is, a Gázai övezet északi részén. A két település körzetében voltak a leghevesebb összecsapások az izraeli katonák és a palesztin fegyveresek között, akiknek többsége Hamász-harcos.
"A hadművelet gyorsabban halad, mint gondoltuk" - közölte Avi Benjahu tábornok, a hadsereg szóvivője. Nevük elhallgatását kérő izraeli katonai források szerint az izraeli erők jelenleg a vártnál gyengébb ellenállásba ütköznek, viszont az egyik Hamász-vezető, Musir al-Maszri úgy nyilatkozott, hogy az "ellenségnek nem sikerült elérni céljait, és az ellenállás, a rendelkezésre álló kevés eszközzel, meglepetést okozott neki".
Az izraeliek három - dandár-nagyságú - alakulattal, összesen több ezer katonával nyomultak be a Gázai övezetbe. Az izraeli hadművelet az övezet északi részére összpontosul, mert a legtöbb rakétát onnan lőtték ki Izrael területére, de délen is legalább egy benyomulás történt - a Hamász ugyanis titkos alagutakon próbál fegyvereket becsempészni Egyiptomból.
Az izraeli csapatok egyelőre nem hatoltak be a nagyobb gázai városokba. A Jediót Ahronót izraeli napilap szerint a hadművelet alapelve az, hogy hatalmas túlerőt kell alkalmazni, s mindent megtenni a saját katonák védelmére - még akkor is, ha ez polgári személyek életébe kerül.
Ehud Barak izraeli védelmi miniszter közölte, hogy olyan széleskörű lesz a Gázai övezet elleni offenzíva, amennyire az szükséges. Barak szerint az ország felkészült minden lehetőségre északi, libanoni határán is. "Izrael nem a palesztin nép ellen harcol", és meg fogja akadályozni, hogy humanitárius válság alakuljon ki a Gázai övezetben - jelentette ki vasárnap Ehud Olmert izraeli miniszterelnök.
Mahmúd Abbász palesztin elnök minden eddiginél élesebb hangon ítélte el az izraeli támadást, "brutális agressziónak" nevezte az offenzívát. Abbász ismételten hatalommegosztási tárgyalásokat ajánlott a Hamásznak. A múlt héten a Hamász még nem vett tudomást Abbász hasonló tartalmú felhívásáról, vasárnap azonban Mohammed Nazzal, az iszlamista szervezet Damaszkuszban élő magas rangú tisztségviselője közölte, hogy a szervezet kész feltételek nélkül részt venni egy palesztinközi párbeszédben. Nazzal leszögezte, hogy a párbeszédnek csak egy témája lehet: miként lehet szembeszállni az izraeli agresszióval.
Bush: a palesztinok terroristák
Izrael: ez még csak a kezdet!
Izrael szárazföldi csapásra készül
MTI