Az Orbán-kormány pénzügyminisztere, a jegybank volt elnöke úgy vélekedett: vannak olyan lépések amelyeket azonnal meg lehet tenni, és lesznek olyanok, amelyek évekig tartanak.
A jelenlegi kormányt a kapkodás, a kiszámíthatatlanság, a megbízhatatlanság jellemezte, az új kormánynak ezen kell változtatni. Egyszerűsítenie kell az adórendszert, csökkenteni az elvonásokat, az állam túlköltekezésének gátat szabni, megszüntetni az ország bizonytalan gazdasági helyzetét - vélekedett Járai Zsigmond, aki azt is elmondta: egyelőre nincs realitása az euró bevezetésének.
Amennyiben az elmúlt nyolc évet jó kormányzás jellemezte volna, akkor ma ott tartanánk, ahol Szlovákia, Lengyelország vagy Csehország. És bár 2004-hez viszonyítva - amióta az unió tagjai vagyunk - Magyarországon az egy főre jutó GDP mintegy 10 százalékkal nagyobb, de unió átlaga 15 százalék, a velünk együtt csatlakozó országoké pedig mintegy 30 százalék. Ez pedig azt jelenti: nem zárkóztunk fel az unió átlagához, lemaradásunk "óriási".
A növekedés nem számolja fel a munkanélküliséget? |
Úgy számolunk, hogy egy év alatt új gazdasági környezetet lehet teremteni, két-három év múlva helyreállhat a 4-5 százalékos gazdasági növekedés, ami szükséges ahhoz, megkezdhessük a felzárkózást az unió átlagához, és legalább tíz év kell ahhoz, hogy behozzuk azt a lemaradást, amelyet az elmúlt nyolc évben szenvedett el az ország - mondta a pénzügyi szakember.
A jegybank volt elnöke elismerte, hogy a Bajnai kormányzat sokat javított a költségvetés egyensúlyi helyzetén, ám megjegyezte: a javulás döntőhányada azonban átmeneti, nem tartós és nem szerkezeti, hanem egyfajta megszorító csomag következménye.
Szavazzon a Privátbankáron! Ön szerint kivel kellene együttműködnie a Fidesznek, ha nem lesz meg a kétharmados többsége? |
Az egykori pénzügyminiszter az euróról szólva azt mondta: ma a magyar gazdaság nincs abban a helyzetben, hogy reálisan lehetne beszélni annak bevezetéséről, Magyarország nagyon távol van az euró bevezetéséhez elérendő kritériumok teljesítésétől.
Egy ilyen legyengült, rossz állapotban lévő gazdaságot ráadásul még inkább szétzilálná az euró bevezetése, egy gyenge gazdaságban ez nem lenne helyes lépés. Éppen ezért elsődleges a gazdaság helyreállítása, és ha ezt két-három éven belül sikerül megtenni, akkor lehet majd kitűzni egy reális dátumot - tette hozzá.
Adócsökkentés lesz - marad az eva és az ekho is?
A nehezén túl vagyunk, de korai még örülni
Óvatos optimizmussal várják Orbánt a pénzemberek
Mégis újratárgyalja a Fidesz az IMF-szerződést
Itt az Orbán-kormány névsora?
A Fidesz őszre megfelezheti a képviselők számát
MTI