START kártyát az a személy igényelhet, aki a huszonötödik, felsőfokú végzettség esetén pedig a harmincadik életévét még nem töltötte be és tanulmányait befejezte vagy megszakította, és a tanulmányainak befejezését követően első ízben áll munkába. Fontos, hogy az igénylő e jogviszony létesítését megelőzően megbízási szerződés, vállalkozási szerződés alapján vagy egyéni vállalkozóként sem végezhetett munkát - olvasható az APEH e tárgyban közzétett tájékoztatójában.
A munkaadót START-kártyával rendelkező személy alkalmazása esetén a tételes egészségügyi hozzájárulás alól teljes mentesség illeti meg, illetve az 1% munkaadói járulék és 26% tb-járulék együttes összege helyett a foglalkoztatás első évében a bruttó munkabér 10, második évében 20%-ának megfelelő fizetési kötelezettség terheli.
A járulékkedvezményt a munkaadó alap- vagy középfokú végzettséggel rendelkező, illetve végzettséggel nem rendelkező pályakezdő fiatal esetében legfeljebb a minimálbér másfélszeres, felsőfokú végzettségű pályakezdő fiatal esetében pedig a minimálbér kétszeres összegének megfelelő járulékalap után érvényesítheti.
A START kártya érvényességének időtartama a kiállítás keltétől számított két év és - az elvesztés, megrongálódás kivételével - csak egyszer lehet kiváltani - hívják fel rá a figyelmet.
A kártyákat közvetlenül a munkába állás időpontja előtt célszerű igényelni - tanácsolja az APEH Az indoklás szerint a kedvezmény ugyanis csak akkor vehető igénybe, ha a munkavállaló rendelkezik a munkába lépést megelőző napon az adott kártyával. |
Az a tartósan álláskereső személy is jogosult ugyanakkor a kártyára, akit az állami foglalkoztatási szerv álláskeresőként nyilván tart a START PLUSZ kártya igénylésének időpontját megelőző 16 hónapon belül legalább 12, illetve pályakezdő álláskereső esetében 8 hónapon belül legalább 6 hónapja.
Az igénybe vehető járulékkedvezmények megegyeznek a START kártyánál leírtakkal. Fontos itt is tudni, hogy a munkaadó a kedvezményt legfeljebb a kötelező minimálbér kétszeresének megfelelő járulékalap erejéig érvényesítheti. Azt is tudni kell, hogy a munkaadó a kedvezményre akkor jogosult, ha a foglalkoztatás időtartama a 30 napot meghaladja és a munkaidő legalább a napi négy órát eléri.
A kártya érvényességének időtartama a kiállítás keltétől számított két év, de legfeljebb a kiállítás keltétől az igénylő gyermekgondozási segélyre való jogosultságának megszűnéséig terjedő időszak. A kártya a gyes, gyed, gyet, valamint ápolási díj folyósításának megszűnését követő foglakoztatáshoz annyiszor váltható ki, ahányszor különböző személyekre tekintettel az ellátás megállapítására sor került. Ha a START PLUSZ kártya érvényességi ideje alatt újabb gyermek születik, a következő kártya kiváltására a legfiatalabb gyermekre tekintettel kerülhet sor.
A gyes melletti foglalkoztatáshoz igénybe vett START PLUSZ kártya érvényességi idejének lejártát követően a gyes folyósításának megszűnését követő foglalkoztatáshoz újabb kártya nem váltható ki - hangsúlyozzák. A tartósan álláskereső személy az öregségi nyugdíj-jogosultság megszerzéséig jogosult a START PLUSZ kártya kiváltására. Ebben az esetben a START PLUSZ kártya – a feltételek fennállása esetén – több alkalommal is kiváltható.
Ha a munkavállaló munkabére az egyes kártyatípusoknál leírt kedvezményes értékhatárt meghaladja, az azt meghaladó összeg tekintetében az általános járulékfizetési szabályokat kell alkalmazni - hívja fel rá a figyelmet az adóhatóság tájékoztatója. |
A START EXTRA kártya a többi kártyatípustól annyiban is eltér, hogy itt a tételes egészségügyi hozzájárulás alóli mentesség mellé a foglalkoztatás első évében a munkaadó teljesen mentesül az 1%-os munkaadói járulék és a 26%-os tb-járulék megfizetése alól és a második évben is összesen csak 10 százalék közterhet kell leróni. A munkaadót bizonyos feltételek teljesülése esetén ráadásul további járulékkedvezmény illeti meg.
A munkaadó a kedvezményt itt is legfeljebb a kötelező minimálbér kétszeresének megfelelő járulékalap erejéig érvényesítheti. A munkaadó a kedvezményre abban az esetben jogosult, ha a foglalkoztatás időtartama a 30 napot meghaladja és a munkaidő legalább a napi négy órát eléri.
A kártya érvényességének időtartama a kiállítás keltétől számított két év, de legfeljebb a kiállítás keltétől az igénylő öregségi nyugdíjjogosultságának eléréséig terjedő időszak.A munkaerőpiacon halmozottan hátrányos helyzetben lévő személyek az öregségi nyugdíjjogosultság megszerzéséig jogosultak a START EXTRA kártya kiváltására. Ebben az esetben a START EXTRA kártya – a feltételek fennállása esetén – több alkalommal is kiváltható.
Változnak a feltételes adómegállapítás szabályai
Szüreti barátság: az APEH csóválja a fejét
Az APEH a Nagy Testvér: a válság nem mentség
200 millióba kerülnek az adóváltozások az APEH-nek
Uniós pénzből egyszerűsít az APEH
Privátbankár