Az index 2005 őszén még 40 pont feletti (és a választások környékén az 50 pontot is megközelítő) értéket vett fel, 2006 júniusában, a megszorító intézkedések bejelentése után azonban egyetlen hónap alatt zuhant 40-ről 27 pontra.
A sokáig egy szűk intervallumban mozgó index tavaly tavasszal már csak 17 ponton állt – ennél is volt azonban lejjebb: a gazdasági válság, súlyosbítva a miniszterelnök lemondásával és a jelöltkeresés körüli hercehurcával 10 pontos történelmi mélységbe repítette a NetHangulat indexet.
A kormányfőcsere jó hatással volt a netpolgárok közhangulatára: április végére 8 pontos emelkedés után az index 18 ponton állt meg, a nyár beköszöntével pedig – ahogy ez a korábbi években is megfigyelhető volt – további növekedést regisztráltak, és a mostani 23-as értéknél legutóbb tavaly augusztusban mértek magasabbat.
Kérdés persze, hogy ez a növekedés valóban a netpolgárok növekvő optimizmusát jelzi-e, vagy inkább a nyári hónapok, a politikai uborkaszezon, a strandidő és a vakáció pozitív hatásának tudható be, és az ősszel újabb csökkenésnek leszünk majd tanúi.
Az internetezőket az elmúlt tizenkét hónap mindegyikében borúlátó hangulat jellemezte. A márciusi mélypont idején a hazai netpolgárok mindössze 2 százaléka gondolta úgy, hogy jó irányba mennek a dolgok – ez az arány jelenleg 15 százalék, ugyanakkor 81 százalék még mindig pesszimista.
A júniusi felmérés: Jó a hangulat a neten |
A válaszadók a kutatás során nem csak általánosságban, hanem egyes tényezők szerint lebontva is értékelték az ország jelenlegi és jövőbeli helyzetét. A megkérdezettek az iskolai osztályzatoknak megfelelően ötös skálán külön értékelték a demokrácia működését, a gazdasági helyzetet, az egészségügyi ellátást, a közlekedést, a szociális ellátást és az ország nemzetközi megítélését.
A főindexhez hasonlóan az ország helyzetére vonatkozó mutató is emelkedett, igaz, mindössze egyetlen ponttal. Ráadásul míg március óta a főindex 13 ponttal nőtt, addig az ország-index esetén csak 3 pontos volt az emelkedés.
Ez egyértelműen arra utal, hogy a márciusi mélypont jelentős részben a bizonytalan helyzetnek (kormányválságnak, a komikumba hajló kormányfő-keresésnek) volt köszönhető, és a helyzet normalizálódásával úgy is jelentősen javult a közhangulat, hogy az ország helyzetében nem láttak igazán számottevő javulást a netpolgárok.
Az internetezők júliusban a gazdasági helyzetet (5-ös skálán 1,63) és az egészségügyi ellátást (1,98) ítélték a legrosszabbnak – míg azonban előbbi estében az elmúlt hónapban pozitív változást, utóbbi esetében negatív változást érzékeltek.
Tetőzés? 7% felett a magyar GDP-visszaesés
A felmérést az NRC 2009. július 28-31. között végezte 1000 internet-használó online megkérdezésével. Az adatbázist az TNS-NRC InterBus kutatásának offline adataival súlyoztuk, így az a legfontosabb demográfiai ismérvek tekintetében reprezentatív a legalább hetente internetező 18-69 éves magyar lakosságra nézve. |
A kutatás során az internetezőket arra is megkérték, hogy ötös skálán értékeljék saját jelenlegi és jövőbeli helyzetüket: az anyagi helyzet, a munka (tanulás) és az emberi kapcsolatok tekintetében. Az internetezők a vizsgált dimenziók közül emberi kapcsolataikat értékelik a legjobbnak és anyagi helyzetüket a legrosszabbnak. Ez a sorrend a felméréssorozat kezdete óta nem változott.
A nyári hónapok hatása, a közhangulat javulása az intézmények bizalmi indexének növekedésében is tetten érhető. Júliusra az összes vizsgált intézmény presztízse nőtt (még a jelenleg nem ülésező parlamenté is), ugyanakkor a változás jellemzően nem haladta meg a statisztikai hibahatárt. Az általános növekedés következtében az intézmények rangsora sem módosult: a nemzetközi szervezetek állnak a lista élén, míg a kormány, a parlament és a politikai pártok a sereghajtók.
Kijózanodás: fektessen alkoholba!
GDP: innen már csak vissza fele vezet az út
Kamatcsökkentés: ellenszélben a jegybankelnök
Kelet-Európában többet tűrnek az emberek
Hosszú távon javulhat a hangulat
Soros már látja a fényt az amerikai alagút végén
Hazaterelik a nyugdíjpénztári vagyonokat
Javult a régiónk üzleti hangulata
Privátbankár