Jégeső a tavaszi és nyári eleji időszakban várhatóan többször fog még bekövetkezni. A jégverés a mezőgazdaságban komoly probléma, hiszen jelentős károkat okozhat a kalászos növényekben és a gyümölcsösökben is - tudtuk meg a K&H Biztosító szerkesztőségünkhöz is eljuttatott közleményéből.A tavaszi és nyári jégeső ledöntheti a betakarítás előtt álló kalászos gabonát, kiverheti a gabonaszemeket, felsértheti a gyümölcsöket és a növények leveleit, többnyire visszafordíthatatlan károsodást okozva azokban.
„A jégkárok általában egy adott termőterület 15-30%-t érintik, a hosszú ideig tartó, heves jégzáporok következményeként azonban számos esetben 80-100%-os károsodás is érheti a növényi kultúrákat." – mondta Kaszab Attila, a K&H Biztosító nem-életbiztosítási üzletágának vezetője.
A biztosítóknál a károk felmérésétől a kártérítések folyósításáig tartó folyamatok gyorsan zajlanak, általában 5-14 munkanapot vesznek igénybe. |
A termelőknek ajánlatos az elővigyázatosság, hiszen
az elmúlt években egyre nőtt a jégverés okozta kárbejelentések száma - tett hozzá. A gazdáknak rossz emlékű 2008-as évben szintén április közepén kezdődött a jégesők időszaka, és utána hónapokig csapott le ilyen módon a természet. A korai első jég ismét nehéz évet jósol a gazdáknak.
A jég legnagyobb mértékben Borsod-Abaúj-Zemplén, Békés, Jász-Nagykun-Szolnok, Hajdú-Bihar, Győr-Moson-Sopron, Vas és Tolna megyei ügyfeleinknél szokott pusztítani - áll a közleményben.
A Wabard visszatérésével csökkenhet a kgfb ára
Privátbankár