1p
Az MNB elnökének tájékoztatása szerint a monetáris tanács majdnem egyhangúlag döntött arról, hogy változatlanul 5,25 százalékon tartja az alapkamatot; a tanács előtt 25 bázispontos kamatcsökkentési és kamattartási javaslat is volt. Jó tesz az ország megítélésének, hogy a kormány ragaszkodik a hiánycélhoz, de Simor András szerint nem ártana egy olyan védőháló sem, amit egy IMF-hitelkeret biztosíthatna
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa az elemzői várakozásoknak megfelelően változatlanul hagyta a jelenleg 5,25 százalékos jegybanki alapkamatot a hétfői kamatdöntő ülésén. Az MNB elnökének tájékoztatása szerint a monetáris tanács majdnem egyhangúlag döntött arról, hogy változatlanul tartja az alapkamatot; a tanács előtt 25 bázispontos kamatcsökkentési és kamattartási javaslat is volt

Az MNB honlapján közölt indoklás szerint a felfelé mutató inflációs kockázatok bekövetkezte, vagy az ország kockázati megítélésének újabb romlása  szükségessé teheti az alapkamat emelését.

A testület most az inflációs folyamatokat és a potenciális szintjétől tartósan elmaradó kibocsátást tekintve döntött a kamat szinten tartása mellett.

Az infláció várható alakulásával kapcsolatban továbbra is bizonytalanságot jelent, hogy a tartósan alacsony kereslet milyen mértékben fékezi a költségsokkok begyűrűzését - jegyezte meg a monetáris tanács üléséről kiadott közlemény.

A tanács megítélése szerint, bár 2010-ben megkezdődött a magyar gazdaság kilábalása a recesszióból, a kibocsátás csak lassan tér vissza potenciális szintjéhez. Az infláció a tartósan gyenge belső kereslet miatt a monetáris politika számára meghatározó időhorizonton megközelítheti a 3 százalékos inflációs célt. Magyarország kedvezőtlen kockázati megítélése a piaci szereplők által érzékelt bizonytalanságot tükrözi - áll a közleményben.

Magyarország számára védőhálót jelentene, ha úgynevezett elővigyázatossági hitelmegállapodást kötne az IMF-fel - válaszolta Simor András a hétfői tájékoztatón az MTI kérdésére.

Egy ilyen típusú hitelnek, amíg azt nem hívja le az ország, csak rendelkezésre állási díja van, ami nem jelentős összeg - mondta a jegybank elnöke.

Simor András, a kamatdöntés hátterét elemezve kifejtette: az elmúlt egy hónap alatt hullámzott Magyarország kockázati megítélése. Azt követően, hogy  a nemzetgazdasági miniszter, majd a miniszterelnök is megerősítette, hogy a jövő évi államháztartási hiányt 3 százalék alatt kívánja meghatározni  a kormány, az ország kockázati felára visszaállt a hónap elején mért szintre - tette hozzá.

Az elmúlt hónapban a globális kockázatvállalási hajlandóság és Magyarország kockázati megítélése is változékony volt. A svájci frank erősödése az euróval, illetve a forinttal szemben különösen nagy terheket ró a svájci frankban eladósodott háztartásokra. A devizaadósok csökkenő törlesztési képessége a bankoknál jövedelem- és portfólióromlást eredményez, ami a hitelkínálat visszafogásához vezethet. A befektetői bizalom megőrzése szempontjából kulcsfontosságú, hogy a kormány kinyilvánította az elkötelezettségét a 2011-es 3 százalékos hiánycél mellett. A hiánycél elérését alátámasztó konkrét intézkedések ismeretében az ország kockázati megítélése javulhat - állapította meg a monetáris tanács.

A magyar növekedési kilátásokat rövid távon a kedvező nemzetközi konjunktúra és a gyenge belső kereslet kettőssége határozza meg. A gazdasági növekedés motorja idén az élénk külső kereslet. A bizonytalan jövedelemkilátások és a devizahitelek törlesztőrészleteinek emelkedése miatt a fogyasztási kereslet stagnál, és várhatóan csak 2011-től járul hozzá a növekedéshez - állapította meg a testület.

A legfrissebb inflációs adat összhangban áll az augusztusi inflációs jelentés alappályájával a tagok szerint. A korábbi hónapoknál gyengébb árfolyam hatása a fogyasztói árakra egyelőre nem érzékelhető, azonban az  élelmiszerárak emelkedése rövid távon erősödő inflációs nyomást okozhat.

Az inflációs jelentés lezárása óta publikált béradatok a vártnál kedvezőbbek. Középtávon az élénkülő kereslet mellett a jelenleg visszafogottan árazó vállalatoknál felhalmozódott költségnyomás azonban emelheti az inflációt. Az inflációs cél teljesülése szempontjából továbbra is kockázatot jelent, hogy a tartósan cél feletti infláció miatt nem horgonyzottak a várakozások - fogalmaztak.

A jelenlegi alapkamat május óta van érvényben. A monetáris tanács legutóbbi, augusztusi ülésén megoszlott a tagok véleménye: négyen az 5,25 százalékos alapkamat tartására, ketten, köztük a jegybank elnöke 0,25 százalékos emelésre, egy tag pedig 0,25 százalékos kamatcsökkentésre szavazott.

Külföldi elemzők: nyugodtabb a jegybank, ketten meggondolták magukat

A kormány költségvetési retorikájának változása és a kedvezőbb globális kockázatvállalási környezet érezhetően enyhítette a magyar jegybank aggályait - kommentálták az MNB hétfői kamatdöntését londoni felzárkózó piaci elemzők.

A citybeli szakértők egyelőre fenntartották azt az alapeseti prognózisukat, hogy a belátható előrejelzési horizonton belül a jelenlegi, 5,25 százalékos szinten marad a magyar jegybanki alapkamat, de bizonyos különlegesen kedvező piaci folyamatok esetére nem zárták ki teljesen a kamatcsökkentés lehetőségét sem.

A forintnak az euróval és a svájci frankkal szembeni jelentős erősödése a TD Securities londoni szakértője szerint azt jelenti, hogy a kamatemelés "egyelőre halasztódik". Arra az esetre, ha a forint tartja erejét, és a politika "valós elkötelezettséget mutat" a költségvetési konszolidáció mellett, a TD Securities vezető stratégája nem zárja ki "egy végső", 0,25-0,50 százalékpont közötti kamatcsökkentés lehetőségét "valamikor 2010 végén". A ház alapeseti forgatókönyve azonban ez idő szerint változatlanul az, hogy az MNB irányadó kamata a belátható előrejelzési távlaton belül nem változik.

A JP Morgan pénzügyi szolgáltató csoport londoni felzárkózó piaci elemzői a hétfői MNB-kamatdöntés és Simor András jegybankelnök tájékoztatója után úgy vélekedtek, hogy a jövő évi államháztartási hiánycélról tett kormányzati bejelentések nyomán az előző jegybanki ülésen még kamatemelést pártoló két tag "meggondolta magát".

A ház közölte: alapeseti forgatókönyve változatlanul az, hogy az MNB "kiváró üzemmódban" marad 2011 első felének végéig, és a jövő év második felében fokozatos kamatemelésbe kezd.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG