.jpg)
A monetáris tanács legutóbb május 26-i ülésén emelte 25 bázisponttal az alapkamatot, amit a testület 8 tagja támogatott, hárman az alapkamat szinten tartására, egy tag pedig 25 bázispontos csökkentésére szavazott.
A testület a kamat szinten tartását azzal indokolja, hogy a májusi jelentésben felvázolt inflációs alappályát nem módosítják az azóta megjelent adatok és a versenyszféra eddigi béralakulásának megítélése sem egyértelmű még.
A tanács továbbra is úgy látja, hogy a magyar gazdaságot visszafogott növekedés és az infláció lassú csökkenése jellemezi - áll a döntésről kiadott közleményben. A monetáris politika számára releváns időhorizonton az infláció mérséklődését a negatív kibocsátási rés (a potenciális növekedési ütemnél alacsonyabb GDP-bővülés) segítheti, miközben az inflációs várakozások esetleges magas szinten rögzülése, valamint a globális eredetű élelmiszer-, nyersanyag- és energiaár-emelkedés a felfelé mutató inflációs kockázatokat erősítik - fogalmaznak.
Az inflációs kilátások romlását érzékelve a monetáris tanács az előző három ülésén a monetáris kondíciók szigorítása mellett döntött - emlékeztetnek. Hozzáteszik, hogy az újonnan beérkezett információk szerint továbbra is fennállnak az inflációs cél teljesülését övező kockázatok, ugyanakkor – a szigorodó monetáris kondíciókat is figyelembe véve – a májusi inflációs jelentésben felvázolt inflációs alappályát nem írták felül a legfrissebb adatok. A versenyszféra eddigi béralakulása alapján egyelőre nem lehet egyértelmű következtetést levonni arra nézve, hogy a kereslet-visszaesés fegyelmező hatása milyen erővel érvényesül - fűzik hozzá.
A monetáris tanács továbbra is egyértelműen elkötelezett a 3 százalékos inflációs cél elérése mellett - jegyzik meg. Arra törekszik, hogy megakadályozza a hosszabb távú inflációs várakozások megemelkedését, s ehhez szükségesnek tartja a szigorú monetáris kondíciók fenntartását. Amennyiben azonban az inflációs cél elérése megkívánja, kész e kondíciók további szigorítására - fűzik hozzá.
Az ülés rövidített jegyzőkönyve július 11-én 14 órakor jelenik meg.
Simor: Tartható az alappálya
A monetáris tanács szoros szavazati arány mellett döntött a 8,5 százalékos alapkamat tartásáról - mondta Simor András, a jegybank elnöke a testület ülését követő sajtótájékoztatón. A Magyar Nemzeti Bank elnöke rögzítette: a testület most szükségtelennek tartotta a monetáris kondíciók további szigorítását, mert a korábban rögzített alappálya megvalósítható.
Simor András kijelentette: a monetáris tanács továbbra is elkötelezett a 3 százalékos inflációs cél érdekében.
A monetáris kondíciók kialakításánál az árfolyamnak jelentős szerepe van - jelezte a jegybank elnöke, aki emlékeztetett arra, hogy a testület a korábbi három ülésen összesen 100 bázisponttal emelte az alapkamatot.
A monetáris tanács szerint nem lehet egyértelmű következtetést levonni az áprilisi béradatokból - mondta Simor András. A Magyar Nemzeti Bank figyeli az Európai Központi Bank kamat döntéseit, s noha a várakozások szerint a jövőben emelhet, jelenleg ezt még nem tette - felelte az elnök arra az újságírói kérdésre, hogy ha az EKB kamatot emel, akkor az hathat a magyar kamatszintre is, de hozzátette, hogy a monetáris tanács a kitűzött magyar inflációs alappályát tartja követendőnek.
A monetáris tanács a májusi inflációs adatok közül kedvezőnek értékelte a piaci szolgáltatások áralakulását, amely "az általunk vártnál kevésbé emelkedett" - mondta Simor András, ami az inflációs várakozások szempontjából "jelzés lehet". A feldolgozott élelmiszerek árának vártnál gyorsabb növekedése a tanács számára nem volt meggyőző, abból nem következik az, hogy az infláció ütemének lassulása lefékeződhet - tette hozzá.
A jegybank lehűtötte a kedélyeket
Gyengült a forint az euróval szemben a kamatdöntést követően. Az euró/forint árfolyam 238,20 forint körüli szintről 240,00 közelébe mozdult. Kettő óra után tíz perccel az árfolyam 239,70-nél állt. A forint hétfőn 238,40/50 euróárfolyamon nyitott. |
Véleménye szerint a monetáris kondíciók változatlanul hagyását jelentősen elősegíthette a forint folyamatos erősödése: az EUR/HUF árfolyam a múlt héten a 240-es szint alá ért, melyre 2003 óta nem volt példa. A jegybank korábban már utalt arra, hogy a monetáris kondíciók szigorúságánál együtt nézi az árfolyam és a kamatszint alakulását, így a döntéshozók úgy gondolhatták, hogy a forint erősödése elegendő szigorítást jelent az inflációs kockázatokkal szemben.
Hozzátette: az alapkamat szinten tartása ellenére az alapkamatnövelési ciklusnak nincs vége. A mostani döntés azonban jó lehet arra, hogy hűtse a kamatemelési várakozásokat, és egyúttal lehetőséget adjon a jegybanknak arra, hogy az eddigi szigorítások és az erősebb forint hatását mérlegelje.
Amire senki sem számított: nem változott az alapkamat
9 százalék feletti kamatról sutyorognak
Lesz-e két számjegyű az alapkamat?
Mérget vesznek az elemzők a kamatemelésre
Nem kérdés a hétfői kamatemelés (hanganyag)
Ilyen béradatok után csak szigor jöhet
Ezzel az alapkamattal nehéz lesz talpra állni
MTI