.jpg)
Az elemzés szerint ennek oka az - jóllehet ezt a politikai döntéshozók vonakodnak elismerni -, hogy minden olyan pénzügyi szabályozó rendszer, amely előmozdítja, sőt, akár csak lehetővé teszi a gazdasági növekedést, egyben a pénzügyi összeomlás kockázatát is magában hordozza. Ez az a társadalmilag elfogadható kockázat, amely mellett lehetséges a pénzügyi tranzakciók fejlődése és egyben a gazdasági növekedés is.
Nem lenne nehéz elejét venni minden banki válságnak: ehhez csak annyi kellene, hogy a szabályozó hatóságok a jelenlegi 8 százalék helyett 80 százalékra emeljék a megkövetelt kockázatfedezeti tőkemegfelelési mutatót - áll a Moody"s elemzésében. A hitelminősítő szerint azonban a válságok létezésének elfogadása "az a fausti alku, amelyet a politikai döntéshozók kötöttek a pénzügyi szektorral".
További problémát jelent annak felmérése, hogy a kockázat miképp alakul az idő haladtával. Az adóskockázat és a gazdasági ciklusok közötti bonyolult kölcsönhatások nyomon követése ugyanis mind a kockázatkezelők, mind a hitelminősítők számára kihívást jelent - áll a Moody"s elemzésében. A cég szerint a pénzügyi szektorban zajló innovációs folyamat térhódításával együtt a kockázatok nyomonkövethetősége csökkent, "valószínűleg visszafordíthatatlanul".
Egy másik, szintén hétfőn közölt londoni felmérés szerint a brit gazdasági szereplők egyelőre nem tartják közeli kilátásnak a hitelpiaci viszonyok normalizálódását, és a vállalatvezetők több mint másfél évtizede nem voltak olyan borúlátók, mint jelenleg.
A Brit Gyáriparos Szövetség (CBI) és a PricewaterhouseCoopers könyvvizsgáló közös vizsgálata szerint a megkérdezett cégvezetők 70 százaléka arra számít, hogy a likviditási apály még fél évnél is tovább tart, sőt az idei év nagy részében fennmarad.
A felmérésbe bevont vállalatok 44 százaléka közölte, hogy üzleti forgalmuk már a december elejével zárult három hónapban csökkent, és mindössze 10 százalék számolt be forgalombővülésről. A forgalom csökkenéséről és növekedéséről beszámoló cégek arányának mínusz 34 pontos negatív rátája a legrosszabb 1991 márciusa óta, amikor mínusz 44 volt ugyanez az aránykülönbség.
Két és féléves mélyponton a menedzserindex
Emlékszik az olajválságra? Na, akkor tudja mi jön
Baljós jelek, recessziós veszedelem a briteknél
Elhúzódó válság: kivárnak a jegybankok (hanganyag)
MTI