1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Rendkívül mélyre nyúlnak a jelenlegi globális likviditáspiaci válság gyökerei, mivel a pénzpiaci rendszer egyre bonyolultabbá vált az elmúlt évtizedben, ezért nem lesz egyszerű kiutat találni a piacokon kialakult helyzetből - áll a Moody"s Investors Service elemzésében. A borúlátást osztják a brit vállalati szféra vezetői is.
Rendkívül mélyre nyúlnak a jelenlegi globális likviditáspiaci válság gyökerei, mivel a pénzpiaci rendszer exponenciális ütemben vált egyre bonyolultabbá az elmúlt évtizedben, ezért nem lesz egyszerű kiutat találni a piacokon kialakult helyzetből - áll a Moody"s Investors Service nemzetközi hitelminősítő Londonban kiadott elemzésében. A borúlátást osztják a brit vállalati szféra vezetői is, egy ugyancsak Londonban megjelent felmérés szerint.

A Moody"s szerint az előállt bonyolult problémákra valószínűtlen olyan "válságmentes" és egyszerű pénzügyi szabályozási megoldások kitalálása, amelyek nem kötik teljesen gúzsba a pénzügyi szektort, akadályozva annak növekedését és csökkentve jövedelmezőségét. A hitelminősítő szerint a mostani válság okai között kevés az olyan, amelyik teljes újdonságnak számít, ezért felmerül a kérdés, hogy ha a döntéshozók ismerik az okokat, miért keletkeznek még mindig pénzügyi válságok.

Az elemzés szerint ennek oka az - jóllehet ezt a politikai döntéshozók vonakodnak elismerni -, hogy minden olyan pénzügyi szabályozó rendszer, amely előmozdítja, sőt, akár csak lehetővé teszi a gazdasági növekedést, egyben a pénzügyi összeomlás kockázatát is magában hordozza. Ez az a társadalmilag elfogadható kockázat, amely mellett lehetséges a pénzügyi tranzakciók fejlődése és egyben a gazdasági növekedés is.

Nem lenne nehéz elejét venni minden banki válságnak: ehhez csak annyi kellene, hogy a szabályozó hatóságok a jelenlegi 8 százalék helyett 80 százalékra emeljék a megkövetelt kockázatfedezeti tőkemegfelelési mutatót - áll a Moody"s elemzésében. A hitelminősítő szerint azonban a válságok létezésének elfogadása "az a fausti alku, amelyet a politikai döntéshozók kötöttek a pénzügyi szektorral".

További problémát jelent annak felmérése, hogy a kockázat miképp alakul az idő haladtával. Az adóskockázat és a gazdasági ciklusok közötti bonyolult kölcsönhatások nyomon követése ugyanis mind a kockázatkezelők, mind a hitelminősítők számára kihívást jelent - áll a Moody"s elemzésében. A cég szerint a pénzügyi szektorban zajló innovációs folyamat térhódításával együtt a kockázatok nyomonkövethetősége csökkent, "valószínűleg visszafordíthatatlanul".

Egy másik, szintén hétfőn közölt londoni felmérés szerint a brit gazdasági szereplők egyelőre nem tartják közeli kilátásnak a hitelpiaci viszonyok normalizálódását, és a vállalatvezetők több mint másfél évtizede nem voltak olyan borúlátók, mint jelenleg.

A Brit Gyáriparos Szövetség (CBI) és a PricewaterhouseCoopers könyvvizsgáló közös vizsgálata szerint a megkérdezett cégvezetők 70 százaléka arra számít, hogy a likviditási apály még fél évnél is tovább tart, sőt az idei év nagy részében fennmarad.

A felmérésbe bevont vállalatok 44 százaléka közölte, hogy üzleti forgalmuk már a december elejével zárult három hónapban csökkent, és mindössze 10 százalék számolt be forgalombővülésről. A forgalom csökkenéséről és növekedéséről beszámoló cégek arányának mínusz 34 pontos negatív rátája a legrosszabb 1991 márciusa óta, amikor mínusz 44 volt ugyanez az aránykülönbség.

Két és féléves mélyponton a menedzserindex
Emlékszik az olajválságra? Na, akkor tudja mi jön
Baljós jelek, recessziós veszedelem a briteknél
Elhúzódó válság: kivárnak a jegybankok (hanganyag)

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG