1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A magyar költségvetési kiigazítást "kockázatokkal terhelt jó kezdetnek" minősítették a Fitch Ratings európai feltörekvő térségi szakszemináriumán
Egyértelmű elbizonytalanodás mutatkozik az európai feltörekvő térség adósminőségi folyamataiban, és főleg a balti köztársaságok túlfűtött gazdaságait terhelik erősödő külső kockázatok, hangzott el a Fitch Ratings keddi londoni térségi szakszemináriumán, ahol a magyar költségvetési kiigazítást "kockázatokkal terhelt jó kezdetnek" minősítették.

A legnagyobb európai hitelminősítő londoni központjában tartott feltörekvő piaci szemináriumon Ed Parker, a Fitch európai szuverén besorolásokért felelős igazgatója azt mondta: a cég a tágabb térségben általa minősített húsz adós ország közül jelenleg háromnak az adósosztályzatát tartja nyilván felminősítést valószínűsítő pozitív kilátással - Ukrajnáét, Kazahsztánét és Örményországét -, miközben kettőre, Magyarországra és Lettországra negatív kilátást tart érvényben.

A térségi adóminőségi helyzet romlását jelzi, hogy tavaly ugyanezen időszakban a Fitch hat európai feltörekvő gazdaságra tartott érvényben pozitív kilátást, és nem volt negatív kilátású adósosztályzat a térségben, mondta a Fitch vezető illetékese.

Parker szerint a Fitch Ratings különösen a balti gazdaságok külső finanszírozási kockázatait tartja most már aggasztónak, a bőséges globális likviditás közepette is. A világ vezető tartalékvalutáira érvényes alacsony kamatok ugyanis azzal az egyértelmű hatással jártak, hogy "robbanásszerűen emelkedtek" a pénztömeg-mutatók a kelet-európai gazdaságokban.

Az elmúlt két évben kilenc kelet-európai ország volt az első tízben azon a listán, amely a magánszektorba kiáramló bankhitelek reálértékének növekedése alapján rangsorolta a Fitch által besorolással ellátott, száznál is több szuverén adóst, mondta Parker.
Az előadáson bemutatott grafikon szerint az M2-es szintű pénzellátási indikátor a balti köztársaságokban az elmúlt évben reálértéken több mint 30 százalékkal emelkedett, miközben a hét vezető ipari ország (G7) átlaga nem érte el az 5 százalékot.

A bőséges globális likviditás "masszív" folyómérleg-hiányok kialakulását segítette elő Kelet-Európában, ahol a húsz besorolt ország közül tavaly hétben volt kétszámjegyű GDP-arányos folyó deficit. Lettországé volt messze a legnagyobb külső hiány, 21 százalékkal, de Észtországé is  15 százalékos, Litvániáé pedig 11 százalékos volt.
Parker összehasonlításként felidézte, hogy Thaiföld GDP-arányos folyómérleg-hiánya 1996-ban (az ázsiai fizetési válság előtt) 8 százalék volt.

A gyorsan növekvő külső deficitek gyorsan duzzadó külső adósságot termelnek, és így a külső refinanszírozási kockázatokat is növelik, mondta Parker. Hozzátette: ha a külső likviditásban valamilyen sokkhatás keletkeznék, annak Kelet-Európa "meglehetősen ki lenne téve".

A Fitch külső finanszírozási sebezhetőségi indexet dolgozott ki a térségre, egyrészt a nettó működőtőke-beáramlással kiigazított GDP-arányos folyó egyenleg, másrészt a devizatartalékokhoz mért rövid lejáratú külső kötelezettségek összevetésével. Ezen a listán a három legsebezhetőbb térségbeli szuverén adós Lettország, Észtország és Litvánia; Magyarország a hetedik a húsz ország közül.

Parker szerint a balti térség túlfűtött gazdaságainak fokozatos hűtésre - a belső fogyasztás lassítására - lenne szükségük, de a Fitch Ratings nem zárja ki a hirtelen, kemény landolás forgatókönyvét sem. Ennek a forgatókönyvnek a bekövetkezte esetén nem lehet kizárni a "lélektani járványt", vagyis azt, hogy a balti fejlemények alapján a piaci szereplők a többi térségi piac kockázatait is átértékelik, tette hozzá a Fitch vezető elemzője.

A balti államok adósbesorolásait erős gazdasági növekedés és alacsony adósságráta támasztja alá, tette hozzá.
Az MTI kérdésére, hogy miképp hasonlítaná össze a balti és a magyarországi finanszírozási kockázatokat - tekintve, hogy a magyar szuverén besorolásra negatív kilátás érvényes, miközben a három balti gazdaság közül kettőnek stabil a kilátása, ráadásul adóskockázati besorolásuk is két fokozattal magasabb a közepes magyar "BBB plusz"-nál -, Parker azt mondta: Magyarország éveken át magas ikerdeficitet halmozott fel, vagyis a magas külső hiány mellett magas államháztartási hiányt is termelt, ami tavaly meghaladta a GDP 9 százalékát. Ez 70 százalék közelébe duzzasztotta az államadósságot, és ezek a ráták "messze magasabbak" a baltiakénál.

A szeminárium szünetében, az MTI kérésére, hogy adjon rövid értékelést a magyarországi költségvetési kiigazítás előrehaladtáról, Parker azt mondta: a Fitch "jó haladást" érzékel, a kormány "erős startot vett", és a hitelminősítő arra is lát esélyt, hogy az idei államháztartási hiány elmarad a hivatalos céltól. A kihívást azonban a parlamenti időszak második fele jelenti, amikor már közelednek a választások, és "mint tudjuk, Magyarországon igen erősen érvényesülnek a politikai ciklusok (a gazdasági folyamatokban)", mondta. Parker szerint ezért a jó starttal együtt is még jelentősek a kockázatok.

Egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor"s tavaly decemberben már visszajavította stabilra az addig nála is negatív magyar adósosztályzati kilátást, a költségvetési konszolidáció előrehaladtára hivatkozva.
Arra a kérdésre, hogy ezek szerint a Fitch belátható időn belül nem tervezi a tavaly szeptember óta érvényes negatív kilátás stabilra javítását, a cég térségi igazgatója úgy fogalmazott, hogy "pillanatnyilag nem", mivel jóllehet a kedvező költségvetési kiigazítási kezdettel együtt a külső egyenlegben is megindult egy meglehetősen jelentős javulás, főleg az igen erős német fellendülés hatására, "vannak még kérdőjelek" az inflációs és növekedési kilátásokkal kapcsolatban is.

Magyarország ígéretes startot vett
Az ázsiai válság nem ismétlődik Kelet-Európában
Visszaminősítette Izlandot a Fitch
Túlzottan borulátó a magyar kormány

 MTI
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG