.jpg)
A térségi adóminőségi helyzet romlását jelzi, hogy tavaly ugyanezen időszakban a Fitch hat európai feltörekvő gazdaságra tartott érvényben pozitív kilátást, és nem volt negatív kilátású adósosztályzat a térségben, mondta a Fitch vezető illetékese.
Parker szerint a Fitch Ratings különösen a balti gazdaságok külső finanszírozási kockázatait tartja most már aggasztónak, a bőséges globális likviditás közepette is. A világ vezető tartalékvalutáira érvényes alacsony kamatok ugyanis azzal az egyértelmű hatással jártak, hogy "robbanásszerűen emelkedtek" a pénztömeg-mutatók a kelet-európai gazdaságokban.
Az elmúlt két évben kilenc kelet-európai ország volt az első tízben azon a listán, amely a magánszektorba kiáramló bankhitelek reálértékének növekedése alapján rangsorolta a Fitch által besorolással ellátott, száznál is több szuverén adóst, mondta Parker. |
A bőséges globális likviditás "masszív" folyómérleg-hiányok kialakulását segítette elő Kelet-Európában, ahol a húsz besorolt ország közül tavaly hétben volt kétszámjegyű GDP-arányos folyó deficit. Lettországé volt messze a legnagyobb külső hiány, 21 százalékkal, de Észtországé is 15 százalékos, Litvániáé pedig 11 százalékos volt.
Parker összehasonlításként felidézte, hogy Thaiföld GDP-arányos folyómérleg-hiánya 1996-ban (az ázsiai fizetési válság előtt) 8 százalék volt.
A gyorsan növekvő külső deficitek gyorsan duzzadó külső adósságot termelnek, és így a külső refinanszírozási kockázatokat is növelik, mondta Parker. Hozzátette: ha a külső likviditásban valamilyen sokkhatás keletkeznék, annak Kelet-Európa "meglehetősen ki lenne téve".
A Fitch külső finanszírozási sebezhetőségi indexet dolgozott ki a térségre, egyrészt a nettó működőtőke-beáramlással kiigazított GDP-arányos folyó egyenleg, másrészt a devizatartalékokhoz mért rövid lejáratú külső kötelezettségek összevetésével. Ezen a listán a három legsebezhetőbb térségbeli szuverén adós Lettország, Észtország és Litvánia; Magyarország a hetedik a húsz ország közül.
Parker szerint a balti térség túlfűtött gazdaságainak fokozatos hűtésre - a belső fogyasztás lassítására - lenne szükségük, de a Fitch Ratings nem zárja ki a hirtelen, kemény landolás forgatókönyvét sem. Ennek a forgatókönyvnek a bekövetkezte esetén nem lehet kizárni a "lélektani járványt", vagyis azt, hogy a balti fejlemények alapján a piaci szereplők a többi térségi piac kockázatait is átértékelik, tette hozzá a Fitch vezető elemzője.
A balti államok adósbesorolásait erős gazdasági növekedés és alacsony adósságráta támasztja alá, tette hozzá. |
A szeminárium szünetében, az MTI kérésére, hogy adjon rövid értékelést a magyarországi költségvetési kiigazítás előrehaladtáról, Parker azt mondta: a Fitch "jó haladást" érzékel, a kormány "erős startot vett", és a hitelminősítő arra is lát esélyt, hogy az idei államháztartási hiány elmarad a hivatalos céltól. A kihívást azonban a parlamenti időszak második fele jelenti, amikor már közelednek a választások, és "mint tudjuk, Magyarországon igen erősen érvényesülnek a politikai ciklusok (a gazdasági folyamatokban)", mondta. Parker szerint ezért a jó starttal együtt is még jelentősek a kockázatok.
Egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor"s tavaly decemberben már visszajavította stabilra az addig nála is negatív magyar adósosztályzati kilátást, a költségvetési konszolidáció előrehaladtára hivatkozva. |
Magyarország ígéretes startot vett
Az ázsiai válság nem ismétlődik Kelet-Európában
Visszaminősítette Izlandot a Fitch
Túlzottan borulátó a magyar kormány
MTI