Egyiptomban az elmúlt napok összecsapásaiban szombat reggeli adatok szerint mintegy 25 személy vesztette életét, és jóval meghaladta az 1000-et a sebesültek száma (a reggeli jelentések óta most már több mint 100 halálos áldozatról szólnak a nem hivatalos hírek). A tüntetések nyomán az egyiptomi államfő elrendelte a kormány lemondását. Hoszni Mubarak közölte, hogy a hét végén új kormányt nevez ki, és óvatos reformokat helyezett kilátásba.
A szakértő emlékeztetett arra, hogy a Tunéziában történtek jelentették a szikrát a puskaporos hordó felrobbanásához Egyiptomban, és egyelőre nem is lehet látni, hogy ez a folyamat milyen irányban halad tovább.
Mint mondta, még csak találgatások vannak arról, hogy ki lesz a miniszterelnök, és ez hogyan hat ki az utódlásra, hogyan alakul az ország politikai struktúrája.
Egyiptomban vasárnap nem nyit ki az értéktőzsde, és zárva lesznek a bankok is - szombati hivatalos bejelentés szerint. Az egyiptomi központi bank "elővigyázatossági" okokra hivatkozva szombaton úgy döntött, hogy vasárnap zárva lesznek a bankok. Hisám Ramez, az ország központi bankjának helyettes vezetője hangsúlyozta, hogy biztonságban vannak a lakossági betétek. Hozzátette, a központi bank devizatartaléka jelentős, 36 milliárd dollár volt december végén, és az elmúlt két hét folyamán a bank nem hajtott végre intervenciót, amivel csökkent volna ez a szint. |
Arra is rámutatott, hogy Egyiptomnak, mint a legnépesebb arab országnak van a legnagyobb kulturális kisugárzása, és legnagyobb hadereje is az arab világban, továbbá az Egyesült Államok legfontosabb arab stratégiai partnere. Jelezte: a stratégiák újragondolása a mostani helyzetben amerikai részről elkerülhetetlen.
A szakértő szerint mindezek miatt az "egyiptomi folyamat kifutása" nagy mértékben hatással lesz a térség többi államára is.
Elmondta, a legrosszabb forgatókönyv Egyiptomban az lenne, ha megbukna a rendszer, és "totális anarchia" következne be, a hadsereg képtelenné válna a helyzet ellenőrzésére, a politikai hatalom pedig teljesen megbénulna. Gazdik Gyula szerint azonban ez a forgatókönyv nem fog bekövetkezni.
A szakértő szerint a háttérben folyó ellenzéki tárgyalások eredményeként várhatóan egy átmeneti periódus, majd a konszolidáció feltételeinek a megteremtése következik.
Közölte azt is, nem gondolja, hogy a magyar-egyiptomi kapcsolatokat alapvetően befolyásolná bármilyen változás. Utalt arra, hogy a két állam között tradíciói vannak a kapcsolatrendszernek; már az 1920-as években diplomáciai kapcsolatokat létesítettek, és Egyiptom mindig is fontos volt Magyarország számára.
Fitch: leminősítés jöhet
Az eddigi stabilról leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta pénteken Egyiptom befektetésre részben már most sem ajánlott adóskockázati besorolásainak kilátását a Fitch Ratings, amely szerint ha a zavargások folytatódnak és ez veszélyezteti a gazdasági-pénzügyi rendszert, annak az egyiptomi besorolás visszaminősítése lehet a következménye.
Egyelőre nem fordultak segítségért a z egyiptomi magyar nagykövetséghez az arab országban élő magyarok - közölte a Külügyminisztérium sajtófőosztályának vezetője az MTI-vel péntek késő este. Pataki Eszter az MTI kérdésére elmondta: nincs olyan információjuk, hogy magyar állampolgárokat bármilyen módon érintettek volna az utcai demonstrációk. A Külügyminisztérium pénteken a honlapján arra hívja fel az Egyiptomba utazó magyar állampolgárok figyelmét arra, hogy az elmúlt napokban történt zavargások és tüntetések miatt kerüljék el a tüntetések helyszínét Kairóban és az ország más nagyvárosaiban. |
A kilátásrontás és az osztályzati megerősítések bejelentéséhez fűzött londoni elemzésében a Fitch kiemelte, hogy a negatív kilátás a tiltakozó hullám által megnövelt politikai és gazdasági kockázatokat tükrözi.
Ha a jelentős megmozdulások folytatódása, vagy intenzitásuk erősödése komoly veszélybe sodorja az ország gazdasági és pénzügyi teljesítményét és a gazdasági reformfolyamatot, az osztályzatrontáshoz vezet. Ha azonban a kormány olyan, hatékony válaszlépéseket tesz, amelyek a szeptemberi választásokig hátralévő időben, valamint azon túl is enyhítik a politikai feszültséget, és lehetővé teszik a gazdasági reform folytatódását, az egyiptomi osztályzatok kilátása ismét stabilra javul - áll a Fitch elemzésében.
A hitelminősítő szerint Egyiptomban "számos forgatókönyv" megvalósulása lehetséges, és ezek kimenetele bizonytalan. A Fitch Ratings közölte: nem várja ugyan, hogy Egyiptomban megismétlődnek a tunéziai fejlemények, a Tunéziában történtek - vagyis az elnök távozásához vezető megmozdulások - azonban emlékeztetőül szolgálnak arra, hogy "a politikai változások váratlanul is bekövetkezhetnek, bizonytalan végkimenetellel".
A Fitch a pénteki kilátásrontás előtt alig egy nappal még azt közölte, hogy korainak tart bármilyen változtatást az ország hitelminősítésével kapcsolatban. A cég ugyanakkor jelezte: szorosan és folyamatosan figyelemmel követi az egyiptomi eseményeket.
MTI, Privátbankár