Vona Gábor pártelnök-frakcióvezető hétfőn a Parlamentben, a Ház őszi ülésszakának megkezdése előtt újságíróknak azt mondta: helyesnek tartaná, ha a politikusok fizetését nem kétmillió forintban, hanem egymillióban maximálnák. Indoklásul képmutatásnak nevezte, hogy a politikusok olyan bérplafont határoztak meg, amely rájuk nem vonatkozik.
Pártja lusztrációs - azaz a pártállami diktatúra vezetőinek a közélettől való eltiltását kimondó - javaslatáról kifejtette: annak értelmében "Gyurcsány Ferenc és mindaz, akit ez érint" soha többé nem lehetne nemhogy miniszterelnök, de országgyűlési képviselő sem.
Szólt arról is: a házszabály módosításával elrendelnék, hogy a parlament ülésezésének feltétele a képviselők egyharmadának jelenléte legyen.
A Jobbik elnöke arról is beszélt, hogy pártja határozati javaslatot fogadtatna el az Országgyűléssel annak érdekében, hogy - egy vagy kétéves mandátummal - eseti bizottság jöjjön létre az általa cigánykérdésnek nevezett probléma diagnosztizálására. Mint mondta, a Jobbiknak köszönhetően az országban már vita folyik a "cigányproblémáról", a "cigánybűnözésről", ebben azonban nincsenek vitapartnereik, sőt, nincsenek olyan kutatások, diagnózisok sem, amelyek alapján tényszerű állításokat lehetne megfogalmazni. Hozzátette: a Jobbik azt szeretné, ha Magyarország jövőre, az Európai Unió soros elnökeként "a cigánykérdés megoldásának élére állna".
Vona Gábor arra is kitért, hogy pártja a magyar katonák Afganisztánból történő hazahívását kezdeményezi, mert - folytatta - a kilenc éve tartó igazságtalan háborúhoz Magyarország nem adhatja nevét.
MTI