1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A múlt havi meredek emelkedés után májusban jórészt stagnált, de továbbra is erős a forintkonstrukciók felülsúlyozottsága a feltörekvő piacokon
A múlt havi meredek emelkedés után májusban jórészt stagnált, de továbbra is erős a forintkonstrukciók felülsúlyozottsága a feltörekvő piacokon aktív globális befektetési alapok portfolióiban, áll az egyik vezető londoni befektetési ház kedden kiadott májusi felmérésében, amely egy hónappal júliusra tolta ki a magyar pénzügypolitikai enyhítés kezdetére adott - már korábban is egy hónappal módosított - előrejelzését.

A JP Morgan nemzetközi pénzügyi szolgáltató, amely a vizsgálatba bevont befektetési alapok adataiból havi indexet közöl a feltörekvő piacok deviza- és kamatkonstrukcióiban meglévő befektetői pozíciók változásáról, ezúttal 186 - összesen 342 milliárd dollárnyi befektetői tőkét kezelő - feltörekvő piaci alap adatait összegezte.

A Londonban kiadott májusi jelentés szerint az alapok portfolióiban tartott forintpiaci befektetések átlagos súlyozottsági indexe ebben a hónapban nem változott, miután áprilisban óriási mértékben, 0,8 ponttal emelkedett az egy hónappal korábbi plusz 0,5-ről. A forint súlyozottsági indexe már márciusban is 0,7-del erősödött, és ezzel a felülsúlyozott tartományba került. Januárban mínusz 0,1, februárban mínusz 0,2 volt, vagyis az idei első két hónapban még alulsúlyozottságot jelzett a forintkonstrukciók átlagos súlyozottsági indexe az akkor kérdezett befektetési alapok válaszai alapján.

Forint/euró-árfolyam: a pillanatnyi állás
Az év eleji negatív korrekció előtt, a tavalyi utolsó hónapban is már plusz 0,3-re, vagyis hosszú idő óta először felülsúlyozottságot jelző szintre emelkedett a JP Morgan forintpiaci indexe a novemberi mínusz 0,5, az októberi mínusz 1, a szeptemberi mínusz 2,2, az augusztusi és júliusi mínusz 2,5, a júniusi mínusz 2,9, a tavaly májusi, áprilisi és márciusi mínusz 2,4, a februári mínusz 2,3 és a januári mínusz 2,2 után a plusz 10 és mínusz 10 közötti indexskálán.

A túlsúlyozottságot jelző idei májusi index azt jelenti, hogy a tavaly júniusi mélypontról mostanra rendkívüli mértékben, 4,2 ponttal javult a forintbefektetési eszközök súlyozottsági indexe. A 2006. júniusi forint-alulsúlyozottsági index - mínusz 2,9 - az eddigi legalacsonyabb volt Magyarország esetében a JP Morgan hasonló felméréseinek kezdete óta; ezt a ház az akkori felmérésben azzal magyarázta, hogy a piac először csalódással fogadta a kormány költségvetési intézkedési csomagját.

A feltörekvő piaci súlyozottsági pozíciók havi változásáról kedden közölt májusi jelentésében a JP Morgan azt írta: a forintnak valószínűleg jót fog tenni a növekvő kockázatvállalási hajlam, valamint a magyar folyómérleg-hiány csökkenése, és a piac jó eséllyel megpróbálja 245 alá nyomni az euró forintárfolyamát.

Mindezek alapján a Goldman Sachs elemzői a 3, 6 és 12 havi távlatra szóló euróárfolyam-előrejelzéseiket 253, 258 és 268 forintra módosították az eddigi 257, 265 és 276 forintról.
A jelentősen javuló folyómérleg-helyzet miatt más londoni házak is javították forintárfolyam-előrejelzéseiket.
A Goldman Sachs globális pénzügyi szolgáltató londoni befektetési részlegének múlt hét végén kiadott átfogó feltörekvő piaci helyzetjelentésében az állt: a cég most már azzal számol, hogy a nyáron esedékes első negyedévi magyar folyómérleg-adat külkereskedelmi mérlegtöbbletet fog mutatni, ezért a GS a 2007-es magyar folyómérlegre vonatkozó éves GDP-arányos deficit-előrejelzését az eddigi 5,3 százalékról 4,8 százalékra, a jövő évit 4,7 százalékról 4,5 százalékra módosította.

A májusi JP Morgan-felmérés visszatér a forint ingadozási sávjának várható jövőjére, mondván: a ház fenntartja azt a nézetét, hogy a forintsáv eltörlésének "gazdaságilag lehetne értelme", a sáv felszámolását azonban a következő négy hónapban nem valószínűsíti. A JP Morgan ugyanakkor nem zárja ki a sáv módosítását a következő fél-egyéves időszakban, amikor a költségvetési reformok hatásai már egyértelműbben látszanak, áll a keddi londoni jelentésben.

Az elemzés szerint ugyanakkor a ház a jegybanki kamatcsökkentés kezdetére adott, korábban májusról júniusra kitolt előrejelzését most júliusra módosítja tovább, a gyorsuló bérkiáramlás és az MNB legutóbbi, "meglehetősen héja" közleménye miatt (amelyet a jegybank az alapkamatot 8,00 százalékon hagyó, múlt hétfői kamatdöntő ülés után adott ki).

A londoni konszenzus a májusi monetáris tanácsi ülés előtti hetekben még nagy biztonsággal májusi kamatcsökkentési kezdetet valószínűsített, ezt azonban a vártnál jóval erősebb első negyedévi GDP- és bérnövekedési adatok az MT-ülés előtti napokra alaposan kikezdték. Ezt jelezte például, hogy csak a múlt hétfői MT-ülés előtti utolsó kereskedési napon két nagy londoni befektetési ház, a JP Morgan és a Merrill Lynch is júniusra módosította az addigi elemzésekben szereplő májusról a magyarországi jegybanki kamatcsökkentés elkezdésének időpontjára adott előrejelzését. A JP Morgan most ezt a jóslatot tolta ki még tovább, júliusra.

A JP Morgan az alapkezelőket a feltörekvő piaci befektetési eszközök súlyozását kimutató havi felméréseiben arról kérdezi, hogy milyen mértékben tartják portfoliójukban felül- vagy alulsúlyozott pozícióban a vizsgált feltörekvő térség deviza- és kamattermék-piaci konstrukcióit. A válaszokat a ház - az alapkezelők tényleges feltörekvő piaci befektetéseivel súlyozva - plusz 10-től (jelentősen túlsúlyozott) mínusz 10-ig (jelentősen alulsúlyozott) terjedő skálán dolgozza fel.

Mérsékelt gyengüléssel zárta a hetet a forint a bankközi piacon
A változatlan kamat is segíti a forinterősödést (hanganyag)
A vártnál nagyobb lett az államháztartási többlet

MTI
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG