.jpg)
A Londonban kiadott májusi jelentés szerint az alapok portfolióiban tartott forintpiaci befektetések átlagos súlyozottsági indexe ebben a hónapban nem változott, miután áprilisban óriási mértékben, 0,8 ponttal emelkedett az egy hónappal korábbi plusz 0,5-ről. A forint súlyozottsági indexe már márciusban is 0,7-del erősödött, és ezzel a felülsúlyozott tartományba került. Januárban mínusz 0,1, februárban mínusz 0,2 volt, vagyis az idei első két hónapban még alulsúlyozottságot jelzett a forintkonstrukciók átlagos súlyozottsági indexe az akkor kérdezett befektetési alapok válaszai alapján.
Forint/euró-árfolyam: a pillanatnyi állás |
A túlsúlyozottságot jelző idei májusi index azt jelenti, hogy a tavaly júniusi mélypontról mostanra rendkívüli mértékben, 4,2 ponttal javult a forintbefektetési eszközök súlyozottsági indexe. A 2006. júniusi forint-alulsúlyozottsági index - mínusz 2,9 - az eddigi legalacsonyabb volt Magyarország esetében a JP Morgan hasonló felméréseinek kezdete óta; ezt a ház az akkori felmérésben azzal magyarázta, hogy a piac először csalódással fogadta a kormány költségvetési intézkedési csomagját.
A feltörekvő piaci súlyozottsági pozíciók havi változásáról kedden közölt májusi jelentésében a JP Morgan azt írta: a forintnak valószínűleg jót fog tenni a növekvő kockázatvállalási hajlam, valamint a magyar folyómérleg-hiány csökkenése, és a piac jó eséllyel megpróbálja 245 alá nyomni az euró forintárfolyamát.
Mindezek alapján a Goldman Sachs elemzői a 3, 6 és 12 havi távlatra szóló euróárfolyam-előrejelzéseiket 253, 258 és 268 forintra módosították az eddigi 257, 265 és 276 forintról. |
A májusi JP Morgan-felmérés visszatér a forint ingadozási sávjának várható jövőjére, mondván: a ház fenntartja azt a nézetét, hogy a forintsáv eltörlésének "gazdaságilag lehetne értelme", a sáv felszámolását azonban a következő négy hónapban nem valószínűsíti. A JP Morgan ugyanakkor nem zárja ki a sáv módosítását a következő fél-egyéves időszakban, amikor a költségvetési reformok hatásai már egyértelműbben látszanak, áll a keddi londoni jelentésben.
Az elemzés szerint ugyanakkor a ház a jegybanki kamatcsökkentés kezdetére adott, korábban májusról júniusra kitolt előrejelzését most júliusra módosítja tovább, a gyorsuló bérkiáramlás és az MNB legutóbbi, "meglehetősen héja" közleménye miatt (amelyet a jegybank az alapkamatot 8,00 százalékon hagyó, múlt hétfői kamatdöntő ülés után adott ki).
A londoni konszenzus a májusi monetáris tanácsi ülés előtti hetekben még nagy biztonsággal májusi kamatcsökkentési kezdetet valószínűsített, ezt azonban a vártnál jóval erősebb első negyedévi GDP- és bérnövekedési adatok az MT-ülés előtti napokra alaposan kikezdték. Ezt jelezte például, hogy csak a múlt hétfői MT-ülés előtti utolsó kereskedési napon két nagy londoni befektetési ház, a JP Morgan és a Merrill Lynch is júniusra módosította az addigi elemzésekben szereplő májusról a magyarországi jegybanki kamatcsökkentés elkezdésének időpontjára adott előrejelzését. A JP Morgan most ezt a jóslatot tolta ki még tovább, júliusra.
A JP Morgan az alapkezelőket a feltörekvő piaci befektetési eszközök súlyozását kimutató havi felméréseiben arról kérdezi, hogy milyen mértékben tartják portfoliójukban felül- vagy alulsúlyozott pozícióban a vizsgált feltörekvő térség deviza- és kamattermék-piaci konstrukcióit. A válaszokat a ház - az alapkezelők tényleges feltörekvő piaci befektetéseivel súlyozva - plusz 10-től (jelentősen túlsúlyozott) mínusz 10-ig (jelentősen alulsúlyozott) terjedő skálán dolgozza fel.
Mérsékelt gyengüléssel zárta a hetet a forint a bankközi piacon
A változatlan kamat is segíti a forinterősödést (hanganyag)
A vártnál nagyobb lett az államháztartási többlet
MTI