
Az MDF szakpolitikusa szerint azért várható káosz a közlekedésben, mert az árvíz miatt valószínűleg lezárják majd a budai és a pesti alsó rakpartot, ráadásul a fővárosban számos útfelújítás zajlik a rakpartokkal párhuzamos útvonalakon.
Katona Kálmán hangsúlyozta: a helyzetre való tekintettel meg kell erősíteni a tömegközlekedést, ideiglenes buszsávokat kellene kialakítani, biztosítani a meglévők szabadon hagyását; az útfelújításokat fel kellene függeszteni; az autósokat pedig felszólítani arra, hogy a kritikus napokon ne üljenek kocsiba.
Az Országos Vízjelző Szolgálat adatai szerint a Duna a jövő hét szerdán tetőzik Budapestnél, 700 és 800 centiméter között. 680 centiméteres vízállásnál az adatok szerint valamennyi alsó rakparti út víz alá kerül.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság felkészült az őszi árvíz elleni védekezésre - közölte Dobson Tibor, az OKF szóvivője. Amíg a víz lakott területet nem veszélyeztet, és gátak között van, az átemelő szivattyúk működése és a víz irányítása alapvetően a vízügy dolga. Az OKF-nek akkor van szerepe, ha mentésre, kitelepítésre kerül sor - mondta Dobson Tibor.
A katasztrófavédelem szóvivője felhívta a figyelmet, hogy az árvíz megelőzésénél a legfontosabb az információáramlás: Magyarország valamennyi szomszédos ország partnerszervezetével megállapodott a kölcsönös tájékoztatásról, de megegyeztek az előjelző-rendszerek kiépítésében is. Az OKF központi anyagraktárában elsősorban a műszaki mentéshez szükséges anyagokat készletezik: kétszáz szivattyú, több ezer szerszám, takaró, többszázezer homokzsák van felhalmozva, míg a megyei kirendeltségeken ezer szivattyú áll rendelkezésre.
Első fokú készültség a Szigetközben
A Nagy-Duna áradása miatt első fokú árvízvédelmi készültséget rendeltek el pénteken a folyó szigetközi szakaszán - tájékoztatták az Észak-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóságon az MTI-t. Baross Károly igazgatóhelyettes elmondta: első foknál fokozzák a figyelőszolgálatot és készülnek a védekezése.
A Nagy-Duna felső-szigetközi szakaszán, Dunaremete térségében a vízszint meghaladta az első fok szintjét, míg az alsó-szigetközi régióban Nagybajcsnál a vízállás napközben éri el az első fokú árvízvédelmi készültség szintjét. Az esőzések nyomán emelkedő vízszint a Mosoni-Duna vízállására is hatással van. Győrnél az első fokú készültség szintjét szombat éjszaka érheti el a vízállás. A harmadfokú árvízvédelmi szint előreláthatólag vasárnapra alakul ki.
Győrött pénteken lezárták a Mosoni-Duna és a Rába árterében lévő ingyenes parkolókat, mert számítani lehet arra, hogy ezeket a területeket elönti a víz - mondta Nagy Csaba, a Kommunális Szolgáltató Kft. szóvivője.
A hét végén Győrött megrendezendő maratoni kajak-kenu világbajnokság szervezőinek az áradás miatt át kellett telepíteni a verseny futószakaszát, továbbá a versenyzői és kiszolgáló létesítményeket a Mosoni-Duna egyik oldaláról a magasabban fekvő túlpartra. A több ezres lelátó sem maradhat a mély fekvésű aranyparton. Emiatt a nézők rosszabb helyről követhetik nyomon a világversenyt.
Készenlétben a Dunakanyar
Készülnek a Dunakanyar települései a dunai árhullámra; több helyen pénteken összeült a védelmi bizottság, hogy megszervezze a hétvégére, jövő hét elejére várható tetőzés elleni védekezést, és számba vegye a technikai eszközöket.
Poldauf Gábor, Kismaros polgármestere elmondta, hogy az önkormányzat elkészítette a forgatókönyvet, amely előírja a homokzsákok, fóliák előkészítését, és értesítették a faluban élő fuvarosokat, és az erőgépek gazdáit, hogy szükség esetén álljanak készen. Ha kell, akár 150 önkéntes helybélit is mozgósítani lehet, hogy megvédjék a falunak azt az utcáját, amit a leginkább fenyegethet a víz. A tavaly tavaszi árvíz idején Nagymarosnál 7,4 méter magasan tetőzött a folyó, most az előrejelzés szerint 4,30 méternél lesz a legmagasabb szint - tette hozzá.
A polgármester felhívta a Kismaros és Verőce között, a part mélyebb részén fekvő üdülőövezet hétvégi házainak tulajdonosait, hogy mielőbb helyezzék biztonságba értékeiket, és kapcsolják ki a gázt. Hozzávetőleg 400 méternyi partszakasz van veszélyben, ahol 100-120 kertes ház épült fel az elmúlt évtizedekben - figyelmeztetett Poldauf Gábor.
Remitzky Zoltán, Szob polgármestere elmondta, hogy a vízparti sétányt várhatóan vasárnap önti majd el az ár, ám a város házai nincsenek veszélyben. Minden eshetőségre számítva azonban megszervezte a figyelőszolgálatot, hogy baj esetén mozgósítani lehessen a védekezésre kijelölt embereket, és 30 ezer homokzsákot is előkészítettek a hét végére.
Molnár Csaba, a Szentendrei-szigeten fekvő Kisoroszi polgármestere arról tájékoztatta az MTI-t, hogy most a legfontosabb feladat a községbe vezető egyetlen út megvédése. Ez nemcsak azért fontos, hogy ne legyen a világtól elzárva falu, mint tavaly, hanem az út mögötti 300 hektáros termőföldterületet is meg akarják óvni - tette hozzá.
Hét áldozata van a romániai árvíznek
Eddig hét ember vesztette életét, egy pedig eltűnt a Romániában pusztító árvizek miatt - számolt be Bukarestben a médiának Victor Paul Dobre román belügyi államtitkár. Az elmúlt napok esőzései és az azt követő áradások mérlegéről szólva a kormánytisztségviselő elmondta: az ország négy megyéjét, összesen 57 települését érintette a természeti csapás. Két ház összedölt, további huszonöt építményt fenyeget az összeomlás veszélye. Összesen 1391 embert kellett elköltöztetni otthonából, közülük 762 az áradások által különösen sújtott Tecuci város lakója.
Uniós pénzből is enyhítik az árvízkárokat
82 millió árvíz- és belvízkárokra
MTI