1p
Nem csökken tovább a GDP jövőre az idei 6,5 százalékos visszaesés után a GKI Gazdaságkutató Zrt. szerint; az Ecostat szerint kevésbé esnek vissza a beruházások az idén a korábban vártnál, és az infláció is alacsonyabb lehet, a GDP előrejelzés azonban nem változik
Nem csökken tovább a GDP jövőre az idei 6,5 százalékos visszaesés után a GKI Gazdaságkutató Zrt. szerint; az Ecostat szerint kevésbé esnek vissza a beruházások az idén a korábban vártnál, és az infláció is alacsonyabb lehet, a GDP előrejelzés azonban nem változik.

A kutatóintézet legfrissebb előrejelzése szerint az éves átlagos infláció az idén 4,4 százalék lehet, alacsonyabb az augusztusban várt 4,7 százaléknál. Jövőre a fogyasztói árak átlagosan 4 százalékkal nőhetnek. A beruházások az idei 5 százalékos visszaesés után jövőre már 6 százalékkal nőnek az év egészében a kutatóintézet szerint. Az idén éves átlagban 9,8 százalék, év végén pedig - elsősorban a szezonális hatások miatt - 10,3 százalék körüli munkanélküliség várható Magyarországon - mondta Vértes András, a GKI elnöke a prognózist ismertető sajtótájékoztatón Budapesten.

Vértes András hangsúlyozta: a foglalkoztatás mélypontja 2010 első negyedévében várható, a jövő év egészére azonban az ideivel megegyező, 9,8 százalékos munkanélküliséget várnak. A GKI előrejelzése szerint a lakosság reáljövedelme az idén 4-5 százalékkal esik vissza a munkanélküliség növekedése és a szociális kiadások szigorítása miatt, jövőre pedig a jövedelmek stagnálása várható. A magyar gazdaság 2010-ben az Európai Unió (EU) egészéhez hasonlóan stagnálni fog, ez azt jelenti, hogy a gazdaság egy plusz-mínusz egy százalékos sávban bővülhet vagy zsugorodhat, bár Magyarországon inkább egy kisebb csökkenés valószínűsíthető - fejtette ki Vértes András. Hozzáfűzte: az előző év azonos időszakához képest 2010 második félévétől várható szerény növekedés.

A GKI elnöke elmondta, hogy világszerte - így Magyarországon is - a reálfolyamatok javulását vetíti előre a konjunktúra- és tőzsdeindexek emelkedése, valamint a befektetők kockázatvállalási hajlandóságának növekedése. Lényeges különbségek figyelhetők meg a válsághoz való alkalmazkodás stratégiáiban: míg Magyarország 2009-2010-ben a fogyasztás jelentős csökkentésével és a beruházási ráta megőrzésével reagál a válságra, addig az Európai Unió országaiban jellemzően stagnál a fogyasztás, miközben a beruházások zuhannak - fejtette ki Vértes András.

Kiemelte: a fejlett országokban legkorábban 2012-ben térhetnek vissza a gazdaságok a GDP korábbi szintjéhez, így valószínűleg egy ötéves, 2007-től 2012-ig tartó válságról beszélhetünk. A GKI elnöke a jövőre esedékes magyar választásokkal kapcsolatban elmondta: mivel a pénzpiac világossá tette, hogy csökkenő államadósság-rátát, illetve mérséklődő külföldi adósságot hajlandó finanszírozni, ezért a jelenlegitől makrogazdasági hatásaiban lényegileg eltérő gazdaságpolitika tartósan aligha valósítható meg.

Magyarországon a lakossági hitelfelvétel zuhanása miatt a fogyasztás 6,7 százalékkal csökken 2009-ben a GKI szerint, míg jövőre stagnálást várnak. Eközben a lakosság megtakarítási hajlandósága látványosan, a GDP 5 százalékára emelkedhet 2009-ben, és 2010-ben is körülbelül ezen a szinten marad a nettó megtakarítási ráta.

Jövőre - az idei 5 százalékos mérséklődés után - a beruházások 6 százalékos növekedése várható, így visszatérve a 2008-as szintre. Az idei beruházás-visszaesést az európai uniós forrásokból finanszírozott, nagyrészt infrastrukturális beruházások fékezhetik - mondta Vértes András.

A külkereskedelemben 2009 egészére mintegy 4,5 milliárd euró aktívum várható, a folyó fizetési mérleg és a tőkemérleg nagyjából egyensúlyban lesz. A magyar gazdaság 2009-ben nem vesz igénybe külső nettó finanszírozási forrást, mivel a felvett hiteleket vagy a devizatartalék növelésére, vagy a korábbi hitelek visszafizetésére fordítja. 2010-ben az áruforgalmi aktívum 3 milliárd euróra csökken az előrejelzés szerint, mivel jövőre még aligha emelkedő belföldi felhasználás mellett az exportnál legalább egy százalékponttal gyorsabb importnövekedés - 4 illetve 5 százalék - és némi cserearány-romlás várható.

A GKI a második félévre 270 forintos euró árfolyammal számol, és a jegybanki alapkamat további csökkentését várja. Utóbbit prognózisuk szerint a Magyar Nemzeti Bank év végére 6,5-7 százalék körüli értékre mérsékli. 2010 végére 6 százalék körüli alapkamatot, és éves átlagban 265 forintos euró árfolyamot vár a GKI.

A bruttó államadósság a GDP százalékában a 2008 végi 73 százalékról 2009 végére 80 százalékra emelkedik, és 2010 végén is hasonlóan alakul. Az idei romlás főleg a GDP csökkenésével függ össze. Az infláció jövőre éves átlagban 4 százalék lehet, mivel az első félévben 5 százalék körüli érték az év végére 3 százalékra csökken.

2009-ben a költségvetés adó- és járulékbevételei mintegy 750 milliárd forinttal lesznek kisebbek a büdzsé tervezésekor feltételezettnél, miközben az államháztartás kiadásainál a költségvetési törvényhez képest 400 milliárd forint megtakarítás várható.

A magyar gazdaság 2010-ben egyensúlyi szempontból az európai középmezőny élére kerülhet, amely pozíció megőrzése esetén a válság utáni időszakra viszonylag kedvező versenyképességi és növekedési pozícióba hozhatja magát - összegzett Vértes András.

 

Javított a beruházásokra vonatkozó idei előrejelzésén az Ecostat: 7,9 százalékos visszaesésre számítanak, noha júniusban még 11,4 százalékos csökkenést prognosztizáltak. A GDP-re vonatkozóan változatlanul 6,5 százalékos csökkenést jósol az idén a gazdaságkutató intézet, amely inflációs prognózisát a korábbi 4,9 százalékról 4,4 százalékra csökkentette - derül ki a társaság sajtótájékoztatójának írásos anyagából. Az intézet azt várja, hogy 2010-ben 4,1 százalékra mérséklődik a pénzromlás éves üteme.

Belyó Pál, a gazdaságkutató intézet főigazgatója budapesti tájékoztatóján elmondta: a hazai gazdaság idei mélypontját a második negyedévben érte el, amikor is az előző év azonos időszakához képest 7,5 százalékos volt a visszaesés. Az Ecostat prognózisa szerint 2009 harmadik negyedévében 7,2 százalék, a negyedik negyedévben pedig  4,5 százalék lesz az éves bázisú GDP csökkenés. Belyó Pál szerint  jövőre megáll a visszaesés, az év egészére 0,1 százalékos csökkenést, lényegében stagnálást várnak.  

 Az Ecostat prognózisa szerint a lakossági fogyasztás 2009-ben 6,2 százalékkal csökken, az export 11,1 százalékkal, az import pedig 15,5 százalékkal zsugorodik.  Az államháztartás várható GDP arányos hiánya az idén és 2010-ben is eredményszemléletben (ESA´95) 3,9 százalék lesz.

Az Ecostat az idei év végére 7 százalékos alapkamatot jelez előre. A kutatók szerint az alapkamat a jövő év végére 6 százalékra mérséklődik. Belyó Pál elmondta: a magyar gazdaság helyzetét nagyban befolyásolja az, hogy Németországban mikor indul meg a gazdaság fellendülése. A gazdaságkutató vezetője szerint jövőre mind a kivitel, mind a behozatal 1,6-1,6 százalékkal emelkedik.  

Az intézet prognózisa szerint a forint árfolyama tartósan a 270 forint/euró szint körül lesz. Az inflációs nyomás tovább mérséklődik, emiatt a jegybanknak lehetősége lesz az alapkamat további csökkentésére, a világban azonban pont ezzel ellentételes folyamat, a jegybanki kamatok emelése várható - elemezte Belyó Pál.

A 2010-es költségvetési törvényjavaslattal kapcsolatban elmondta: a tervezet szerint jövőre nagyjából az idei évinek megfelelő összeggel gazdálkodhat az állam, így a gazdaság élénkítésére az uniós forrásokat kell minél nagyobb arányban kihasználnia az országnak. Jövőre még kissé emelkedik az államadósság GDP arányos szintje, és eléri a 79,8 százalékot, de 2011-től folyamatosan mérséklődik ez az arány - fejtette ki.

A folyó fizetési mérleg deficitje idén várhatóan 2,9 milliárd euró lesz, 2010-ben az import újból megélénkül, így a folyó mérleg hiánya enyhén nő, mintegy 3 milliárd euró lesz. Kedvező forgatókönyv esetén, ha a szigorú költségvetési politika folytatódik, 2013-tól lehetőség nyílhat az euró bevezetésére is - mondta a főigazgató.

Parragh: ne emeljék a minimál bért! 
Leminősítés olvasható ki a Fitch-jelentésből?
Csak pihenőt tart a felszámolási boom
Offshore-ízelítő: mit csinál az 1 százalék?
IMF-pénzek: Oszkó szerint jó lenne elszakadni
Bajnai New Yorkban csengethetett
Adókedvezmények: az irány jó, a hatás kérdéses

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG